Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σύνδεση ηλεκτρονικών τυμπάνων στον υπολογ


Darken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια,

 

Έχω ένα θεματάκι που με ταλαιπωρεί εδώ και μέρες. Θέλω να συνδέσω τα ηλεκτρονικά μου τύμπανα στο λάπτοπ μου. Πήγα λοιπόν και πήρα ένα καλώδιο midi σε usb. Όταν τα σύνδεσα το πρόβλημα ήταν το εξής: Κάθε φορά που βάραγα κάποιο pad στα τύμπανα εβγαζε πάντα διαφορετικό ήχο. Όταν άνοιξα το vst να δω τι γίνεται είδα ότι πολλές φορές με το χτύπημα ενός pad φαίνεται να ενεργοποιούνται παραπάνω από ένας ηχος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χτυπάω πχ το crash και να ακούγεται ένα tom και μια σφυρίχτρα ή γενικά ότι να ναι. Επίσης έφτιαξα το mapping απο τις ρυθμίσεις του Roland για να ταιριάζει με αυτό του addictive drums. Τα τύμπανα που έχω είναι η TD-4 της Roland. To laptop είναι ένα hp pavillion με Windows 7 64-bit. Για DAW χρησιμοποιώ το Reaper και vst για τύμπανα το addictive drums. Κάρτα ήχου χρησιμοποιώ την onboard του laptop αλλά έχω περάσει asio4all drivers. Αν ξέρει κανείς τίποτα ας βοηθήσει γιατί θα τα βαψω όλα μπλε και θα τα πεταξω στη θάλασσα στο τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα στο παραθυρο του addictive καπου εχει ενα " ? "

πατα εκει και θα δεις τις επιλογες......μετα ειναι πολυ ευκολο......

το reaper εχει ενα θεματακι με real time response γενικοτερα.....

τσεκαρε ομως αυτο που σου προτεινα και μετα βλεπουμε  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα παιδια,

 

Έχω ένα θεματάκι που με ταλαιπωρεί εδώ και μέρες. Θέλω να συνδέσω τα ηλεκτρονικά μου τύμπανα στο λάπτοπ μου. Πήγα λοιπόν και πήρα ένα καλώδιο midi σε usb. Όταν τα σύνδεσα το πρόβλημα ήταν το εξής: Κάθε φορά που βάραγα κάποιο pad στα τύμπανα εβγαζε πάντα διαφορετικό ήχο. Όταν άνοιξα το vst να δω τι γίνεται είδα ότι πολλές φορές με το χτύπημα ενός pad φαίνεται να ενεργοποιούνται παραπάνω από ένας ηχος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χτυπάω πχ το crash και να ακούγεται ένα tom και μια σφυρίχτρα ή γενικά ότι να ναι. Επίσης έφτιαξα το mapping απο τις ρυθμίσεις του Roland για να ταιριάζει με αυτό του addictive drums. Τα τύμπανα που έχω είναι η TD-4 της Roland. To laptop είναι ένα hp pavillion με Windows 7 64-bit. Για DAW χρησιμοποιώ το Reaper και vst για τύμπανα το addictive drums. Κάρτα ήχου χρησιμοποιώ την onboard του laptop αλλά έχω περάσει asio4all drivers. Αν ξέρει κανείς τίποτα ας βοηθήσει γιατί θα τα βαψω όλα μπλε και θα τα πεταξω στη θάλασσα στο τέλος...

Αν διάβασες το manual, θα πρόσεξες ότι υπάρχουν layers γιά κάθε pad-ήχο. Δηλαδή, σε πολλούς ήχους (pads), ανάλογα τη ρύθμιση και ανάλογα με τη δυναμική παιξίματος ο εγκέφαλος "καλεί" διαφορετικό ήχος - δείγμα. Αυτό είναι ένα από τα βασικά συν των TD.

Η όλη διαδικασία είναι βασισμένη σε note numbers αφού μιλάμε γιά Midi. Δηλαδή, κάθε εύρος δυναμικής (από - μέχρι) αντιστοιχεί σε ένα midi note number και κάθε midi note number, αντιστοιχεί σε έναν διαφορετικό ήχο - sample. Ανάλογα τη δυναμική, ο εγκέφαλος επιλέγει ή αλλιώς κάνει "switch" από note number σε note number, άρα από ήχο σε ήχο. Το ίδιο ισχύει και στα dual trigger pads, ακόμα καί στα crash pads, εννοώ όχι μόνο τις δυναμικές αλλά και οποιαδήποτε άλλη λειτουργία όπως γιά παράδειγμα chock mute.

Γιά να λειτουργήσει το σύστημα έτσι όπως θες, δηλαδή με εξωτερική μονάδα ήχων ή κάποιο πρόγραμμα υπολογιστή (π.χ. VST), θα πρέπει να αναθέσεις τα σωστά note numbers στους σωστούς ήχους του VST, έτσι όπως εσύ τους θες. Αυτό μπορεί να γίνει από το πρόγραμμα εάν σου το επιτρέπει ή από το TD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κάνεις λέγεται Drum Mapping. Κοίταξε το link παρακάτω, είναι όμως για Superior 2.0 όχι Addictive μεRoland TD6V. Διαβασε το καλά για να καταλάβεις ποια είναι η "φιλοσοφία" του πράματος 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175496.0

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις  :)

 

Το θέμα είναι ότι το mapping το έκανα. Tο addictive drums έχει standard νοτες για κάθε pad οπότε απλά ρύθμισα τα pad από την κεφαλή της roland ώστε να είναι τα ίδια με αυτά που έχει το addictive drums. Παρόλα αυτά αυτό που εξακολουθεί να κάνει είναι ότι άλλες φορές παίρνει ήχο όταν χτυπάω κάποιο pad ενώ άλλες δεν αντιδρά καθόλου. Δηλαδή ας υποθέσουμε ότι χτυπάω ride. Στα 4 χτυπήματα μπορεί να ακούσω 2 ήχους ride, μία φορά να μην ακουστεί τίποτα και την τέταρτη να σκάσει ένα ταμπούρο... Σα να μη μεταφράζεται σωστά το σήμα δηλαδή... Έφερα και την κάρτα του κολλητού μου, μια line6 ux2 αλλά και πάλι τα ίδια κάνει... Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο απο τα τύμπανα στο pc? είναι απλό midi to usb...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρόλα αυτά αυτό που εξακολουθεί να κάνει είναι ότι άλλες φορές παίρνει ήχο όταν χτυπάω κάποιο pad ενώ άλλες δεν αντιδρά καθόλου. Δηλαδή ας υποθέσουμε ότι χτυπάω ride. Στα 4 χτυπήματα μπορεί να ακούσω 2 ήχους ride, μία φορά να μην ακουστεί τίποτα και την τέταρτη να σκάσει ένα ταμπούρο...

Κοίταξε αυτό που σου είπα πιό πάνω με το layering.

 

...Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο...

Όχι. Αν ήταν καλώδιο δεν θα άκουγες ούτε αυτά τα λίγα.

 

Επίσης, διάβασε προσεκτικά το link που σου έδωσε πιό πάνω ο beeros05. Να κοιτάξεις να μπεις στη φιλοσοφία της λειτουργίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας. Δεν έχω βρει ακόμα χρόνο να το κοιτάξω, αλλά πιστεύω ότι με τις συμβουλές σας θα γίνει δουλειά. Όταν τα καταφέρω θα το γράψω εδώ για να κλείσει και το post. Και πάλι ευχαριστώ... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

μαγκες μια ερωτηση.

εχω τα ιδια τυμπανα και μου περασαν στο pc τα addictive και  cubase  .

με βυσμα κανονικο ενισχυτη με ανταπτορακι που το συνδεσα με το pc παιζει να μπορω να παιξω η τσαμπα παλευω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου