Προς το περιεχόμενο

Boss NS-2 loop


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και καλησπερίζω τους συνφορουμίτες!

 

Επιστρέφω δημήτριος με μια ακόμα τεχνική απορία (αφού έψαξα στην αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι, προφανώς).

 

Έχω το εξής gear (όσον αφορά πεταλοειδή):

- Boss NS-2

- EHX lpb-1

- Digitech Bad Monkey

- EHX Black Finger

- Pod X3 live

 

Τα έχω όλα σε μια flight case (ναι, ΚΑΙ την Χ3!).

Έχω γενικά ένα supernewwave hybrid setup.

Η Χ3 προφανώς δεν έχει amp+cab sims, την χρησιμοποιώ για delay,reverb και συναφή.

Όταν πάρω ενισχυτή που έχω σκοπό, θα πάει ΟΛΗ η Χ3 στο fx loop και τα πετάλια μπροστά.

 

Διερωτόμαι λοιπόν:

Στα πετάλια, να χρησιμοποιήσω το loop του NS-2, για όχι?

Δεν έχω θέμα με την σειρά των πεταλιών (ούτως ή άλλως, είναι θέμα γούστου).

Απλά θέλω κάποιος να μου πει τα οφέλη του να έχεις τα πετάλια στο loop και να μην τα έχεις.

Σκεφτόμουν να τα βάλω όλα στο loop.

Λέει?

O compressor κανονικά, δεν πρέπει να είναι πριν το gate?

Να έβαζα booster+drive στο loop και comp πριν το gate?

 

Να σας ακούσω...

Με ενδιαφέρει να μην έχει θόρυβο το όλο πράγμα (με όλα τα πετάλια πλην του compressor, που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, στο loop του ns-2, δεν ακούγεται κιχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απ' ότι βλέπω στο manual (google κλπ), τα πετάλια των οποίων τον θόρυβο θέλεις να αφαιρέσεις τα βάζεις στο send - return.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσουμε το drive που δεν έχει νόημα (ΙΜΗΟ) να μπεί στο loop, όλα τα υπόλοιπα μπορούν. Το booster επίσης δεν θα το έβαζα στο loop. Κάνε τις δοκιμές σου και αναλόγως αποφασίζεις.

 

Το gate θα το βάλεις μετά από όσα πετάλια έχεις είτε στην είδοσο του ενισχυτή ή στο loop. Σκοπός είναι να "πιάσει" όσο πιο πολύ θόρυβο μπορεί. Υπό αυτή την λογική, καλό είναι να μπεί στο loop, όπου θα "πιάσει" και τον θόρυβο της προενίσχυσης. Επειδή θεωρητικά ο κομπρέσορας αυξάνει το noise floor, καλό είναι να μπεί μετά το gate, ώστε να πάρει καθαρό σήμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω στο manual (google κλπ), τα πετάλια των οποίων τον θόρυβο θέλεις να αφαιρέσεις τα βάζεις στο send - return.

Nαι, έτσι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο. Και μην ξεχάσεις να ''παίξεις'' και με το Decay. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tnx για τις απαντήσεις!

 

Φίλε theoctapus, δεν κατάλαβες καλά.

Μιλάω για το loop του ns-2, όχι για το fx loop του ενισχυτή. :)

 

Σήμερα δοκίμασα με όλα τα πετάλια στο loop του ns-2.

Δηλαδή κιθάρα - NS-2 Input - NS-2 Output - Pod X3 Input και στο send και return του NS-2 όλα τα πετάλια με σειρά comp-drive-boost.

 

Αν ο comp μπει σε αυτή τη θέση, παίρνει καθαρό σήμα, ή όχι?

Εννοώ ότι όταν τον βάλω στο loop του ns-2, είναι σαν να τον έχω μετά το gate?

 

Το setup αυτό ήταν καλό πάντως!

Να αναφέρω και κάτι παραπάνω όμως...

Χρησιμοποιώ την πεταλιέρα σαν main drive (το bad monkey είναι boost σε drive για lead και λοιπά, είναι δευτερεύον drive δηλαδή).

Η πεταλιέρα έχει και αυτή gate το οποίο και έχω ανοικτό προφανώς.

Δεν ακούγεται κιχ!

Απλά σκέφτομαι μήπως κανένα άλλο setup ήταν καλύτερο.  :)

 

Το decay και στα 2 gate το έχω τέρμα counter-clockwise, δηλαδή εντελώς fast.

Το threshold και στα 2 είναι στα -50db περίπου.

Δεν παρατήρησα να κάνει τον ήχο fake και τα καθαρά ήταν πολύ ωραία και γεμάτα, ειδικά με τον comp ανοικτό.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου