Προς το περιεχόμενο

tremolo stop των τριών λεπτών....


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν  από κάτι μήνες είχα μια ιδέα και μιας και έχει περάσει καιρός και λειτουργεί χωρίς προβλήματα είπα να την ανεβάσω μπας και βοηθήσει κανέναν.Είχα δει ένα τυπά  που είχε φτιάξει ένα τρέμολο στοπ από ροδέλες κολλημένες με εποξική στο τρέμολο block,εγώ λοιπόν επειδή ούτε ροδέλες  είχα στο κατάλληλο μέγεθος ,  ούτε εποξική πήρα 3 νομίσματα του ενός λεπτού (ναι χρησιμεύουν σε κάτι!!)  τα τύλιξα σφιχτά σε κολλητική ταινία (ίσως να έβαλα και κόλλα δεν θυμάμαι)και μετά το πακετάκι αφού το τοποθέτησα στο τρέμολο μπλοκ το έδεσα σε αυτό πάλι με ταινία  .Στην αρχή πίστευα ότι δεν θα άντεχε και όμως..... δουλεύει μια χαρά!στην φωτογραφία φαίνεται πως το έβαλα(μην με κράξετε για τα ελατήρια και την τοποθέτηση τους ξέρω είναι κάπως αλλά δουλεύουν...).Οι βελτιώσεις είναι οι γνωστές : αυξημένο σαστέιν ,ντάμπλε μπεντς ,δεν ξεκουρδίζεται άμα σπάσει χορδή και το βασικότερο πολύ βουάμι βάνκινγκ χωρίς να ξεκουρδίζει! Επίσης αφαιρείτε εύκολα άμα το θελήσει κάποιος και δεν χρειάστηκε τρυπάνι ....για την τοποθέτηση.

4577.jpg.e95c3b540e21785f34dffaa3f15c4dbd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατί δε βρίσκω κανένα απολύτως νόημα σ'αυτό που έκανες ?

 

Το σύνηθες είναι να μπαίνει σφήνα πίσω απ'το τρέμολο και να μένει ακίνητο .

Τώρα εσύ απλά αν ρύθμιζες τη γέφυρα με 5 ελατήρια να πατάει στο σώμα , το ίδιο αποτέλεσμα δε θα είχες ? 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

 

 

Τώρα εσύ απλά αν ρύθμιζες τη γέφυρα με 5 ελατήρια να πατάει στο σώμα , το ίδιο αποτέλεσμα δε θα είχες ? 

όχι... διότι η γέφυρα θα έκανε σουυυυυυυυυυυυύζα  ;D ;D ;D !!!! είναι φλόιντ η γέφυρα αν σε βοηθά να το φανταστείς . και με σφήνα γίνεται που την καρφώνεις ΑΛΛΑ άμα θες να την βγάλεις??? και τραυματίσεις τη κιθάρα βάζοντας την??? :'(  ελπίζω να κατάλαβες το νόημα σε αυτό που έκανα. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ψιλομπερδευτει.......

Αυτο που εβαλες ειναι για να μπλοκαρει το μπλοκ να κανει μπρος ή πισω ? Αν ειναι για να κανει πισω ποιος ο λογος να εχεις φλουντ ? Επισης αμα ειναι μονο για να κανει μπροστα,τα κερματα δεν πεφτουν αφου στην ουσια "σταματαει" να υπαρχει σφηνα ?  ??? ??? ???

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον είμαι μάπας στην περιγραφή.... χέχε :( ;D Τα κέρματα δε πέφτουν...είναι σταθερά και αμετακίνητα πάνω στο μπλοκ και κινούνται μαζί με αυτό. ναι.. χάνεις την πίσω κίνηση γι'αυτό λέγεται τρέμολο στοπ... που είναι κοινή λύση γι'αυτούς που έχουν φλόιντ και θέλουν πιο σταθερή συμπεριφορά από αυτό συν τα προτερήματα που έγραψα στην αρχή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι φλόιντ η γέφυρα αν σε βοηθά να το φανταστείς .

 

Με βοηθά να φανταστώ ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ απ'αυτούς τους διαόλους  ;D .... συνεχίστε

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου