Προς το περιεχόμενο

Τροχισμα πιατινιων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

εχω δυο πιατινια στα χερια μου, τιποτα το ιδιαιτερο σε μαρκα ή κατι τετοιο

 

ειναι και τα δυο ραγισμενα αρκετα βαθιά και θελω να τα τροχίσω..εχω δει διαφορα βιντεο για το πως γινεται η διαδικασια αλλα θελω να ακουσω κι αλλες γνωμες για το σχημα του κοψιματος ισως καποιο κολπο για καλυτερο αποτελεσμα.

 

παρακατω εχει εικονες απο τα ραγσισματα..

 

 

 

 

DSC03515.thumb.JPG.745b83ecfb21a0a43a4c28b8b4e62c26.JPG

DSC03516.thumb.JPG.3062619cd271fc287e0dd5ee76873041.JPG

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και τα δυο ραγισμενα αρκετα βαθιά και θελω να τα τροχίσω..

Ραγισμένα; Εσυ τα ξέσκισες!  :o :o :o

Εχεις σκεφτεί να τα κάνεις τασάκια;  ;D ;D ;D

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα που δεν τα ξεσκισα εγω ομως.. ;D

 

Ο ντραμμερ μου κοπαναει...

 

Καμμια ιδεα για το πως να τα κοψω?

 

Δεν θαλω να τα κοψω κυκλικα ωστε να γινουν στρογγυλά αλλα πιο μικρα..θελω να κοψω το σημειο..εννοω..κατι τετοιο..κατι σαν τετραγωνακι.. ::)

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραγισμένα; Εσυ τα ξέσκισες!  :o :o :o

Εχεις σκεφτεί να τα κάνεις τασάκια;  ;D ;D ;D

 

 

Αν αρχισω ποτε το καπνισμα θα το ξανασκεφτω τοτε.. :P

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο drummer σου ειναι κύνδινος ..... κοιτα εκει... ενταξει αν παιζετε μέταλ οκ και εγω κοπανάω κάπιες φορές αλλά αυτό ειναι... με τι παίζει...  αυτες με το μεταλικό κεφάλι είναι για practise απλά το υπενθυμίζω ;D και δεν νομίζω να φτιάχνετε αυτό η αν φτιάχνετε θα κάνει σίγουρα παραπάνω απο το να τα πάρεις καινούρια και παντα τα πιατίνια αν έχουν τροχιστεί είναι πιο εύκολο να σπάσουν στο ίδιο σημείο... κάντα κατσαρόλες η δώστα σε εμένα να τα κρεμάσω στον τοίχο :P κατα την άποψη μου παράτατο και πάρε άλα και αν είναι μάπα μην το σκεύτεσε καθόλου... χαρη σου άκαναν που έσπασαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι..μεταλ παιζουμε..και αρκετα ακραια..ενας λογος παραπανω να βαρας.. ;D

 

για ενα διαστημα επαιζε με κατι μαυρες που παιζει και ο λαρς νομιζω..κατι μπακετες που μονο ξυλο δεν ειναι...ανοιγεις ανετα κεφαλια.. :D

 

αλλα τωρα παιζει με νορμαλ ξυλινες..το θεμα μου τωρα δεν ειναι να παρω καινουργια..ουτε να τα φτιαξω οπως πριν..

 

απλα να τα τροχίσω..και ας ανοιξουν πιο ευκολα απ οτι πριν..φανταζομαι δεν θα ειναι οπως τωρα..που σε μια προβα ανοιγει δεν ξερω και εγω ποσο..θα καθηστερησει λογικα το πραγμα..

 

το θεμα ειναι το σχημα του κοψιματος..αυτο με απασχολει..

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω .... Καταρχάς το να βαράς είναι κακό ... το να παίζεις δυνατά δεν είναι . Τα σπασμένα πιατίνια είναι μέγάλες ευκαιρίες πειραματισμού πάνω σε καινούριους ήχου (εφ'οσον είναι σπασμένα δεν έχεις να χάσεις τίποτα ) . Με απλό τροχό μπορείς να κόψεις το πιατίνι σε ότι σχήμα σου έρθρει στο κεφάλι και στη συνέχεια με λύμα να ξεφορτοθείς ακμες και γωνίες . Για ακομα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα στα τελειώματα ... γυαλόχαρτο . Στο κάτω κατω όταν δεν έχεις εξαιρετικής ποιότητας τύμπανα όλη η μαγεία στον ήχο ειναι κατι λιλιπουτια splashochinesoκαμπανάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραγισμένα; Εσυ τα ξέσκισες!

 

ο drummer σου ειναι κύνδινος ....

 

Εσείς οι 2 υπερβάλλετε...

 

Το πιάτο  από τη στιγμή που θα ανοίξει, αν δε σταματήσεις να το χρησιμοποιείς επιτόπου, μέχρι το τέλος της πρόβας η ρωγμη μπορεί να φτάσει κ μέχρι τη καμπάνα αν παίζεις δυνατά και αν είναι κ λεπτό το πιάτο

 

για ενα διαστημα επαιζε με κατι μαυρες που παιζει και ο λαρς νομιζω..κατι μπακετες που μονο ξυλο δεν ειναι...ανοιγεις ανετα κεφαλια.. :D

 

Ahead, πολυουρεθάνη είναι. Το grip είναι μεταλλικό νομίζω. Η ξύλινη μπακέτα ανοίγει πολύ πιο ευκολα κεφαλι, εχει μεγαλύτερη πυκνοτητα

 

το θεμα μου τωρα δεν ειναι να παρω καινουργια..ουτε να τα φτιαξω οπως πριν..

 

Να πάρει ο drummer δικά του πιάτα!!! εσύ μαλάκς είσαι να πληρωνεις τα σπασμένα των άλλων?

 

Και να σου τα "επισκευάσει" αυτός επίσης...

 

απλα να τα τροχίσω..και ας ανοιξουν πιο ευκολα απ οτι πριν..φανταζομαι δεν θα ειναι οπως τωρα..που σε μια προβα ανοιγει δεν ξερω και εγω ποσο..θα καθηστερησει λογικα το πραγμα..

 

Τώρα έτσι όπως εγιναν είναι αργα. Με το που άνοιξει το πιάτο το μαγκώνεις με μέγκενες σε ένα πάγκο και κάνεις τρύπα με μικρό τρυπάνι στο τέλος του ραγίσματος ή το κόβεις όπως το εχεις κάνει στο σχήμα στο 2 πιάτο αλλά το κόψιμο πρέπει να πιάνει μέχρι το τέλος του σπασίματος. Μπορείς να τα κάνεις καμπανίτσες-effect cymbals πάντως και θα βγάζουν ωραίο ήχο

 

Και τα 2 σου πιάτα έχουν παραπάνω από 1 ραγισμα. Όπως τα υπολογίζω με το μάτι το 1ο πιάτο γίνεται μόνο 4''-5'' και το 2ο 7''-8''

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα βάλω μια παρένθεση και να πω,πως κάποιες φορές το πιατίνι αρχίζει να καταστρέφεται αν πέσει κάτω και ακουμπήσει η "μούρη" του κάτω,όπως επίσης και αν (ακόμα και σε θήκη) τα ακούμπησουμε με δύναμη στο πάτωμα,και μετά με τα χτυπήματα σιγά σιγά αρχίζει να "σκίζεται".(Δεν κάνω τον έξυπνο :P αλλά την έχω πατήσει έτσι).Σε κάθε περίπτωση όπως και να έχει,το πιατίνι μάλλον έχει φάει αρκετό ξύλο!Τέλος έχω έναν φίλο που κόβει και τροχίζει πιατίνια,και αν θες μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο του,βάζοντας εδώ μια τελευταία παρένθεση και να πω οτι πρέπει να έχεις μια πείρα πάνω σε αυτό,γιατί είναι λίγο επικίνδυνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου