Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για μόντελερ / εφεδιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα διαφωνήσω με τον Madara, σε 2 σημεία όσον αφορά στην Tonelab:

 

Διαφωνώ. Το Wah της, στα αυτιά μου, είναι άκρως πειστικό και χρήσιμο (μιας και είναι παραμετροποιήσιμο). Αν εξαιρέσεις το αρνητικό ότι δεν μπορεί να συνδυαστεί με κάποιο από τα effects που είναι στο ίδιο group μαζί του, κατά τα άλλα με έχει βολέψει απίστευτα...

 

Δεν είναι απολύτως σωστό αυτό...

Έχω φτιάξει τα presets μου να ακούγονται καλά στον Deluxe Reverb μου, και όταν έπαιξα με τα ίδια presets σε Twin Reverb και σε Hot Rod Deville, άκουσα τα drives μου αρκετά διαφορετικά (στον καθένα ενισχυτή και άλλος ήχος, παρόλο που είναι Fender όλοι τους...).

 

ΥΓ1: Αναφέρομαι στην TL SE, στα πιο νέα μοντέλα δεν ξέρω τι γίνεται...

ΥΓ2: Όσες φορές κι αν δοκίμασα να παίξω direct στο PA το σκυλο-μετάνιωσα... Από τους πιο άθλιους ήχους ever...

 

Eχεις απολυτο δικιο σε ολα...το wah ειναι μια χαρα...η tonelab δεν ειναι καθολου σταθερη σε αλλαγη ενισχυτων...αλλαζει ο ηχος τρομερα....εγω ειχα την le και εφτιαχνα ηχο στον hot rod deluxe και μετα εψαχνα να δω που γερνει η βαρκα οταν αλλαζα ενισχυτες.Και σε direct που την ειχα δοκιμασει σε κονσολα ητανε τραγικο το αποτελεσμα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Στo HD300 που ήταν και η δική μου πρώτη επιλογή δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις τα cab sims... Και έτσι ξεκίνησε το ψάξιμο...

 

 

:o :o φυσικά και απενεργοποιούνται !!!! απλα έχει την επιλογή αυτή κρυμένη στο μενού ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με τον Madara, σε 2 σημεία όσον αφορά στην Tonelab:

 

Διαφωνώ. Το Wah της, στα αυτιά μου, είναι άκρως πειστικό και χρήσιμο (μιας και είναι παραμετροποιήσιμο). Αν εξαιρέσεις το αρνητικό ότι δεν μπορεί να συνδυαστεί με κάποιο από τα effects που είναι στο ίδιο group μαζί του, κατά τα άλλα με έχει βολέψει απίστευτα...

 

Δεν είναι απολύτως σωστό αυτό...

Έχω φτιάξει τα presets μου να ακούγονται καλά στον Deluxe Reverb μου, και όταν έπαιξα με τα ίδια presets σε Twin Reverb και σε Hot Rod Deville, άκουσα τα drives μου αρκετά διαφορετικά (στον καθένα ενισχυτή και άλλος ήχος, παρόλο που είναι Fender όλοι τους...).

 

ΥΓ1: Αναφέρομαι στην TL SE, στα πιο νέα μοντέλα δεν ξέρω τι γίνεται...

ΥΓ2: Όσες φορές κι αν δοκίμασα να παίξω direct στο PA το σκυλο-μετάνιωσα... Από τους πιο άθλιους ήχους ever...

 

Eχεις απολυτο δικιο σε ολα...το wah ειναι μια χαρα...η tonelab δεν ειναι καθολου σταθερη σε αλλαγη ενισχυτων...αλλαζει ο ηχος τρομερα....εγω ειχα την le και εφτιαχνα ηχο στον hot rod deluxe και μετα εψαχνα να δω που γερνει η βαρκα οταν αλλαζα ενισχυτες.Και σε direct που την ειχα δοκιμασει σε κονσολα ητανε τραγικο το αποτελεσμα.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ελπίζω να παίζεις με τη σωστή κιθάρα!!! ;D ;D

 

Πατέρα δεν διάβασες τα νέα... Χάλασαν τα κλειδιά της και περιμένω ανταλλακτικά από την Αμέρικα. Μου τη ματιάσαν αυτή την κιθάρα...

 

:o :o φυσικά και απενεργοποιούνται !!!! απλα έχει την επιλογή αυτή κρυμένη στο μενού ;D

 

Είσαι σίγουρος για αυτό; Γιατί και σε άλλα φόρα 6 πολλοί μιλάνε για αυτό το πρόβλημα. Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ;

 

Όσο για την Tonelab, σοβαρά δεν μπορείς να παίξεις Wah και παραμόρφωση; WTF;

 

Αντώνη, η RP πώς τα πάει με τις αλλαγές ενισχυτών;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την Tonelab, σοβαρά δεν μπορείς να παίξεις Wah και παραμόρφωση; WTF;

 

Αντώνη, η RP πώς τα πάει με τις αλλαγές ενισχυτών;

 

Πολυ πολυ καλα.....εγω παντα την εβαζα σε λουπα ενισχυτη και οι διαφορες δεν ητανε τοσο μεγαλες.....αρκει βεβαια να ειναι παντα λαμπατος ο ενισχυτης.Στην tonelab ειχα τεραστιο θεμα.Αυτη βεβαια ειναι η γνωμη μου.Μαλιστα τον καλυτερο ηχο τον ειχα πετυχει με εναν πολυ καλο marshall full λαμπα στην λουπα...οπου εκει εγινε χαλασμος Κυριου και ολοι στο studio αυτο ειπανε.Η ρπ εχει το μειον οτι σε εντασεις δωματιου τα καθαρα της δεν ειναι τοσο καλα....αλλα οταν παιξεις δυνατα σε λαμπα ζωντανευουν πολυ.Αν θες δες και τα 2 βιντεακια που δοκιμαζω την rp και το pod hd 300 να ακουσεις πως ειναι τα γκαζια και ενα μικρο μερος καθαρων...

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με τον Madara, σε 2 σημεία όσον αφορά στην Tonelab:

 

Διαφωνώ. Το Wah της, στα αυτιά μου, είναι άκρως πειστικό και χρήσιμο (μιας και είναι παραμετροποιήσιμο). Αν εξαιρέσεις το αρνητικό ότι δεν μπορεί να συνδυαστεί με κάποιο από τα effects που είναι στο ίδιο group μαζί του, κατά τα άλλα με έχει βολέψει απίστευτα...

 

Δεν είναι απολύτως σωστό αυτό...

Έχω φτιάξει τα presets μου να ακούγονται καλά στον Deluxe Reverb μου, και όταν έπαιξα με τα ίδια presets σε Twin Reverb και σε Hot Rod Deville, άκουσα τα drives μου αρκετά διαφορετικά (στον καθένα ενισχυτή και άλλος ήχος, παρόλο που είναι Fender όλοι τους...).

 

ΥΓ1: Αναφέρομαι στην TL SE, στα πιο νέα μοντέλα δεν ξέρω τι γίνεται...

ΥΓ2: Όσες φορές κι αν δοκίμασα να παίξω direct στο PA το σκυλο-μετάνιωσα... Από τους πιο άθλιους ήχους ever...

 

Προσωπικά την LE την βρήκα σχετικά σταθερή. Εντάξει, δεν ακούγεται 100% το ίδιο, αλλα νομίζω όλες έτσι είναι. Συνήθως όμως παίζω σε στεγνά receivers όπως κονσόλες, κάρτες ήχου, μίκτες κλπ και όχι τόσο σε ενισχυτές. Ίσως γι αυτό να μου φάνηκε έτσι.

 

Όσο για το Wah, είναι όντως πειστικό (αλλά δεν φτάνει ένα καλό Wah pedal κατ εμέ), εγώ όμως δεν το βρήκα πολύ βολικό, ειδικά διότι στην LE έχει μόνο ένα expression pedal και πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στο Wah και σε άλλα controls τα οποία τείνω να βρίσκω πιο χρήσιμα όπως Gain, Overdrive, VR Gain - ή SE δεν έχει αυτό το πρόβλημα οπότε λογικό μου φαίνεται που σου καλοκάθεται το Wah. Anyway, καλό είναι που υπάρχει διαφωνία στο θέμα.

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνισε μου κάτι σε παρακαλώ γιατί μπερδεύτηκα. Μπορείς να βάλεις gain / παραμόρφωση και wah μαζί ή όχι στην Tonelab; Αν θες π.χ. να παίξεις το Voodoo Child μπορείς;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την Tonelab, σοβαρά δεν μπορείς να παίξεις Wah και παραμόρφωση; WTF;

 

Ε όχι κι έτσι. Είπαμε είναι γιωτάδες αλλά υπηρετήσανε ;D

 

Απλά για να έχεις παραμόρφωση επιλέγεις έναν βρώμικο ενισχυτή (μια χαρά αποτέλεσμα βγάζει , αλλά στερείσαι σοβαρα εφέ όπως Univibe και Fuzz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είσαι σίγουρος για αυτό; Γιατί και σε άλλα φόρα 6 πολλοί μιλάνε για αυτό το πρόβλημα. Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ;

 

 

 

http://line6.com/support/thread/62010  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το καλυτερο γκαζι που ειχα φτιαξει εγω και εδω παιζω γενικα σε καλη ενταση....στο χερι μου ητανε θαυμασιο με πολυ ογκο....και θαυμασια χροια.....legacy ο ενισχυτης

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου