Προς το περιεχόμενο

Προς χρήστες άταστου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα (που παίζω κατα βάση άταστο), οι flat αποκλείονται. Το άταστο με flat χάνει το χαρακτήρα του, εκτός αν προτιμάς αυτόν τον ήχο. Οι χορδές που έχουν steel στο εξωτερικό τους στρώμα, υπάρχει πιθανότητα να γρατζουνίσουν την ταστιέρα, ειδικά αν είναι rosewood και όχι έβενος. Καλύτερα να προτιμήσεις nickelwound χορδές (οποιεσδήποτε σου κάνουν) ή ένα σετ (στο οποίο έχω καταλήξει) που είναι steel χορδή με nickel περιτύλιγμα, τις "la bella slappers". Θα συμπληρώσω πως μια ταστιέρα, ακόμη και από έβενο καλής ποιότητας, είναι πιο ευάλωτη στις γρατζουνιές αν την αφήνεις να ξεραίνεται. Το άταστο θέλει πιο συχνά καθάρισμα και πέρασμα με λάδι από ότι ένα μπάσο με τάστα.

 

Αυτό με το λάδι το έχω προσέξει κι εγώ. Οταν ξεκίνησα να περιποιούμαι την ταστίερα πιο συχνά, το αυλάκωμα σχεδόν σταμάτησε, κι ας έχω επάνω steel χορδές. Αντί για κάποιο περίεργο υλικό , κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει super glue (και πολύ τρίψιμο). Σε δύο άταστα που το έχω δει αυτό (mapple ταστιέρα) δέν το πολυένοιωθες στα χέρια και δεν επιρεαζόταν ο ήχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα υποκειμενικά είναι αλλά βρε παιδιά σοβαρά τώρα.

Με τις flat χάνει το άταστο τον χαρακτήρα του ;

Μήπως συμβαίνει το αντίθετο;

ΔΕΝ λέω ποιό είναι καλύτερο ή ποιό μου αρέσει αλλά ξέρω γω, δε μου κολλάει αυτό που λέτε. Καθόλου.  ;)

 

Να υπενθυμίσω ότι η ιστορία του άταστου μπάσου ΔΕΝ ξεκινάει με τον Pastorius.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όταν λέτε πως χάνει τον χαρακτήρα του ότι λόγω flat το σλαπ και το σύρσιμο των δαχτύλων πάνω στις χορδές (και όλοι οι ενδιάμεσοι τόνοι) κλπ δεν ακούγονται τόσο "του-τανγκ" που λέει και ο SF οπότε κάτι λείπει... Δεν θα διαφωνήσω μαζί σας αλλά ας πούμε ότι είναι θέμα γούστου και το άταστο κυρίως το παίρνεις για να ακούσεις ίσως και το ξύλο μαζί με την χορδή το οποίο με τις flat ακούγεται λίγο παραπάνω και φέρνει πιο πολύ σε κόντρα μπάσο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να υπενθυμίσω ότι η ιστορία του άταστου μπάσου ΔΕΝ ξεκινάει με τον Pastorius.....

 

Αίσχος... ντροπή... ιεροσυλία... ;D Θα σου φάω το κεμπάπ  :P

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου αρέσουν οι rotosound flat 0.50

αλάδωτες και κατά ιδρωμένες

Αλλα στο κατω της γραφης και να γδαρθει το μπασο με της round τι εγινε

μπάσο είναι το παίζεις μεχρι να λιώσει δεν κανα μονόπετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν ΟΚ καλές είναι και οι Flat για όσους τις κάνουν κέφι φυσικά. Αν όμως θέλεις γρεζάκι και aggressive ήχο που να δαγκώνει, οι round είναι μονόδρομος... Εγώ δεν θα πω για τον Jaco, αλλά για τον Tony Franklin - που παίζει με ένα P Κώστα, το οποίο έχει διασκευάσει σε PJ. Μιλάμε ότι έχει ήχο που... γρυλίζει, δαγκώνει- ενίοτε του πετάει και κάνα drive για πιο βρώμα. Αυτόν τον ήχο- που προσωπικά λατρεύω- μόνο με round τον βγάζεις...   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου αρέσουν οι rotosound flat 0.50

αλάδωτες και κατά ιδρωμένες

Thank you  ;D

 

Αίσχος... ντροπή... ιεροσυλία... ;D Θα σου φάω το κεμπάπ  :P

Αν το πληρώνεις, φάτο .... ;D

Παρεμπιπτόντως, the story goes ότι ο κυρ Βασίλης το πρωτόκανε το άταστο το '61 τότε που παιζε στη κομπανία "Οι κοτρώνες που τσουλάνε". Ακούγεται στο κομματάκι τους "Βάψτα Μαύρα".

Και η Ampeg έφτιαξε το 65 το πρώτο επισήμως.

 

Λοιπόν ΟΚ καλές είναι και οι Flat για όσους τις κάνουν κέφι φυσικά. Αν όμως θέλεις γρεζάκι και aggressive ήχο που να δαγκώνει, οι round είναι μονόδρομος... Εγώ δεν θα πω για τον Jaco, αλλά για τον Tony Franklin - που παίζει με ένα P Κώστα, το οποίο έχει διασκευάσει σε PJ. Μιλάμε ότι έχει ήχο που... γρυλίζει, δαγκώνει- ενίοτε του πετάει και κάνα drive για πιο βρώμα. Αυτόν τον ήχο- που προσωπικά λατρεύω- μόνο με round τον βγάζεις...    

Ακου τα 60 samples της Lakland...

Ιδιοις ώτοις το έχω διαπιστώσει και εγώ.

Δεν λείπει growl. Είναι μύθος.

Ρώτα και τον Χάρη από τους Μαϊντανούς  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[quote author=audiokostas link=topic=177472.msg453221#msg453221

Ακου τα 60 samples της Lakland...

Ιδιοις ώτοις το έχω διαπιστώσει και εγώ.

Δεν λείπει growl. Είναι μύθος.

Ρώτα και τον Χάρη από τους Μαϊντανούς  ;)

Τι να σε πω... Δεν έχω ακούσει τα 60 samples της Lakland οπότε δεν έχω άποψη. Πάντως ότι fretless έχω πιάσει στο χέρι με flat, δεν... μουγκάνιζε  ;D

 

Τι σχέση έχει ο Χάρης από τους Μαϊντανούς με το άταστο; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου αρέσουν οι rotosound flat 0.50

αλάδωτες και κατά ιδρωμένες

Αλλα στο κατω της γραφης και να γδαρθει το μπασο με της round τι εγινε

μπάσο είναι το παίζεις μεχρι να λιώσει δεν ειναι κανα μονόπετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου