Προς το περιεχόμενο

Αξιοπρεπής ηχογράφηση


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello noizers!

 

Μην αρχίσετε το κράξιμο,έχω ψάξει στην αναζήτηση και έχω μάθει αρκετά που δεν ήξερα σχετικά με το home recording απλώς θέλω να μάθω λίγα περισσότερα.Το μπάτζετ βρίσκεται γύρω στα 600-700 ευρώ αγαπητοί μου.(Το 700 με βαριά καρδιά  8) 8) 8) ).

 

Κάρτα ήχου:Απ ότι έχω διαβάσει μία αξιοπρεπής λύση πρέπει να είναι η http://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i4.htm.Θα ήθελα απόψεις αλλά και προτάσεις.

 

Monitors: Σχεδόν οι περισσότεροι συστήνουν ανεπιφύλακτα τα http://www.thomann.de/gr/krk_rp5_rokit_g3.htm Απόψεις και προτάσεις?!Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος ουσιαστικά ένα δωμάτιο,πολυκατοικία και θέλουμε να μας αγαπάνε οι γείτονες!Μία ερώτηση αν και μάλλον είναι χαζή.Έτσι που το δείχνει ο thomann είναι ένα ηχείο ή ένα ζεύγος?

 

Ο υπολογιστής είναι τετραπύρηνος 4 gb ram 2.6 επεξεργαστή ελπίζω να αρκούν.Τι άλλο χρειάζομαι για μια αρκετά αξιοπρεπή ηχογράφηση στο σπίτι κυρίως κιθάρας αρχικά?(σχετικά με το hardware μετά θα σας πρήξω με το software)Επίσης στον εξοπλισμό αναφέρω ότι έχω μια boss me 70 και ένα vox ac4tv.Η πεταλιέρα μπορεί να συνδεθεί μέσω της κάρτας ήχου ώστε να παραλειφθεί ο προενισχυτής?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι που το δείχνει ο thomann είναι ένα ηχείο ή ένα ζεύγος?

Ενα monitor ειναι. Τα studio monitors συνηθως δεν πωλουνται σε ζευγος.

Το γραφει εξαλλου: Sales Unit: 1 Piece. Οποτε θες 318€ για αγορα δυο monitor.

 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να αγοράσει μόνο ένα;

Λογικα ναι. Για να τα πουλανε ετσι κατι θα ξερουν. 8)

Για τα υπολοιπα που ρωτας, "αναμεινατε στο ακουστικο σας". lollypop.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ένα vox ac4tv.

εάν χρησιμοποιείς τον ενισχυτή θα χρειαστείς και ένα μικρόφωνο...το ποιό, το έχουν πεί πολλές φορές οι εδώ μέσα. Εγώ που γράφω κατευθείαν τις κιθάρες στη κάρτα ήχου, δεν χρειάζομαι ούτε ενισχυτή ούτε μικρόφωνα...αλλά είμαι "ψηφιακούρας" :D

 

και θέλουμε να μας αγαπάνε οι γείτονες!

πάς και για ακουστικά?

 

Θεωρητικά δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο και πάς για software

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την πεταλιέρα?Μπορεί να αξιοποιηθεί στην ηχογράφηση?Συμφωνείτε με τις επιλογές μου?Σχετικά με τα ακουστικα έχω αυτά http://www.thomann.de/gr/marshall_headphone_major.htm

 

Λένε τίποτα ή πρέπει να αγοράσω άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την πεταλιέρα?Μπορεί να αξιοποιηθεί στην ηχογράφηση?

Φυσικά.

Καρφί στην κάρτα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί όμως;Υπάρχει περίπτωση καάποιος να αγοράσει μόνο ένα;

 

1 ίσως όχι αλλά 5, 7, 9... άνετα αν θελήσει να εξυπηρετεί και ανάγκες πολυκάναλων παραγωγών (dolby digital, DTS...) ή γιατί όχι ακόμα ακόμα να στήσει και ένα home cinema σύστημα στο σαλόνι του...:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ίσως όχι αλλά 5, 7, 9... άνετα αν θελήσει να εξυπηρετεί και ανάγκες πολυκάναλων παραγωγών (dolby digital, DTS...) ή γιατί όχι ακόμα ακόμα να στήσει και ένα home cinema σύστημα στο σαλόνι του...:)

 

Άσε που καμιά φορά καίγεται κάποιο.

;)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ίσως όχι αλλά 5, 7, 9... άνετα αν θελήσει να εξυπηρετεί και ανάγκες πολυκάναλων παραγωγών (dolby digital, DTS...) ή γιατί όχι ακόμα ακόμα να στήσει και ένα home cinema σύστημα στο σαλόνι του...:)

Υπάρχουν ακόμα τέτοιοι άνθρωποι με λεφτά? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου