Προς το περιεχόμενο

Περίεργος θόρυβος σε κεφαλή ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!! Πριν απο λίγο καιρό αγόρασα την κεφαλή peavey valveking 100W.Ο ήχος της είναι πολύ καλός αλλά με έχει προβληματίσει ένας περίεργος ήχος που ακούγεται όταν συντονίζει σε κάποιες νότες.Από ότι εγώ έχω καταλάβει ο ήχος αυτός ,ένα μικρό τρίξιμο, ακούγεται από τις λάμπες του τελικού σταδίου του ενισχυτή.Είναι αυτό πιθανό ή έχει κανένας καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι???? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Καλημέρα σε όλους!! Πριν απο λίγο καιρό αγόρασα την κεφαλή peavey valveking 100W.Ο ήχος της είναι πολύ καλός αλλά με έχει προβληματίσει ένας περίεργος ήχος που ακούγεται όταν συντονίζει σε κάποιες νότες.Από ότι εγώ έχω καταλάβει ο ήχος αυτός ' date='ένα μικρό τρίξιμο, ακούγεται από τις λάμπες του τελικού σταδίου του ενισχυτή.Είναι αυτό πιθανό ή έχει κανένας καμιά ιδέα για το τι μπορεί να είναι???? :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Priri, την πρώτη σελίδα τουλάχιστον την τσεκάρουμε.

 

http://www.noiz.gr/postp127991.html

 

(Καλά, το search είναι μεταπτυχιακό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Priri, την πρώτη σελίδα τουλάχιστον την τσεκάρουμε.

 

http://www.noiz.gr/postp127991.html

 

(Καλά, το search είναι μεταπτυχιακό)

 

 

Φίλε harilatron την κοιταξα την πρώτη σελίδα και το συγκεκριμένο θέμα αλλα μάλλον δεν καταλαβες τι ακριβώς λέω εγώ, το οποίο είναι εντελώς διαφορετικό από το θέμα αυτής της ενότητας που μου είπες να παρακολουθήσω. Λοιπόν εγώ λέω πως ο θόρυβος ακούγεται από την κεφαλή του ενισχυτή και όχι την καμπίνα.Και πιο συγκεκριμένα δεν μου κάνει σφύριγμα αλλά κάτι σαν τρίξιμο..Μαλλόν εσυ θα έπρεπε να κοιτάξεις καλύτερα το θέμα της ενότητας που μου ανέφερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Μαλλόν εσυ θα έπρεπε να κοιτάξεις καλύτερα το θέμα της ενότητας που μου ανέφερες..

 

Λες να είναι έτσι, κ. Psiri?

Εξέλαβα το "τρίξιμο από τις τελικές" ως "microphonic από τις προενισχύτριες"

Μη σου κάνει εντύπωση. Θα δεις και χειρότερα.

 

Πάτα καλά όλες τις λάμπες στη θέση τους, σφίξε τις όλες βίδες, τσέκαρε το ταμπελάκι, τη γρίλια και και το χερούλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε harilatron δυστυχώς τα έχω κάνει όλα αυτά που μου ανέφερες αλλά τίποτα :cry:

Δεν πειράζει ευχαριστώ όπως και να έχει για τη συμβουλή σου! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου