Προς το περιεχόμενο

Αγορά εφτάχορδης απο ελλάδα,


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

αποφασισα να αγορασω μια εφταχορδη,οι πρωτες 3 που εχω στο μυαλο μου ειναι η hellraiser και η loomis απο την schecter και μετα η RG-1527 της Ibanez...

το θεμα ειναι οτι κοστιζουν 900,και ειναι λιγο δυσκολο να τα μαζεψεις οταν εισαι φοιτητης..

απο την αλλη δεν λεει να παρω μια κιθαρα 5 κατοσταρικα και μετα απο μερικα χρονια να παρω μια με 900..προτημω να παρω κατι και να το εχω οσο περισσοτερο γινετε,να μην το αλλαξω λογο "κακης ποιοτητας" κατασκευης/ξυλων/μαγνητων.

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης

τι αλλες μαρκες 7χορδης μπορω να βρω στην ελλάδα σε τιμη κατω απο ενα χιλιαρικο;

υπαρχει κατι σε τιμη 5-6 κατοσταρικα που μπορει να θεωριθει "αξιπρεπες" οργανο?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασε λιγο αν θες για την jack&danny

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179598.0

Ναι δες την. Μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει σε τίποτα και από τότε που την πήρα μέχρι σήμερα έχω παίξει και με άλλες 7χορδες και....κρυφογελάω από χαρά όταν ξέρω ότι με τα μισά λεφτά από άλλες, έχω δυο και τρεις φορές καλύτερο όργανο. Φυσικά δεν θα τη συγκρίνω με Framus και Vigier, αλλά κάτι medium budget ibanez, esp κλπ τις έχω άνετα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει μια μικρή γεύση από αυτήν παλιότερα και δεν ήταν καθόλου κακή.

 

To ατού της Schecter είναι ότι προσφέρει κάμποσες επιλογές σε εφτάχορδες - δεν ξέρω όμως πόσες απ' αυτές έρχονται εδώ. Επιπλέον, στις Schecter υπάρχουν μοντέλα με επώνυμο hardware, μαγνήτες και ηλεκτρικά πολύ πριν φτάσεις σε τιμές Hellraiser.

 

Άρα, μάλλον κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα από 900, αλλά ίσως με λίγο περισσότερα από 500 - 600.

 

Για τις Ibanez δεν έχω γνώμη.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις ;)

οσο αφορα την jack&danny ειναι μια αρκετα καλη επιλογη που με τις βελτιωσεις που εκανε WilliamSats εγινε ακομα καλητερη. αλλα επειδη η αρχικη τιμη της ειναι χαμηλη λογικα και σαν κατασκευη δεν θα ειναι μπορει να φτασει αλλα μοντελα,(υποθετικα μιλαω,δεν εχω παιξει με την συγκεκριμενη κιθαρα) θελω να πω, οντας φθηνο μοντελο με bolt on δεσιμο

απο sustain πως τα παει; για feeling και αισθηση δεν ρωταω γιατι ειναι καθαρα θεμα γουστου και πως καθετε στον καθενα.

προσπαθω να την βρω στο musicstore αλλα δεν μπορω,θελω να δω αν βγαινει σε εκδοση χωρις τρεμολο,επιδη ψαχνω κιθαρα με floyd ή fixed bridge,

συγνωμη αν γινομαι απετιτικος,απλα προσπαθω να βρω μια πρακτικη/οικονομικη ακρη και πανω απ ολα το οργανο να μου αρεσει,γιατι αυτο ειναι το βασικο.

 

φιλικα

Ηλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις ;)

οσο αφορα την jack&danny ειναι μια αρκετα καλη επιλογη που με τις βελτιωσεις που εκανε WilliamSats εγινε ακομα καλητερη. αλλα επειδη η αρχικη τιμη της ειναι χαμηλη λογικα και σαν κατασκευη δεν θα ειναι μπορει να φτασει αλλα μοντελα,(υποθετικα μιλαω,δεν εχω παιξει με την συγκεκριμενη κιθαρα) θελω να πω, οντας φθηνο μοντελο με bolt on δεσιμο

απο sustain πως τα παει; για feeling και αισθηση δεν ρωταω γιατι ειναι καθαρα θεμα γουστου και πως καθετε στον καθενα.

προσπαθω να την βρω στο musicstore αλλα δεν μπορω,θελω να δω αν βγαινει σε εκδοση χωρις τρεμολο,επιδη ψαχνω κιθαρα με floyd ή fixed bridge,

συγνωμη αν γινομαι απετιτικος,απλα προσπαθω να βρω μια πρακτικη/οικονομικη ακρη και πανω απ ολα το οργανο να μου αρεσει,γιατι αυτο ειναι το βασικο.

 

φιλικα

Ηλίας

 

Από ποιότητα και ξυλεία οι Jack & Danny είναι στα ίδια επίπεδα με τις άλλες Κινεζικής κατασκευής επώνυμες Ibanez, ltd κλπ του 500άρικου. Σε ηλεκτρικά, nut και κάτι τέτοια μπορεί να βελτιωθούν με αναβαθμίσεις. Η bolt on κατασκευή δεν έχει κατ ανάγκη κακό sustain, ειδικά όταν λέμε για ηλεκτρική προς high gain καταστάσεις με δυνατούς μαγνήτες.

Την 7χορδη θα τη βρεις στο musicstore στην κατηγορία heavy metal guitars/amps και όχι σε strat κλπ(έχει ξεχωριστό metal τμήμα όπως θα δεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Jack-and-Danny-780-7-String-Metallic-Black-/art-GIT0002571-000

 

Από πλευράς κατασκευής είναι άψογη και όχι μόνο για τα λεφτά της. Καταρχήν έχει alder σώμα, maple μπράτσο και rosewood ταστιέρα. Από sustain έχει μπόλικο και το bolt-on δεν επηρεάζει καθόλου.

Να πω τώρα για όσους ψάχνουν 7χορδες, ότι άντε να καταλάβω το να θέλουν fixed bridges για λόγους κουρδίσματος, άντε να θέλουν ένα απλό τρέμολο για λίγα πράγματα και χωρίς ταλαιπωρία στο σετάρισμα, αλλά floyd σε 7χορδη?? Δε λυπάστε τις ώρες που θα φάτε να σετάρετε?

Και αν θέλετε και περίεργα κουρδίσματα του τύπου low A ή Ab ή όλη η κιθάρα ένα τόνο κάτω κλπ κλπ τι γίνετε με το floyd?

Θα τα βρείτε σκούρα στο να σας κρατάει το κούρδισμα και στο τέλος θα την πασάρετε στις αγγελίες.

Τα λέω αυτά έχοντας παίξει, δοκιμάσει και σετάρει πολλές 7χορδες από διάφορες κατηγορίες τιμής και το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο. Αν δεν σεταριστεί στα std κούρδισμα με μέγιστο gauge χορδών το 0.10, δεν κρατάει κούρδισμα, εκτός αν σας αρέσει εμφανισιακά το floyd (και δεν το χρησιμοποιείτε καθόλου), οπότε εκεί αλλάζει. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα αρκετες φορες και μπορω να πω οτι αρχισε να μου αρεσει επικινδυνα,εχω ακομα μερικες αποριες ομως,

οι μαγνιτες της ειναι passive,γινετε να της βαλω active emg 707 ή SD Blackouts? η θα χρειαστει να "φαγοθει" ξυλο για να μπει η μπαταρια; αν ναι θα κοστισει πολυ; τι αλλες επιλογες μαγνητων εχω προκιμενου να μην βαλω active αλλα να εχω παρομοιο output και ηχο?

 

και κατι αλλο,ξερετε τις lop? ξερω οτι σταματισε να τις βγαζει η εταιρια αλλα αναρωτιεμαι αν μπορω να βρω πουθενα καμια εκδοση της sig του petrucci,με μια αλαγη μαγνητων δεν υστερουν σε καθολου σε σχεση με μια musicman...

 

 

Φιλικα

Ηλιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει 1 λεπτομερεια την οποια θα στην λυσει ο williamsats - αν στο καπακι πισω εχει 3 ελατηρια τοτε χωραει εκει μεσα η μπαταρια χωρις να ανοιξεις τρυπα - αλλιως (αμα εισαι απο αθηνα) πας στο guitarstore στα εξαρχεια και θα σου την φτιαξουν εκει (να σου βαλουν καπακι για την μπαταρια δλδ) με γυρω στα 20-30 ευρω (εμενα τοσα μου ειχαν ζητησει σε παρομοια περιπτωση)

 

μηπως εννοεις τις OLP ? ??? ???

ειναι τα "φτηνα" μοντελα της musicman - κατι περιπου οπως οι epiphone με τις gibson

με την μονη διαφορά οτι οι OLP δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση σε τιποτα με τις αντιστοιχες musicman παρα μονον στην εμφανηση

 

Υ.Γ. για το τι μελη γενεσθαι που λεω παραπανω με το τι σχεση εχει η μια εταιρια με την αλλη ειναι απλα οτι μου εχουν πει "καποιοι" πωλητες σε μαγαζια

Υ.Γ. 2 για το οτι δεν εχουν σχεση ομως η αντιστοιχη μια με την αλλη το ξερω απο εμενα που εχω παιξει και με τις musicman και με τις OLP και ηταν η μερα με την νυχτα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OLP εννοουσα :P

δεν εχω παιξει με τις συγκεκριμενες αλλα οσοι εχουν παιξει μου εχουν πει τα καλητερα,

απο γρεβενα ειμαι αλλα σπουδαζω κεφαλονια,οποτε ειναι λιγο δυσκολο να  "πεταχτω" μεχρι αθηνα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου