Προς το περιεχόμενο

κινέζικοι μικροί λαμπάτοι ενισχυτές


gerrard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς Αμερική

 

https://taweber.powweb.com/weber/

 

Να φανταστώ ότι οι τρεις τύποι των ηχείων είναι

α) Smooth Cone, Early Breakup = βρομίζει αμέσως δηλαδή από χαμηλα

β) Partially Ribbed Cone, Medium Breakup = βρομίζει από την μέση και μετά (Half clean/gain)

γ) Full Ribbed Cone, Later Breakup = βρομίζει προς το τέλος το περισσότερο μέρος είναι clean.....

 

Καλά τα λέω ή είναι το ανάποδο.....το λέω για να βεβαιωθώ ότι θα διαλέξω το σωστό....(θέλω μόνο καθαρα κρυσταλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το λέω για να βεβαιωθώ ότι θα διαλέξω το σωστό....(θέλω μόνο καθαρα κρυσταλο)

Όταν σου έρθει η παραγγελία, αν θέλεις, γράψε κάποιες λεπτομέρειες για το συνολικό κόστος, καθώς και για την ποιότητα του ήχου, γιατί σκέφτομαι και εγώ να αναβαθμίσω το fenderάκι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το εγχειρίδιο του συγκεκριμένου ενισχυτή λέει "Connection for the internal speaker or a 4-ohm minimum external speaker cabinet." τι εννοεί κατά τη γνώμη σου, αναφορικά με τα 8Ω;

Έχω απαντήσει πριν σε αυτό. Προσωπικά θα έβαζα το 8Ω αλλά για εντάσεις σπιτιού. Αν θέλεις, παίρνεις το ρίσκο και βάζεις 8Ω ή ό,τι άλλο θέλεις στον ενισχυτή. Από εκεί και πέρα είναι νομικό θέμα(αν καεί ο Μ/Σ εξόδου ας πούμε επειδή έβαλα 200Ω μεγαφωνάκι που βρήκα σε κατάστημα ηλεκτρονικών ή άλλο παρόμοιο θα πω στην εταιρία "μα έλεγε min 4Ω...").

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μη μου συγκρίνεις 8Ω με 200Ω.... Έλεος...

 

Πιστεύεις πως ο κατασκευαστής θα κ@λωνε να γράψει "ΜΟΝΟ 4Ω", αν πίστευε πως η χρήση 8Ω θα υποβάθμιζε την ποιότητα ή την ασφάλεια του πακέτου με οποιοδήποτε τρόπο;;;;

 

Εγώ δεν το πιστεύω με τίποτε. Θα έβαζε "μόνο 4Ω" διασφαλίζοντας τη θέση του, και θα άφηνε τον χρήστη να βρει την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι οι τρεις τύποι των ηχείων είναι

α) Smooth Cone, Early Breakup = βρομίζει αμέσως δηλαδή από χαμηλα

β) Partially Ribbed Cone, Medium Breakup = βρομίζει από την μέση και μετά (Half clean/gain)

γ) Full Ribbed Cone, Later Breakup = βρομίζει προς το τέλος το περισσότερο μέρος είναι clean.....

 

Καλά τα λέω ή είναι το ανάποδο.....το λέω για να βεβαιωθώ ότι θα διαλέξω το σωστό....(θέλω μόνο καθαρα κρυσταλο)

 

Σωστά τα λές

 

Διάλεξε το Partially Ribbed Cone, Medium Breakup θα έχεις headroom περισσότερο απο

 

ότι χρειάζεσαι για το σπίτι , το Full Ribbed Cone νομίζω είναι πλεονασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξε το Partially Ribbed Cone, Medium Breakup θα έχεις headroom περισσότερο απο

ότι χρειάζεσαι για το σπίτι , το Full Ribbed Cone νομίζω είναι πλεονασμός

Τι εννοείς, ακριβώς, με το "πλεονασμός", γιατί και εμένα θα με ενδιέφεραν τα crystal-clear καθαρά και να παίρνω την παραμόρφωσή μου από τα αντίστοιχα πεταλάκια (fuzz και clean boost/mild overdrive)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς, ακριβώς, με το "πλεονασμός", γιατί και εμένα θα με ενδιέφεραν τα crystal-clear καθαρά και να παίρνω την παραμόρφωσή μου από τα αντίστοιχα πεταλάκια (fuzz και clean boost/mild overdrive)

 

Εννοώ οτι το headroom φτάνει και περισσέυει.Γιατι να πάρει κάποιος το full ribbed και να έχει

 

πιο μουντο ήχο ( εστω ελάχιστα σε σχέση με το Partially )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου