Προς το περιεχόμενο

κινέζικοι μικροί λαμπάτοι ενισχυτές


gerrard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και γιατι τοτε οι καμπινες εχουν επιλογεα για τα ohm? Για αυτο δεν εχω παρει τον V5 και ειμαι προς epiphone jr...

 

Στους λαμπάτους υπάρχει θέμα με τα ohm λόγω του μετασχηματιστή εξόδου. Καλό είναι να βάζουμε την ίδια αντίσταση μεγαφώνου με του Μ/Σ. Στους τρανζίστορ υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια. Βέβαια, σε χαμηλές εντάσεις, κι εγώ είχα συνδέσει 16Ω cab στον champ χωρίς πρόβλημα.

Όσο μεγαλύτερη αντίσταση μεγαφώνου βάλεις, τόσο μεγαλύτερη αντίσταση θα βλέπει η τελική λυχνία(/ες) και αυτό συνεπάγεται μικρότερο ρεύμα εξόδου. Δεν είναι κακό με την έννοια ότι δε θα ζορίσει και πολύ τον ενισχυτή αλλά διαφοροποιεί το biasing, μειώνεται η απόδοση και η ισχύς του ενισχυτή ως ένα βαθμό. Δεν είναι η καλύτερη λύση επομένως.

Αν βάλεις μικρότερη αντίσταση από την επιτρεπτή του Μ/Σ (π.χ. 2 μεγάφωνα 4Ω παράλληλα, άρα 2Ω καμπίνα) τότε κινδυνεύει ο ενισχυτής από μεγαλύτερο ρεύμα εξόδου και άρα υπερθέρμανση. Θεωρητικά αυξάνεται η ισχύς του αλλά στην πράξη θα υπερθερμανθεί χωρίς να αυξήσει την απόδοσή του.

Όποιος αναζητά περισσότερη ένταση και headroom πρέπει να κοιτάξει προς πιο ευαίσθητα μεγάφωνα (σε dB/1m), μεγαλύτερη επιφάνεια μεμβράνης (10",12", 15", 2Χ12", 4Χ12"...) και σωστά λίτρα καμπίνας(όγκος καμπίνας με βάση τα μεγάφωνα που χρησιμοποιεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλει ο saviola είναι να τον βεβαιώσει κάποιος πως αφου το εγχειρίδιο λέει "το λιγώτερο 4Ω", τότε μπορεί να βάλει 8Ω ΑΦΟΒΑ.

 

Εγώ έκανα μια προσπάθεια αλλά έπεσα σε τοίχο, κάνε κι εσύ μία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλει ο saviola είναι να τον βεβαιώσει κάποιος πως αφου το εγχειρίδιο λέει "το λιγώτερο 4Ω", τότε μπορεί να βάλει 8Ω ΑΦΟΒΑ.

 

Εγώ έκανα μια προσπάθεια αλλά έπεσα σε τοίχο, κάνε κι εσύ μία...

 

Σωστος ο φιλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλει ο saviola είναι να τον βεβαιώσει κάποιος πως αφου το εγχειρίδιο λέει "το λιγώτερο 4Ω", τότε μπορεί να βάλει 8Ω ΑΦΟΒΑ.

 

Εγώ έκανα μια προσπάθεια αλλά έπεσα σε τοίχο, κάνε κι εσύ μία...

 

 

Δεν υπάρχει το "AΦΟΒΑ" όπως το εννοείς. Πάρε solid state ενισχυτή ή tube με έξοδο 8Ω. Εναλλακτικά βάλε attenuator ή Z match αν θέλεις να βάλεις άφοβα την καμπίνα των 8Ω επάνω στον champ. Τόσο απλά.

 

 

 

p.s. Φθηνότερη diy λύση είναι να βάλεις μια αντίσταση 8Ω/10w παράλληλα με το 8Ω μεγάφωνο για να βλέπει σωστή αντίσταση ο τελικός του champ. Aν δε γνωρίζεις από ηλεκτρονικά, αγνόησε το τελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ ειδικός δεν είμαι, γι' αυτό και προσπαθώ πάντα να στηριχτώ σε ό,τι γράφουν τα manuals κάθε εταιρείας. Κοιτάξτε λοιπόν τι προτείνει μία άλλη εταιρεία και το αποκαλεί safe mismatch, στη σελιδα 23.

 

http://www.mesaboogie.com/manuals/TA15_100816.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει το "AΦΟΒΑ" όπως το εννοείς.

 

Όταν το εγχειρίδιο του συγκεκριμένου ενισχυτή λέει "Connection for the internal speaker or a 4-ohm minimum external speaker cabinet." τι εννοεί κατά τη γνώμη σου, αναφορικά με τα 8Ω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου