Προς το περιεχόμενο

Korg Le - Korg Studio - Korg Extreme


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα....σκεφτομαι να αγορασω ενα Korg καποια στιγμη προς τα Χρστουγεννα.....Οι τιμες στο Studio ειναι λιγο αποθαρυντικες αλλα ελπιζω οτι θα βγαλω ακρη.

 

Χρησιμοποιω πολυ ορχηστρικους ηχους και με ενδιαφεριει το κλαβιε να ειναι βαρυκεντρισμενο (με 88 πληκτρα εννοειται)

 

Αν καποιος μπορει θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με ις διαφορες των οργανων αυτων.. τις ουσιαστικες τους ομως καθως στα @@ αν γραφει η οχι σε CDRW κλπ κλπ

 

Thanx

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, καλύτερα μην λάβεις καθόλου υπόψη το Le αφού μπορείς να πάρεις το Extreme ή το Studio. Μπορεί να έχουν την ίδια γεννήτρια σύνθεσης αλλά από εκεί και πέρα μόνο διαφορές. Εκτός κι αν απλά θες Korg και 88 πλήκτρα με τη χαμηλότερη δυνατή τιμή.

 

Σχετικά με Extreme και Studio, εγώ θα έπαιρνα χαλαρά το Extreme μιας και έχει πολύ μεγαλύτερη waveform ROM, η οποία περιλαμβάνει όλους τους ήχους από τις κάρτες επέκτασης της Korg, έχει τη λυχνία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως εφφέ στους ήχους σου, έχει κάποιες παραπάνω δυνατότητες σύνδεσης με εξωτερικές συσκευές και ξεφεύγει από το κλασικό ασημί χρώμα των Triton.

Το Studio είναι καλύτερο για όποιον δεν πρόκειται να δουλέψει καθόλου με υπολογιστή και θέλει να κάνει ολόκληρες παραγωγές μόνο με το workstation, έχει δηλαδή φοβερό sequencer, σκληρό δίσκο και CD-RW (το τελευταίο optional). Α, έχει και ένα μεγάλο ποσό ROM για ένα Stereo Grand Piano, ειδικά για το Studio το οποίο σκοτώνει βέβαια. Αλλά και τόσα λεφτά πια για το Studio;

 

Εγώ θα σου έλεγα Extreme χαλαρά αλλά περί ορέξεως...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι το Studio ειναι πανακριβο και το σκεφτομαι...

 

Τωρα το ασημι χρωμα το γουσταρω να σου πω την αληθεια οποτε δεν με πειραζει. Για πιανο εχω το Κurzweil SP 88-X, το οποιο και δεν αλλαζω ευκολα. Αυτο που με καιει ειναι οι υπολοιπο ηχοι διοτι το JV1010 που εχω απο απο ορχηστρικα οργανα (strings) ειναι λιγο περιορισμενο.

 

Οποτε σκεφτομουνα πιο πολυ το LE η το Studio αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι αρκετα μεγαλη και θελω να δω πιο θα μου κανει τη δουλεια μου πιο καλα.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.Βλεπω οτι εχεις το θεικο KURZWEIL SP 88-X em.icon.bigsmile.png.Οποτε αν δεν ενδιαφερεσαι για live χρηση γιατι δεν κοιτας και το ενδεχομενο να παρεις το triton classic μεταχειρισμενο με πολυ λιγοτερα χρηματα απο το studio και να φορτωσεις πανω τις επεκτασοuλες σου με ορχηστρικα κτλ και να τα παιζεις ολα στην κλαβιερα του kurzweil σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.Βλεπω οτι εχεις το θεικο KURZWEIL SP 88-X em.icon.bigsmile.png.Οποτε αν δεν ενδιαφερεσαι για live χρηση γιατι δεν κοιτας και το ενδεχομενο να παρεις το triton classic μεταχειρισμενο με πολυ λιγοτερα χρηματα απο το studio και να φορτωσεις πανω τις επεκτασοuλες σου με ορχηστρικα κτλ και να τα παιζεις ολα στην κλαβιερα του kurzweil σου?

 

Αυτο το ειχα σκεφτει αλλα τι γινεται...

 

1ον λογω των πολλων ηχων που χρησιμοποιω...εχς ενα keyboard split στα 2 αναγκαστικα και πηρα το Kurzweil αποκλειστικα και μονο για το πιανο του

 

2ον Αν τελικα καταληξω σε αυτο που λες θα παω σε rack της Roland

 

3ον το σχεδιο μου ειναι ειναι να εχω το Fatar με το rack JV1010 που εχω ηδη, ενα Korg για τους βαρβατους ηχους και to kurzweil για το πιανο....οποτε δεν με συμφερει να χασω το Kurzweil

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.Ετσι οπως το σκεφτεσαι εχεις δικιο.Εγω παντως επιμενω στο παλιο τριτον για να μη δωσεις πολλα λεφτα.Αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσεις να το βρεις σε 88αρι.Απο κει και περα αν σε βολεψει και το Le παρτο σε 88αρι και καθαρισες.Αν μπορεις να παρεις και κατι καλυτερο οπως extreme τοτε εισαι αρχηγος em.icon.smile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και μιλάμε για τη συγκεκριμένη κατηγορία, θες αποκλειστικά Korg; Από τα λεγόμενα κάποιων παιδιών σε άλλο topic, πάρα πολύ καλό είναι και το Yamaha Motif ES8. Το Motif7 που είχα δουλέψει για λίγο μου φάνηκε καλό αλλά όχι τόσο όσο τα Triton. Όσοι έχουν το ES όμως, ορκίζονται ότι πατάει κάτω Triton, Roland Fantom (και αυτό είναι φοβερό μηχάνημα, τσέκαρέ το), μέχρι και Kurzweil!

 

Η ιδέα του Manos για Le με καρτούλα επέκτασης είναι πάρα πολύ καλή και σχετικά οικονομική. ¶σε που θα έχεις πολύ καλή ποιότητα για τους ήχους που σε ενδιαφέρουν πρωτίστως...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx σε ολους παιδια..Τελικά κατεληξα στο Studio...

 

Το θεμα πλεον ειναι που θα βρω τα λεφτα...μηπως να κανω κανεναν ερανο;; :D :D :D

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε το αγόρασες ακόμα κάνε μια βόλτα από τον Νάκα να ακούσεις το Yamaha MOTIF ES 6,7,8 για να έχεις μια πλήρη άποψη γιατί το μηχανάκι είναι πολύ μπροστά!!!

Έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα&Korg Trinity V3, Korg KARMA, Korg Triton Rack, Fantom XR, Novation KS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου