Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μεταξύ VHT Special6 / VHT Special6 ULTRA / Laney VC15


Dimdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταξύ των τριών ποιός θεωρείτε οτι είναι καλύτερος για:

  • - blues/rock ήχο
  • - με καθαρά από τον ενισχυτή-βρώμικα από πετάλι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας κάτοχος του Laney VC15 και έχοντας παίξει με VHT Special 6 (δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ultra ή όχι) θα σου πω ότι προτιμώ τον Laney για αυτό που ζητάς. Βέβαια αν βάλουμε και τον παράγοντα "τιμή" στο ερώτημα, μπορούν να υπάρξουν πολλές ενστάσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος του special6 θα πω μόνο τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο ενισχυτή. Ένα κανάλι και καλό, με ΑΡΚΕΤΟ headroom σε μεγάλη ένταση (φυσικά με μονούς μαγνήτες), χωρίς πολλά πολλά κουμπάκια και διακόπτες να μπερδεύεσαι. Τον έχω δοκιμάσει με πετάλια boss bd-2, sd-1 και jam fuzzphrase και ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός, ειδικά με το στοκ sd-1 άρεσε υπερβολικά και ακόμα αναρωτιέμαι γιατί δεν το κράτησα αυτό το πετάλι. Τώρα το ίσως μειονέκτημα είναι το 10'' μεγάφωνο,που επίσης 10'' έχει και ο laney αν κι εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε μου λείπει κάτι εξ' αιτίας αυτού. Τέλος αν ήθελα να ξαναπάρω ενισχυτή θα έπαιρνα ακριβώς τον ίδιο ή το κεφάλι (πρόσεξε κεφάλι special6 και όχι κεφάλι special 6 ultra) με την καμπίνα 1χ12 έτσι για την αλλαγή στο μεγάφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παιδιά για τις γνώμες!

 

@ekim: λές με διπλούς μαγνήτες καλύτερα να στραφεί κανείς στο VHT special6 ultra λόγω του 12ιντσου μεγαφώνου που μάλλον θα βρωμίζει πιο δύσκολα σχετικά?(περισσότερο headroom)

 

@Jazzjoker: τι δε σου άρεσε στο vht?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jazzjoker: τι δε σου άρεσε στο vht?

 

Δεν είναι ότι δε μου άρεσε κάτι συγκεκριμένο, απλώς έτσι όπως το θέτεις, θεωρώ τον Laney ανώτερο. Ειδικά στο καθαρό κανάλι, για μένα δεν υπάρχει σύγκριση. Πέρα από το θέμα του ήχου, ο Laney έχει και πλήρες eq (treble, middle, bass, reverb, tone) παρόλο που είναι κοινό και για το δύο κανάλια. Επίσης, ξεχωριστό volume και drive volume για το βρώμικο κανάλι που σημαίνει ότι αν έχεις βρει ρυθμίσεις του eq που να βολεύουν και για τα δύο κανάλια, μπορείς με ένα footswitch να χρησιμοποιείς και τα δύο σε live καταστάσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekim: λές με διπλούς μαγνήτες καλύτερα να στραφεί κανείς στο VHT special6 ultra λόγω του 12ιντσου μεγαφώνου που μάλλον θα βρωμίζει πιο δύσκολα σχετικά?(περισσότερο headroom)

 

Έχω την εντύπωση ότι το μεγαλύτερο σε ίντσες μεγάφωνο θα αποδίδει καλύτερα τις χαμηλές συχνότητες και λιγότερη σχέση έχει με το headroom. Για να μην σπάει τα μεγάφωνο θεωρώ θα πρέπει να κινηθεί κάποιος σε ένα με περισσότερα watt. (Οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος)

Πάντως όπως και να το κάνουμε ο special6 δεν παύει να είναι ενισχυτής τίμιος μεν, αλλά με 6watt δε, που σημαίνει ότι όπως και να το κάνουμε με το αυξημένο σήμα που θα δέχεται από διπλούς μαγνήτες θα υπεροδηγείται πολύ πιο εύκολα και σε μικρότερη ένταση από ότι θα υπεροδηγούνταν με μονούς και ειδικά low outpout που έχω εγώ. Όσο για το ότι ο special6 δεν έχει πλήρες eq, ναι θα μπορούσε κάποιος να το δει ως μειονέκτημα, πλην όμως εμένα προσωπικά με καλύπτει πλήρως και δε νοιώθω την έλλειψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει κανείς εάν το κύκλωμα του special 6 είναι αντιγραφή απο fender champ?

 

Εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=176629.msg445206#msg445206

ο ειδικός λέει ότι είναι και θεωρώ ότι ισχύει. Επίσης το εν λόγω λινκ είναι από εκτενές θέμα για τον vht special6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου