Προς το περιεχόμενο

Mα Epiphone Custom shop ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα !!!

Icon συμφωνώ με όσα αναφερεις, είδες οτι αναφέρω στην αρχή οτι είναι πολυ καλη Κιθαρα ειδικά για το επίπεδο τιμής και την βρίσκω καλύτερη απο πολλές στούντιο που κατα καιρούς είχα δοκιμάσει και με βολικη ταστιερα, δεν εχω να πω κάτι κακό για το όργανο παρά τους μαγνήτες που για τα γούστα μου είναι ψιλό χάλια και για αυτο αλλαχτηκαν μόλις την πήρα. Το μόνο που με ξενίζει είναι αυτο το καστομ σοπ τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ 2 "custom shop" όπως τις λένε: μια epi lp std flame top και μια special II limited... Η special II ειδικά μου προκαλεί γέλια όταν βλέπω στο κεφάλι το custom shop λογότυπο καθώς δεν είχε τίποτε περισσότερο από 2 καπάκια στους μαγνήτες σε σχέση με τη special II που κυκλοφορεί κι έκανε 129ευρώ τότε.

Θεωρητικά οι cs παράγονται σε διαφορετικό τμήμα του εργοστασίου της epi στην Κίνα αλλά αυτό δε νομίζω ότι σημαίνει κάτι ή ότι ισχύει 100%, μπορεί απλά να βάφουν διαφορετικοί τεχνίτες τα silverburst ή να βάζουν διαφορετικά καπάκια στους μαγνήτες, that's all. Καμία σχέση με τις Elitist.

 

Σε ό,τι αφορά τις epi Vs gibson αναζητήσεις, το έχουμε πει πολλάκις ότι όσο ανεβαίνει η ποιότητα των chinese products, πέφτει η ποιότητα των Usa και άρα κάπου εξισώνονται ποιοτικά ενώ διαφέρουν σημαντικά σε τιμή λιανικής. Παράδειγμα είναι ας πούμε οι Peavey Predator USA strat που κoστίζουν  ~200ευρώ ενώ είναι crafted in the US.

 

http://www.ebay.com/itm/USA-Peavey-Predator-AX-90s-Strat-Style-Guitar-Gig-Bag-/320825357910?pt=Guitar&hash=item4ab2ae7656#ht_506wt_1139

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ειχα μια ES175 που στο πισω μερος του headstock εγραφε custom shop-ltd edition ειχα ψαξει το θεμα τοτε γιατι μου ειχε κινησει και μενα την περιεργεια και απ οτι θυμαμαι ειχα καταληξει στο συμπερασμα οτι ειναι μαλλον καποιο εμπορικο τρικ, αφου custom shop epi δεν υπηρχε πουθενα.Επισης θυμαμαι οτι επειδη ετυχε και  την συνεκρινα με μια non custom shop η δικια μου δεν φαινοταν να εχει κατι custom επανω της

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !!!

Icon συμφωνώ με όσα αναφερεις, είδες οτι αναφέρω στην αρχή οτι είναι πολυ καλη Κιθαρα ειδικά για το επίπεδο τιμής και την βρίσκω καλύτερη απο πολλές στούντιο που κατα καιρούς είχα δοκιμάσει και με βολικη ταστιερα, δεν εχω να πω κάτι κακό για το όργανο παρά τους μαγνήτες που για τα γούστα μου είναι ψιλό χάλια και για αυτο αλλαχτηκαν μόλις την πήρα. Το μόνο που με ξενίζει είναι αυτο το καστομ σοπ τίποτε άλλο.

 

:D :D :D αχααα! Ναι φιλε μου απλα ηθελα να σου δειξω οτι δεν υπαρχει μονο αυτη πχ η c.s epiphone αλλα και αλλες!Τωρα οντως δεν ξερουμε γιατι το γραφουν αλλα..ποιος νοιαζετε?

Τα σιγανα ποταμακια να φοβασε =Δ  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και στα ...33 κινεζικα εργοστασια που φτιαχνονται οι Epiphone,απλα σε ολα τα ltd edition μοντελλα κοτσαρουν & ενα custom shop για να γουσταρει ο πελατης... ;D

 

+1

 

 

Επισης θυμαμαι οτι επειδη ετυχε και  την συνεκρινα με μια non custom shop η δικια μου δεν φαινοταν να εχει κατι custom επανω της

 

+1

 

(είχα μια black beaty ''custom shop''  ;D  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 335 μου ειναι Limited edition, αλλα δεν γραφει CS στο σηματακι.

Ειχε διαφορες απο τις τοτε Epi Dot (χρυσα H/w, flame καπακι) και ηταν made in κατι, αλλα οχι China.

 

Βασικα την ειχα παρει γιατι επαιζε καλα και επουδενι για το flame και τα χρυσα.

Αλλωστε τα χρυσα τα εβγαλα αμεσως, αλλα δυστυχως το flame ...δεν βγαινει.  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την έπι, όλες οι "custom" κιθάρες τους, άσχετα από το logo και τα inlays στο headstock, είναι κανονικότατες εργοστασιακές κιθάρες. Limited Edition και custom shop δε σημαίνει τίποτα στη γλώσσα της έπιφον, μέχρι και στα φόρουμ της θα στο πουν... Άμα το limited μοντέλο που βγάλαν πριν 3 χρόνια πουλάει ακόμα, θα συνεχίσουν να το παράγουν και ας λέει ό,τι θέλει στο πίσω μέρος του κεφαλιού  ;D

 

Αυτό δε σημαίνει επ ουδενί πως είναι κακές κιθάρες βέβαια, δε βλέπω το λόγο που σου φαίνεται περίεργο το ότι σου είναι βολική και παίζει καλά. Όσο για τους μαγνήτες. όλοι οι διπλοί της έπι ήταν κάπως αισχροί πάντα, τώρα αυτοί οι Probuckers οι καινούριοι κατ εμέ είναι φοβεροί. Δε συζητάμε το γεγονός πως είναι κουκλάρες (ειδικά αυτή η Silverburst που πήρες κι εσύ είναι... άστα  ;D)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα το θρεντ. Προσθέτω μια συζήτηση... τεσσάρων ετών που διευκρινίζω ορισμένα πράγματα για το "Custom Shop" της Epiphone, μετά από την τότε επαφή μου με την Gibson μέσω email: http://www.noiz.gr/index.php?topic=10690.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου