Προς το περιεχόμενο

Τι ποτενσιομετρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο μεσημερι νοιζοβιοι!Σκεφτομαι να παραγγειλλω το σετακι με τους seymour duncan jb και jazz.Κλασσικοτατο....Ομως για καποιο λογο μου εχει κολλησει στο μυαλο οτι θα κανουν τεραστια αλλαγη στον ηχο και τα ποτενσιομετρα αν βαλω τα καταλληλα.Διορθωστε με αν κανω λαθος και δεν εχουν καμια σημασια.Αλλα αν οντως "βαρανε" καποιο ρολο,υπαρχει περιπτωση να μου εξηγησετε μερικα πραγματακια και να με παραπεμψετε σε καποιο link?Ευχαριστω πολυ παιδια σε ολους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουν τις ΙΔΙΕΣ αξιες δεν θα κανουν καμμια αλλαγη στον ηχο,αλλοιως οσο μεγαλυτερες αξιες εχουν τοσο περισσοτερα πριμα θα εχεις.

 

Δεν μας δινεις βεβαια καμμια πληροφορια για την κιθαρα που θα τους βαλεις και τι ποντεσιομετρα εχεις.Λογικα αν εχει humbuckers θα εχει 500αρια.

 

Κοιτα και τα θεματα ακριβως απο κατω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουν τις ΙΔΙΕΣ αξιες δεν θα κανουν καμμια αλλαγη στον ηχο,αλλοιως οσο μεγαλυτερες αξιες εχουν τοσο περισσοτερα πριμα θα εχεις.

 

Δεν μας δινεις βεβαια καμμια πληροφορια για την κιθαρα που θα τους βαλεις και τι ποντεσιομετρα εχεις.Λογικα αν εχει humbuckers θα εχει 500αρια.

 

Κοιτα και τα θεματα ακριβως απο κατω.

Superfunk ευχαριστω πολυ απλα δεν ξερω ΓΡΙ απο τις "αξιες" για τις οποιες μιλας.η κι8αρα στην οποια θα κατσουν οι μαγνητες ειναι ακριβως αυτη.

http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_100_ch.htm

Και αν αγορασω ποτενσιομετρα θα πρεπει να παρω 4 στην ουσια(2 tone,2 volume)η 2 tone μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε google για potentiometer values,ολα πρεπει να τα αλλαξεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

θα ηθελα και εγω μια βοηθεια, σκοπευω να αλλαξω στην squer μου μαγνητες τους texas special και με την ευκαιρια αγορασα και 2 ποντεσιομετρα fender 250 κ  τα συγεκριμενα

http://www.thomann.de/gr/fender_250k_controlsolid_shaft.htm ομως δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζουν ,ασε που δε ταιριαζουν και τα knobs ρε γαμωτο.. 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο μεσημερι νοιζοβιοι!Σκεφτομαι να παραγγειλλω το σετακι με τους seymour duncan jb και jazz.Κλασσικοτατο....Ομως για καποιο λογο μου εχει κολλησει στο μυαλο οτι θα κανουν τεραστια αλλαγη στον ηχο και τα ποτενσιομετρα αν βαλω τα καταλληλα.Διορθωστε με αν κανω λαθος και δεν εχουν καμια σημασια.Αλλα αν οντως "βαρανε" καποιο ρολο,υπαρχει περιπτωση να μου εξηγησετε μερικα πραγματακια και να με παραπεμψετε σε καποιο link?Ευχαριστω πολυ παιδια σε ολους. :)

 

 

Λογικα αν εχει humbuckers θα εχει 500αρια.

 

 

500 kilohm είναι το κάθε ένα.Απλά στα tone μπαίνει και ο πυκνωτής.

 

Θεωρητικά είναι από καλύτερα υλικά τα καλά ποτενσιόμετρα.

 

Είχα βάλει παλιά της dimarzio ένα για φωνή και είχα μείναι πολύ ευχαριστημένος.

Τώρα φοράω της Fender και υποτίθεται είναι λίγο πιο καλά αλλά εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται το ίδιο με της dimarzio αλλά είναι δεν έχουν και την τρελλή διαφορά στην τιμή.

 

Της Gibson λένε είναι πολύ καλά αλλά και πολύ ακριβά σε σύγκριση με τα άλλα.

 

Οι jazz πολύ ωραίοι έχω τον tb-4 απλά στον neck έχω τον 59(sh-1) αλλά έχω ακούσει και τον sh-2 από κοντά και είναι super.

 

Θα σε καλύψουν σε πολλά είδη ήχων!

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου