Προς το περιεχόμενο

compressor after drives


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες. Είχα καιρό να συμμετέχω ενεργά λόγω πίεσης χρόνου. Προτιμούσα τον χρόνο μου τον λίγο να τον εξαντλήσω σε μουσικα μεσαωρακια καθημερινα με τον εξοπλισμό μου.

Σήμερα έκανα κάτι που ήθελα να δοκιμάσω μετά από καιρό, να βάλω δλδ τον κομπρεσορα μετα τα drives. Για να μην μακρυγορώ το προβλημα που ειχα ήταν ότι ο κομπρεσορας πριν το fuzz μου δημιουργουσε προβληματα στο φαζ,  αλλα ταυτοχρονα και το φαζ μου επρεπε να παει για λογους stacking μετα απο τα υπολοιπα drives αργότερα στην αλυσίδα. Άρα αυτό ήταν συνδυαστική λύση.

Τόσο καιρό το θεωρούσα ότι θα ταν κατι extreme αλλά όχι. 

Η εμπειρία για σήμερα τουλάχιστον λέει τα εξής

- ο κομπρέσορας βοηθάει μετά το germanium fuzz ( χωρίς τα γνωστα προβλήματα των παλιων φαζ) πολύ περισσότερο. δεν το χαντακωνει

- τα καθαρα μου που μου αρεσουν με τον κομπρεσορα συνεχίζουν να υπάρχουν όπως και πριν

-τα υπόλοιπα drives δεν χάνουν δυναμικές( αν και ετσι οπως τον ρυθμιζα πάλι δεν έχαναν δλδ με το blend και το sustain χαμηλα)

-μου καλιμπραρει τα διάφορα stacking kai aακουγονται ωραια χωρις να ξεφευγει η κατασταση

- χωρις ν μαι σιγουρος νομιζω οτι μειωνει και τον θορυβο

-το μόνο πρόβλημα που μπορει να δημιουργηθεί είναι ΄ότι ίσως να φύγουν αρκετά πρίμα. Όμως αν έχεις tone στον κομπρέσορα όπως εγώ( keeley compressor plus) λύνεται άμεσα

-Επίσης σε περίπτωση που θες compression για τα σολο σου δεν λειτουργεί το ίδιο. εγώ όμως δεν παίζω τόσο πολύ σόλο, αλλά και πάλι αν θέλω στακαρω δυο drives και λύνεται.

 

Όλα τα παραπάνω είναι μόνο από την σημερινή εμεπιρία που με ενθουσίασε. Βέβαια θα το ξαναδοκιμάσω γτ αλλάζω γνώμες σαν τα πουκάμισα. Σχεδόν καταλήγω όμως ότι αν έχεις αρκετα drives, dist, fuzz ίσως να ειναι και καλυτερα να μπει ο κομπρεσορας μετα.  

 

Όποιος άλλος είχε αντίστοιχη εμπερία θετική ή αρνητική θα ήθελα να την καταθέσει. Κουβέντα να γίνεται δηλαδή:)))))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει καιρός που έχω τον κομπρεσορα μετά το drive και το fuzz συνήθως δε  τα συνδυάζω (ισως γιατι δεν εχει προκύψει τετοια αναγκη) με την έννοια ότι όταν τον χρησιμοποιώ αυτό το κάνω με ελάχιστο compression και πολυ volume μόνο για να μπουσταρω τα προηγούμενα 

  • Like 1

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου