Προς το περιεχόμενο

Προς χρήστες άταστου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους μπασίστες!Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας πάνω στο θέμα "χορδές για άταστο μπάσο"!Έχω ενα fenderακι jazz bass εδω και κανα πεντάρι χρόνια!Εχω βάλει διάφορες χορδές πάνω και τελευταία έκανα τη μάπα να βάλω πάνω roundwound για να δοκιμάσω τον ήχο τους! Αποτέλεσμα ήταν να χαραχθεί λίγο η ταστιέρα ειδικά από τα slides και να ξενερώσω άσχημα!Τι χορδές προτείνετε?Παρακαλώ σε υπεύθυνες απαντήσεις...

 

ΥΓ μου αρέσουν οι πιό πριμαριστές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα καλά κανείς δεν βάζει χορδές στο μπάσο του??? :'( :P

χαχαχαχαχαχαχαχα

Όσοι βάζουν flat βάζουν κάθε 5-10 χρόνια οπότε που να θυμούνται τι αγοράσαν τότε... :P :P

Μία καλή και φθηνή λύση είναι οι:

http://www.thomann.de/gr/ghs_3050m_flatwound.htm

Μετά μπορείς να δοκιμάσεις και τις Pyramid

http://www.thomann.de/gr/ghs_3050m_flatwound.htm

Ωραίες χορδές γενικά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξανασυζητηθεί. Ψάξτο λίγο.

Chromes, GHS, La Bella, Infeld.

Τις έχω δοκιμάσει όλες και είναι μια χαρά. Άλλες καλύτερες, άλλες λιγότερο καλές.

Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή....... σόρρυ.

Ψάξτο λίγο. ΘΑ επενέλθω.

 

Πάντως flats is the right way to go.&-

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλειστικά φλατ δηλαδη ε?Μάαααλιστα!Έλεγα μήπως έχει συνδιάσει κανείς άταστο με nylon να μου πει μιά άποψη.Αλλά και έγω προς φλάτ έκλινα!Ευχαριστώ πολύ παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι flat βολεύουν στο να μην γδέρνεται η ταστιέρα αλλα σαν ήχος οι Roundwound δίνουν πολύ καλύτερο (για μένα). Το συνηθέστερο που μπορείς να κάνεις όταν δεν θέλεις να θυσιάσεις τον ήχο για να προστατέψεισ το όργανο είναι να βρείς κάποιον να σου περάσει μια στρώση απο κάποιο εποξικό υλικό (οχι λαδι, οχι μπογια). Τα Rockbass της Warwick έχουν κάτι τέτοιο επάνω στά άταστα (αν καί όχι τόσο δυνατό οπότε μετά απο κάποιο  (αρκετο) διάστημα φεύγει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη εγώ και από την εμπειρία μου και τα γούστα μου αλλά και στα 60 δείγματα που υπάρχουν σε αυτή τη σελίδα, κλίνω αποφασιστικά υπέρ των flats.

 

Έχω και τεκμηριωμένη θεωρία η οποία επιτυχώς αποτυπωθηκε σε ένα άλλο forum  .

 

Δεν είναι ανάγκη να συμφωνείτε.

Εξαρτάται από τι tickles your fancy.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!!Ειδικά το site της lakland είναι άκρως κατατοπιστικό αν και μου έβαλε φωτιές για αγορά οργάνου εν μέσω αφραγκίας και αναδουλειάς!Να'στε καλά ρε παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου