Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ενισχυτή ή όχι;


TFM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αλλάξω τον VOX VT-15 που έχω και να πάω σε κάτι καλύτερο, έχω όμως μερικές απορίες.

 

Καταρχάς παίζω μόνο στο σπίτι και σε χαμηλές εντάσεις, και ο δεν μπορώ να πω πως με χαλάει ο vox αλλά δεν έχει αυτό το punch στις powerchords που ακούς στους λαμπάτους ενισχυτές. Παίζω metal περισσότερο, Metallica συγκεκριμένα και μου αρέσει ο τόνος στο album Master of Puppets περισσότερο.

 

Αυτό που θέλω να βρω είναι ένα compact ενισχυτή, που να αξίζει τα λευτά του και να τείνει προς τους metal τόνους που ψάχνω.

 

Δυστυχώς όμως δεν βρήκα κάτι. Σκεφτόμουν τον Peavey Vypyr 30 ο οποίος είναι valve αλλά όπως λένε έχει καλύτερους metal ήχους από τον vox αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η μετάβαση. Μετά υπάρχει και ο Vypyr Tube 60 που είναι λάμπα αλλά θα θέλει να ανεβάσεις την ένταση στο 4-5 για να τον ευχαριστηθείς όπως σε όλους τους λαμπάτους.

Είχα δοκιμάσει και τον 6505+ αλλά δεν τον κράτησα γι αυτόν τον λόγο.

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση ή να μείνω στον vox;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον εννοούσες πως ο vypyr 30 ΔΕΝ είναι valve

 

η μετάβαση σ' αυτόν κατά τη γνώμη μου θα σε ικανοποιήσει, δοκίμασέ τον

 

το αν πρέπει να ανεβάσεις την ένταση στο 4-5 για να ακούσεις τις λάμπες του vypyr tube 60 φρόντισε να το επιβεβαιώσεις με μια δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solid-state valve δεν είναι;

Η αλήθεια είναι πως ίσως ο Vypyr + το πετάλι Sanpera 1 είναι το μόνο που έχω βρει που να αξίζει σαν αναβάθμιση(σύμφωνα με σχόλια από χρήστες). Budget έχω γύρω στα 400 ευρώ.

 

Σκεφτόμουν και head+καμπίνα 1x12 αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο μιας και δεν έχω παίξει ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι αφου θες μεταλ να παρεις ενα ΚΑΛΟ πεταλακι (ή ακομα και πεταλιερα αμα θες αλλα μαλλον θελει περισσοτερα λεφτα) γιατι ο ενισχυτης ειναι μια χαρα (θα γινει αντικα σε λιγο καιρο και εχει και την vintagιλα του που αργοτερα μπορει να γουσταρεις). Εγω εχω τον vox vt20+ (μια γενια μπροστα σου :P ) και η αληθεια ειναι πως οι μεταλ ηχοι της vox ειναι λιγο καπως...

 

Head + καμπινα δν σου προτεινω αφου δν προκειται να τον χρειαστεις για υψηλες εντασεις... Και μαλλον και ουτε και λαμπατο πανω απο 20watt.

 

H προταση μου ειναι να δωσεις γυρω στα 250Ε για εναν καλο ενισχυτη που γουσταρεις και τα υπολοιπα σε ενα καλο πεταλακι!

Τις προαλλες στο νοιζ ειδα αυτο εδω

και ηταν η πρωτη φορα που μου αρεσε distortion pedal απο βιντεο!

http://www.thomann.de/gr/weehbo_morbid_drive_v40.htm

 

Επισης θες να ειναι λαμπατος ο ενισχυτης που θα παρεις?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχετε δίκιο. Αυτό που ήθελα να γράψω είναι πως είναι solid-state.

O vox πάντως έχει μία 12AX7, αυτό δεν κάνει κάποια διαφορά μεταξύ των δύο modelling;

 

Ο vox έχει αρκετό gain(απλά "χάνεται" εάν αυξήσω την ένταση), εξάλλου έχω και ένα TS9 πετάλι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Αν δηλαδή ο Vypyr δεν δίνει καλύτερο ήχο(τόνο) τότε δεν θα με ενδιέφερε η μετάβαση.

 

Βέβαια έχει και 12άρι ηχείο ο vypyr ενώ ο vox 8άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O vox πάντως έχει μία 12AX7, αυτό δεν κάνει κάποια διαφορά μεταξύ των δύο modelling;

 

Ελάχιστη διαφορά, δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο.

 

Ο vox έχει αρκετό gain(απλά "χάνεται" εάν αυξήσω την ένταση), εξάλλου έχω και ένα TS9 πετάλι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Αν δηλαδή ο Vypyr δεν δίνει καλύτερο ήχο(τόνο) τότε δεν θα με ενδιέφερε η μετάβαση.

 

Βέβαια έχει και 12άρι ηχείο ο vypyr ενώ ο vox 8άρι.

 

Μόνο και μόνο απ θέμα μεγαφώνου θα δείς μεγάλη διαφορά. Για 'μένα ο Vypyr είναι ο καλύτερος modelling ενισχυτής για metal (σε αυτή την κατηγορία τιμής πάντα).

 

Πολύ καλή λύση είναι και του BlackForest, ένας λαμπάτος με καλό καθαρό κανάλι (πχ. Bugera V22) μαζί με το πεταλάκι που σου πρότεινε ή κάποιο αντίστοιχο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι ενισχυτων τωρα...

 

Σε περιπτωση που τα δωσεις ολα (εως 400Ε)

 

-Αν θες λαμπατο μαλλον θα κοιταξεις προς Bugera, ειτε προς Blackstar ειτε προς Laney (δν ξερω ποσοι αλλοι θα σου προτειναν laney απλα εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ).

 

Αμα πας σε Blackstar δηλαδη σε αυτον http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5c_combo.htm να ξερεις πως ΔΕΝ ειναι all tube!!! Το συζητουσαμε παλι στο νοιζ αυτο οτι βασικα ειναι υβριδικοι. Παντως φημιζονται γενικα για τον μεταλ ηχο τους... 100000% δοκιμασε τον πρωτα πριν κανεις κατι

 

Αμα πας σε Laney μαλλον σε αυτον θα καταληγες http://www.thomann.de/gr/laney_vc15110.htm αν και δν εχω εμπειρια να σου πω για τον συγκεκριμενο... Οποτε και αυτον δοκιμασε οταν μπορεσεις  

 

Αμα πας σε Bugera δεν θα εχεις την δυνατοτητα να τον αξιοποιησεις στο φουλ (ουτε καν κοντα στο φουλ) αφου θα ειναι 120W!!! (μαλλον στον 333-212 ή στον 6262 θα κατεληγες) Βεβαια και οι 2 ενισχυτες ειναι απιστευτοι απο οτι εχω ακουσει για μεταλ!

 

-Αν θες solid-state πραγματικα δν ξερω τι να σου προτεινω... υπαρχουν πολλες επιλογες σε τετοια λεφτα αλλα πιστευω πως και με αρκετα λιγοτερα περνεις αρκετα αξιολογους ενισχυτες

 

Σε περιπτωση που δωσεις γυρω στα 250Ε και τα αλλα σε πεταλι

 

Αν θες λαμπατο 2 επιλογες βλεπω εγω

http://www.thomann.de/gr/laney_cub12r.htm (και ο 10W θα σου κανει απλα σου προτεινω τον 12 λογω του Reverb +εχει εισοδο και για 1W που σε συμφερει αμα ειναι μεσανυχτα και θες να κανεις λιγο practise :P)

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm (μπορεις να τον χρησιμοποιεις και χωρις πεταλι λογικα για metal)

 

Αν θες solid-state η μια επιλογη ειναι ο vypyr που προτεινες (αν και... παλι modelling ρε παιδι μου? :P) και η αλλη αυτος http://www.thomann.de/gr/laney_lx35.htm που θα σου περισσεψουν λεφτα για ενα απιστευτο πεταλι! Βασικα σε solid-state υπαρχουν πολλες επιλογες που θα σε ικανοποιησουν και το θεμα μετα ειναι αρκετα υποκειμενικο... Ακομα και marshall θα σου εκανε γιατι ο ηχος τους μοιαζει αρκετα με αυτον των Metallica αλλα εγω δν στους προτεινω γιατι πιστευω πως ειναι πολυ μονοπλευροι (μονο για high gain) αφου ουτε τα καθαρα τους ουτε το ελαφρυ gain τους για blues λεμε τωρα μου αρεσει... Μιλαμε παντα για την σειρα MG...

 

->Τελως παντων εγω αυτο που σου προτεινω ειναι να δωσεις τωρα καποια λεφτα σε ενα καλο πεταλακι, να κρατησεις τον vox και αμα δν σε ικανοποιει ακομα ο συνδιασμος vox+πεταλακι (αν και αμφιβαλλω λιγο αν εισαι 100% για το πεταλι) να αγορασεις τοτε εναν μικρο λαμπατο!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 posts να μην γίνονται καν παρακαλώ.

 

Στο θέμα τώρα, ο Bugera V22 φαίνεται ωραία επιλογή σε καλά λεφτά(2 κανάλια/tube/reverb/compact μέγεθος), το θέμα είναι πως δεν βρίσκω κανένα video με high gain κατάσταση, με κάποιο boost ή μόνο του.

Παίζω μόνο metal και απ'ότι βλέπω ο V22 στοχεύει jazz/blues/rock με τα καθαρά του.

 

Οπότε είναι πλέον περισσότερο το θέμα τώρα: Bugera V22 + ibanez TS9 ή Vypyr 30 + sanpera 1.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου