Προς το περιεχόμενο

επανενταξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να μου πειτε τι ασκησεις ακολουθειτε σε περιπτωση που παρατησετε(προστιμο)την κιθαρα για αρκετο καιρο με σκοπο να ξαναπαιξετε οπως και πριν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πιστεύω πως το πρώτο πράγμα που πρέπει να "επαναφέρεις" είναι η φυσική σου κατάσταση!

 

Δηλαδή ασκήσεις στα δάχτυλα και στα χέρια για να ξανα αποκτίσουν την αντοχή που είχες (αν είχες :lol: ) παλιότερα. H κιθάρα/μπάσο είναι σαν το ποδήλατο, δεν ξεχνάς ποτέ τι να παίζεις αλλά πώς να παίζεις!

 

To πρώτο πράγμα που παθαίνω στο μπάσο όταν βρίσκομαι σε πρόβα μετά από καιρό είναι να βγαίνω nock out σε 10 λεπτά!

 

Είναι πολύ αστείο γιατί μπορεί να παίζω και 5 ώρες την ημέρα μόνος μου αλλά όταν βρίσκεσε σε μια κατάσταση τόσο απαιτητική νομίζεις ότι είσαι κουλός!

 

Μια καλή αρχή είναι ασκήσεις με κλιμακές ξεκινόντας από τέμπο 50 και ανεβαίνοντας σιγά σιγά! Και όταν φτάσεις σε τέμπο 120-140 καλό είναι να επανέρχεσαι τακτικά και στα 50 και να μην γλυκαθείς από τις ταχύτητες γιατί το ποιο σημαντικό και ποιο δύσκολο είναι να μπορείς να παίζεις πεντακάθαρα σε αργά τέμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα είπε ο flea :wink:

 

Εγώ θα πρότεινα την κλασσική 'αράχνη' και ανάλογες ασκήσεις για το αριστερό, όπως και ασκήσεις με αρπίσματα, alt-picking κλπ για το δεξί. Take your time! Δεν χρειάζεται να τραυματιστείς.

 

Μαζί μ'αυτά όμως, θα έλεγα να παίζεις κάθε μέρα και 1-2 απλά κομμάτια, ή κομμάτια χωρίς τα σόλο ή τα απαιτητικά μέρη. Έτσι θα έχεις την ικανοποίηση ότι παίζεις μουσική και όχι ότι κάνεις φυσιοθεραπεία. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί μ'αυτά όμως' date=' θα έλεγα να παίζεις κάθε μέρα και 1-2 απλά κομμάτια, ή κομμάτια χωρίς τα σόλο ή τα απαιτητικά μέρη. Έτσι θα έχεις την ικανοποίηση ότι παίζεις μουσική και όχι ότι κάνεις φυσιοθεραπεία. :wink:[/quote']

 

+10000

 

Ειδικά όταν αρχίσεις να ψιλοβαριέσε με τις ασκήσεις Yoga :lol: γύρνα το σε κάτι που γουστάρεις να παίζεις πολύ για να κάνεις ένα διαληματάκι! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
θα ηθελα να μου πειτε τι ασκησεις ακολουθειτε σε περιπτωση που παρατησετε(προστιμο)την κιθαρα για αρκετο καιρο με σκοπο να ξαναπαιξετε οπως και πριν!!

 

Καλά, τι έπαιζες πριν, και δε μπορείς να το παίξεις τώρα;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου