Προς το περιεχόμενο

ψάχνω φτηνή πεταλιέρα/πολυεφέ...


Akis94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι καλή η ME-25?

πιστεύω είναι το καλύτερο value for money που μπορώ να πάρω...

έχω είδη ένα distortion πετάλι (Boss MT-2), αλλά δεν με ικανοποίει, για αυτό θέλω να πειραματιστώ και λίγο με τα distortion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακη μιλάμε για σοβαρά πεταλία που χρησιμοποιούν και επαγγελματίες. Το μεταλ ζον είναι καλό για μέχρι 16 ετών παιδιά. Εφόσον δεν γνωρίζεις τις επιλογές τότε πήγαινε στην πρώτη σελίδα και τσεκαρε το θέμα για πεταλία που προσωμειωσουν γνωστούς ενισχυτες. Η πεταλιερες που κοιτάς δεν .... Θα απογοητευθείς και θα ψάχνεσαι σύντομα. Άποψη μου ... ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Ακη και καλως ηρθες!

 

Γνωμη μου ειναι πως για καποιον αρχαριο ή ψιλο-ασχετο ειναι MUST μια πεταλιερα με διαφορα εφφε για να μπει λιγο στο τριπ του "μαθαινω να χρησιμοποιω εφφε, πεταλιερες, κτλ"...ειναι βασικο να ξερεις να φτιαχνεις τον ηχο που εχεις στο κεφαλι σου..κατ'εμε ειναι το ιδιο συμαντικο με το να παιζεις μουσικη...

 

τωρα οταν γινεις ψαγμενος σαν τον αρη ::)...ισως και να εχεις 2-3 πολυ καλα πεταλια...γιατι περασες απ το σταδιο "πεταλιερα"...γιατι θα ξερεις τι θες και πως το θες...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις να παίζεις δεν θες κάτι παραπάνω από ένα καθαρό και ένα καλό βρώμικο.

 

Μήπως τα ισοπεδώνεις τα πράγματα;

 

Σου θυμίζω πως μέχρι πολύ πρόσφατα ήσουν κάθετα αντίθετος σε ΚΑΘΕ εφέ και δεχόσουν μόνο το "καρφί στον ενισχυτή", αλλά έχεις πλέον αναθεωρήσει  ;)

 

Προς το ΟΡ:

 

δοκίμασε όσες πεταλιέρες μπορείς περισσότερες, μη σνομπάρεις τις φθηνές αν δεν τις ακούσεις πρώτα, και αποφάσισε με τα αυτιά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν...

αυτόν τον καιρό φτιάχνουμε ένα heavy/thrash συγκρότημα, δεν έχουμε καταλήξει ακόμα τελείως στο είδος, έχουμε ακόμα διαφωνίες... Παίζουμε διάφορες διασκευές από hard rock μέχρι και death core.. για κανένα metallica to metal zone είναι μια χαρά, αλλά και πάλι με ενοχλεί που είναι κάπως πολύ κοφτός/απότομος ο ήχος (δεν μπορώ να το περιγράψω)..

Έχω έναν Peavey Vypyr 30 (από εκεί έχω μάθει αρκετά εφέ), αλλά επειδή το μέρος που κάνουμε πρόβες είναι μακριά δεν μπορώ να τον κουβαλάω, και παίζω σε ένα μεγάλο παλιό fender που έχει μόνο clean/overdrive... Για αυτό αποφάσισα να πάρω μια πεταλιέρα, με λίγα λεφτά (γιατί δεν είμαι για πολλά έξοδα αυτόν τον καιρό).. ήμουνα ενδιάμεσα στην:

Digitech Rp90

Korg AX5G

KORG TONE WORKS AX10G

Boss ME-20

Boss ME-25

Digitech rp255

Vox Tonelab ST

 

αλλά επειδή την rp255 και την tonelab δεν τις βρήκα μεταχειρισμένες τις απέκλεισα...

και οπότε κατέλειξα στην Boss ME-25, ακούω την γνώμη σας... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλή η ME-25?

πιστεύω είναι το καλύτερο value for money που μπορώ να πάρω...

Μια χαρά είναι ειδικά για αυτά τα χρήματα!

Τσέκαρε features

 

 

 

Και εδώ μπορείς να ακούσεις δείγματα από sound Library και να κρίνεις εσύ!

http://www.bossus.com/go/me-25_sound_library/

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σου θυμίζω πως μέχρι πολύ πρόσφατα ήσουν κάθετα αντίθετος σε ΚΑΘΕ εφέ και δεχόσουν μόνο το "καρφί στον ενισχυτή", αλλά έχεις πλέον αναθεωρήσει  ;)

 

 

 

Ρε συ αυτο απο πανω και αυτο απο κατω δεν ειναι τα ιδια ?

 

Αν ξέρεις να παίζεις δεν θες κάτι παραπάνω από ένα καθαρό και ένα καλό βρώμικο.

 

Δεν εχω αναθεωρησει καθολου !!

Αν και πηρα λοιπον και την hd500 , εν τελει δεν αλλαξε τιποτα στην αποψη που εχω διαμιρφωσει τα τελευταια δωδεκα χρονια οπου παιζω μουσικη. Ειτε αυτο το κανω με τον bantit , ειτε το κανω με τον 6505+ το αποτελεσμα ειναι ιδιο... Το καρφι για τα δικα μου γουστα ειναι το καλυτερο...

 

Οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα να παιξεις καρφι τοτε πας στην πιο απλη λυση. Κατα την αποψη μου οπως τονισα και παραπανω , επειδη εχω παιξει με m-25 και τα τιαυτα μικρα πεταλεροειδη , εβγαλα σαν συμπερασμα οτι στα ιδια λεφτα θα μπορουσα , αν με ενδιαφερε αυτη η κατηγορια τιμης να παρω ενα πεταλι , οχι τυπου metalzone αλλα ας πουμε τετοιο

 

http://www.thomann.de/gr/amt_e1.htm

 

ή

 

http://www.thomann.de/gr/amt_p1.htm

 

και πολλα αλλα και να εχει εναν αξιοπρεπη ηχο οπου παιζει. Ο vypyr που εχει , διαθετει ολα τα εφε και εχει μπει στο νοημα των εφε και τι κανει το καθενα... Δεν ισωπεδωνω κατι απλα θεωρω επειδη εχω περασει απο αυτο το σταδιο οτι δεν θα καλυφθει , γιατι αφενως ο βιπιρ θα εχει απο μονος του καλυτερο ηχο , αφετερου με τα πεταλακια που εγραψα παραπανω θα εχει καλυτερο ηχο στο στουντιο που θελει να παιξει εναντι της πεταλιερας... Αυτα λεει η εμπειρια μου , οποτε δεν χρειαζονται διαφωνιες... Ο καιρος θα δειξει !!!

 

Τελος , για το ειδος που παιζει ποσα εφε μπορει να χρειαζεται ? Με 80 ευρω παιρνει ενα delay και ενα distortion pedal και εκλεισε...Θα το πω αλλη μια φορα... Αυτη ειναι δικη μου αποψη και τιποτε παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αναθεωρησει καθολου !!

Το καρφι για τα δικα μου γουστα ειναι το καλυτερο...

 

τότε κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει...  ::)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=190653.0

 

 

Καλησπερα παιδια ,

 

τελικα διεπιστωσα οτι θα χρειαστω μια εφεδιερα... Χρειαζομαι ορισμενα εφε οπως chorus delay , acoustic sim , screamer κτλ και ποιος ξερει τι αλλο στην πορεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει...  ::)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=190653.0

 

 

 

Εδωσα 500 ευρω και την πηρα την hd500... Και συμβαινει επισης κατι περιεργο... Καθεται !!!

 

Να σου πω και κατι ακομη που εσυ δεν θα επρεπε να το λες γιατι με εχεις καταλαβει πως σκεφτομαι...

 

Ξερεις οτι ειμαι της σχολης καρφι και αντε ενα delay στην λουπα...

 

Ξερεις επισης οτι ειμαι gas-αρης και δεν μπορω να αντισταθω , σε πραγματα που δεν χρειαζομαι ενω νομιζω οτι τα χρειαζομαι ?

 

Το ξερεις , το ξερεις...

 

Αλλα δεν ειναι το ζητουμενο να αναλυσουμε εμενα... Εγω ειμαι εγω !!!

 

Το παλικαρι προεχει !!! Ειπα την αποψη μου , πειτε και την δικη σας και παει λεγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάποιες απορίες :)

στο βίντεο είδα ότι με τα 2 πρώτα πετάλια (κουμπιά), ανεβάζει και κατεβάζει τα αποθηκευμένα εφέ, αλλά άμα έχω distortion πάνω και θέλω ξαφνικά να βάλω καθαρό τι κάνω, ψάχνω όλα τα εφέ με την σειρά, μέχρι να βρω clean? :D

ποιες είναι διαφορές μεταξύ της ME-20 και ME-25?

η ME-25 δεν είναι καλύτερη από την RP255 της Digitech?

 

ευχαριστώ εκ τον προτέρων :)

 

ακούω κι'άλλες γνώμες επί του θέματος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου