Προς το περιεχόμενο

Nylon Stratocaster


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

πετυχα αυτην την κιθαρα στο youtube

 

 

και αποτι ειδα εχει και ο malmsteen μια ιδια..

 

 

ωραιο οργανο φαινεται, ζηλεψα  ;D

πουθενα δε λεει τι κλειδια φορανε ομως. εχει δοκιμασει κανεις ποτε να βαλει lock κλειδια σε ναυλον χορδες? το σκεφτομαι καιρο για την ηλεκτροκλασσικη που εχω, αυτην (φοραει παραδοσιακα κλειδια κλασσικης). οχι μονο θα γλυτωνες χρονο και ταλαιπωρια μεχρι να κουρδισεις, αλλα με τα συνηθισμενα κλειδια αν σου σπασει χορδη σε live παει, μεχρι να κουρδισεις και να κραταει το κουρδισμα θα χει τελειωσει το λαιβ

 

guilapaloma.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμισε τη Sadowsky του Metheny.

 

 

Προσωπικα βρισκω τετοιου ειδους οργανα πολυ ενδιαφεροντα...αραγε υπαρχει κατι ετοιμο στο εμποριο σε λογικο κοστος? Λογικα θα μπορει καποιος να φτιαξει μια partcaster με νορμαλ λεφτα. Ισως καποιος ξερει ποια ειναι η φτηνοτερη piezo γεφυρα που θα δουλευε σε τετοια οργανα (Marathon πες αλευρι). Ωραια ιδεα θα ηταν και μια γεφυρα σαν αυτη της Lightwave, αλλα πλεον ξεφευγουμε απο "απλα" concept.

 

Στο θεμα των κλειδιων τωρα, τα lock ισως να μην ειναι και τοσο καλη ιδεα. Φανταζομαι οτι οι nylon χορδες θα υποφερουν σε ορισμενα κλειδια - το pin που ανεβαινει και πιεζει τη χορδη ωστε να λοκαρει ισως κοψει τις σχετικα μαλακες χορδες...Απο την αλλη, την επομενη φορα που θα αλλαξεις χορδες σε καποια κιθαρα με lock, περνα πρωτα μια nylon χορδη να δεις αν αντεχει. Καλες οι θεωριες, αλλα η δοκιμη με συγκεκριμενα κλειδια ειναι καλυτερη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μάλλον θα έχει ένα ελατήριο στο τρέμολο ;D

 

πάντως οι χορδές της κλασικής δε σπάνε, εκτός από τη ρε αν είναι πολύ παλιά και φαίνεται η φθορά

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω ένα βάρος στην καρδιά

Πώς με πλακώνεις ουρανέ

Στρέφω το βλέμμα μου ψηλά

Γιατί Θεέ μου σπάει η ρε

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, το ποσες φορες εχω ανοιξει τη θηκη της κλασσικης μετα απο καιρο και βλεπω τη ρε να εχει ξετυλιχτει απο το core της (!!) ειναι πραγματικα αξιο αποριας.

 

Επι του θεματος, θυμηθηκα οτι και η Parker εφτιαχνε μια Nylon Fly. Αλλα η τιμη ηταν τζιζ. Επισης, στην Strat πως πιανουν οι χορδες στη γεφυρα? Θα πρεπει να ψαχνει κανεις για nylon χορδες με "μπαλακια"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, το ποσες φορες εχω ανοιξει τη θηκη της κλασσικης μετα απο καιρο και βλεπω τη ρε να εχει ξετυλιχτει απο το core της (!!) ειναι πραγματικα αξιο αποριας.

 

Επι του θεματος, θυμηθηκα οτι και η Parker εφτιαχνε μια Nylon Fly. Αλλα η τιμη ηταν τζιζ. Επισης, στην Strat πως πιανουν οι χορδες στη γεφυρα? Θα πρεπει να ψαχνει κανεις για nylon χορδες με "μπαλακια"?

Δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο.

Έχει η dadario και νομίζω ο Νάκας τις φέρνει, για καν'τους μία ερώτηση δε χάνεις κάτι.

Επίσης έχει και η Dean Markley.

http://www.stringsandbeyond.com/deanmarbalen.html

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου