Προς το περιεχόμενο

καλοριφερ-οικονομια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!

Καθως οι καταστασεις δυσκολευουν ολο και περισσοτερα θεματα περι οικονομικοτερων επιλογων δημιουργουνται. Αφου βασανισα το μυαλο μου αρκετες μερες καιρος να ρωτησω και εσας για μια πιο επιστημονικη προσεγγιση.

Κερδιζεις περισσοτερα οταν (θερμοτητα - χρημα) ανοιγοκλεινοντας το καλοριφερ(πετρελαιο) η οταν το εχεις σταθερο σε μια θερμοκρασια φυσιολογικη και οχι φουρνου. θελω να πω φευγοντας το πρωι να κλεινω το καλοριφερ η να το αφηνω στους 15-16 για να μην παγωσει το σπιτι?

ΕΥχαριστω για τον χρονο σας!

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!

Καθως οι καταστασεις δυσκολευουν ολο και περισσοτερα θεματα περι οικονομικοτερων επιλογων δημιουργουνται. Αφου βασανισα το μυαλο μου αρκετες μερες καιρος να ρωτησω και εσας για μια πιο επιστημονικη προσεγγιση.

Κερδιζεις περισσοτερα οταν (θερμοτητα - χρημα) ανοιγοκλεινοντας το καλοριφερ(πετρελαιο) η οταν το εχεις σταθερο σε μια θερμοκρασια φυσιολογικη και οχι φουρνου. θελω να πω φευγοντας το πρωι να κλεινω το καλοριφερ η να το αφηνω στους 15-16 για να μην παγωσει το σπιτι?

ΕΥχαριστω για τον χρονο σας!

 

Το ίδιο θέμα είχε τεθεί και προ μηνών για τη χρήση του θερμοσίφωνα.

Απ' ότι θυμάμαι δεν είχε δοθεί χρήσιμη απάντηση, δηλαδή η εξής:

Το ΜΟΝΟ πράγμα που έχει σημασία είναι να γίνει η καλύτερη δυνατή θερμομόνωση σε πόρτες, παράθυρα, χαραμάδες κλπ. Μόνο τότε θα κάνεις οικονομία. Όλα τα άλλα, δεν έχουν κανένα χρήσιμο αποτέλεσμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσεις ειστε τυχεροι τουλαχιστον ΕΧΕΤΕ καλοριφερ (στην πολυκατοικια μου εχουν απολυθει οι μισοι ενοικοι και το παιζουμε Εσκιμωοι εδω & 2 μηνες....και τι να τους πεις...ντρεπεσαι που εσυ εχεις να πληρωσεις κοινοχρηστα  και αυτοι οχι... :'()

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσεις ειστε τυχεροι τουλαχιστον ΕΧΕΤΕ καλοριφερ (στην πολυκατοικια μου εχουν απολυθει οι μισοι ενοικοι και το παιζουμε Εσκιμωοι εδω & 2 μηνες....και τι να τους πεις...ντρεπεσαι που εσυ εχεις να πληρωσεις και αυτοι οχι... :'()

 

Οπότε, τελικά η πνευμονία δεν είναι παιδική, αλλά σοσιαλιστική ασθένεια.

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!

θελω να πω φευγοντας το πρωι να κλεινω το καλοριφερ η να το αφηνω στους 15-16 για να μην παγωσει το σπιτι?

 

ναι να το αφήνεις, έτσι όταν το ξανανάψεις δεν θα ξεκινήσει από εντελώς παγωμένο νερό

 

έχει διαπιστωθει στην πράξη πως έτσι και το σπίτι δεν θα το βρεις παγωμένο, και θα το ξαναζεστάνεις γρηγορώτερα, και οικονομία θα κάνεις

 

πάντως αν το σπίτι σου πέφτει κάτω από τους 15-16 με κλειστή τη θέρμανση, έχεις σοβαρό πρόβλημα απωλειών (ή ζεις σε πολύ κρύα περιοχή, δεν ξέρω) πάντως στην Αθήνα τα σπίτια που έχουν στοιχειώδη θερμομόνωση σπανίως πέφτουν  κάτω από 17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, τελικά η πνευμονία δεν είναι παιδική, αλλά σοσιαλιστική ασθένεια.

 

:) :) :)

 

 

 

βραστα κι αστα.....ουτε θελω να ξερω ποσο θα μου ερθει η ΔΕΗ (χρησιμοποιω 2 ηλεκτρικα καλοριφερ....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι να το αφήνεις, έτσι όταν το ξανανάψεις δεν θα ξεκινήσει από εντελώς παγωμένο νερό

 

έχει διαπιστωθει στην πράξη πως έτσι και το σπίτι δεν θα το βρεις παγωμένο, και θα το ξαναζεστάνεις γρηγορώτερα, και οικονομία θα κάνεις

 

+2112

 

το κανουμε τα τελευταια χρονια αυτο και εχει αποτελεσμα.

 

εξαρτατε ομως και απο αλλους παραγωντες οπους αυτους που αναφερε ο trolley και απο το ποσο εσυ κρυωνεις!  ;D

εμεις σπιτι μας πανω απο το 20 δεν το βαζουμε! εχω παει σε σπιτια που επρεπε φοραω μαγιο για να την παλεψω  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παει σε σπιτια που επρεπε φοραω μαγιο για να την παλεψω  ;D

 

κι εγώ έχω μια φίλη  που έβαλε το κλιματιστικό τον περασμένο Οκτώβριο  (!) και την ενόχλησε...

 

- στους πόσους το έβαλες;

- στους 28...

-  :o  :o  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το κλιματιστικό δημιουργεί πολύ ξερή ατμόσφαιρα και εμένα με ενοχλεί προτιμώ καλοριφέρ ή σόμπα και γενικότερα προτιμώ φανέλα-κοντομάνικο-φούτερ-πλεκτό!!!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου