Προς το περιεχόμενο

Απ: Πόσο δυνατά παίζετε κιθάρα σε διαμέρισμα?


inquisitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστω ολους απο βαθους καρδιας για τις, απολυτα επιτυχεις, προσπαθειες να μου φτιαξετε την διαθεση!!!!!! Ελπιζω να μην ζηλευει κανεις για το γεγονος οτι εχω 4 4χ12 στο σπιτι και για το οτι παιζω με τον ηχο που μου αρεσει....... Σοβαρα τωρα, μενω σε διαμερισμα στην Αθηνα και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα παραπονου που να με απασχολησε πανω απο 10 λεπτα!!! Απο τους κατοικους 12 διαμερισματων της πολυκατοικιας εχουν παραπονεθει δυο ενοικιαστριες, και οχι ταυτοχρονα, καθοτι η μια αντικατεστησε την αλλη στο ιδιο διαμερισμα και, ολως τυχαιως, και οι δυο τους εκπαιδευτικοι..... Η δευτερη ειδικα μου παραπονιεται γιατι οταν επιστρεφω απο την δουλεια στις 6:30 το πρωι την ενοχλει που ακουει την πορτα του ανελκυστηρα που βρισκεται διπλα στην κρεβατοκαμαρα της, και μου "συνεστησε" να ανεβαινω τρεις οροφους απο τις σκαλες για να μην ενοχλειται!!! Αρα, τα σχολια περι κανιβαλλισμου και ελλειψης σεβασμου προς τους συνανθρωπους μου ειναι, τουλαχιστον, αστοχα, για να μην πω, κακεντρεχη. Οταν εξω απο την πορτα μου εχω καταμετρημενη ενταση 53 db απο τις τηλεορασεις των γειτονων, πολυ απλα, ΑΡΝΟΥΜΑΙ να δεχτω οτι ενοχλω, ηχητικα τουλαχιστον..... Και ενα τελευταιο στοιχειο: Εξω απο την πορτα μου την ωρα που παιζω, την μια φορα που καταφερα να ηχομετρησω με σχετικα ησυχες συνθηκες, το ντεσιμπελομετρο κατεγραψε 59 db!!! Λοιπον; Σιγουρα ενοχλω αισθητικα, αφου παιζω Metal, αλλα οπως δεν παραπονεθηκα ποτε στην απο πανω γειτονισσα που τσιτωνει τον Γονιδη και τον Τερλεγκα ολη μερα και δεν της μιλαει κανεις, παρολο που ακουγεται απο τον τεταρτο ως το ισογειο, γιατι, κακα τα ψεματα εκει τεινουν οι περισσοτεροι μουσικα, ετσι και εγω δεν ανεχομαι να μου επιβληθουν.... Οσο για το αν το νομιμο ειναι, ή οχι, ηθικο, θεωρω οτι, εν προκειμενω, ειναι τουλαχιστον ΛΟΓΙΚΟ!!! Σκεφθειτε ολους αυτους που λειτουργουν σε πολυκατοικιες επαγγελματικους χωρους οπως: Βενζιναδικα/πλυντηρια, ξυλουργεια, τορνατζιδικα, καθαριστηρια, οδοντιατρεια, κτηνιατρεια, συνεργεια, φαναρτζιδικα, καφενεια, πρακτορεια προπο και διαφορα αλλα τα οποια, αναποφευκτα θορυβουν...... Απο τεχνικης πλευρας, τωρα, ειναι μαλλον απιθανο να ενοχλει τοσο πολυ ενας ενισχυτης 1,5 Watts!!! Αρα, επιστρεφουμε στο προβλημα του κακου, ιδιοτροποπου, προβληματικου, στριμμενου, γκρινιαρη, οπως θελετε πειτε τον, γειτονα........

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα από που κι ως που είναι λογικό το σκεπτικό "ο γείτονας κάνει θόρυβο αρα και εγώ έχω κάθε δικαίωμα να κάνω θόρυβο", είναι ένα μυστήριο.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα από που κι ως που είναι λογικό το σκεπτικό "ο γείτονας κάνει θόρυβο αρα και εγώ έχω κάθε δικαίωμα να κάνω θόρυβο", είναι ένα μυστήριο.

 

 

ενταξει αυτο ειναι εθνικο χαρακτηριστικο...οπως το "ο γειτονας δεν πληρωνει φορους οποτε γιατι να πληρωσω και εγω?" ;D

 

και μετα we drink it all together (αφου εχουμε τετοια μυαλα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα από που κι ως που είναι λογικό το σκεπτικό "ο γείτονας κάνει θόρυβο αρα και εγώ έχω κάθε δικαίωμα να κάνω θόρυβο", είναι ένα μυστήριο.

 

απλά είναι η λογική της ζούγκλας, της ασυδοσίας, του μπάχαλου

 

τα οποία σε μεγάλο βαθμό περιγράφουν τον σύγχρονο έλληνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημανω οτι δεν κανω ΘΟΡΥΒΟ!!! Παιζω ΜΟΥΣΙΚΗ!!! Πολυ αντιδημοκρατικους σας βρισκω, ομως........ Θυμηθειτε:Βενζιναδικα/πλυντηρια, ξυλουργεια, τορνατζιδικα, καθαριστηρια, οδοντιατρεια, κτηνιατρεια, συνεργεια, φαναρτζιδικα, καφενεια, πρακτορεια προπο και διαφορα αλλα τα οποια, αναποφευκτα θορυβουν......

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου οτι μετα την αναγνωση ολου του θεματος δεν σας ηρθε και εσας στο μυαλο το ανεκδοτο με τον ντραμερ και την "τελευταια προβα"?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική είναι πολύ υποκειμενικός όρος. Το ότι λες εσύ ότι παίζεις μουσική, δεν την κάνει απαραίτητα μουσική και για όλους τους υπόλοιπους. Ιδίως, αν μιλάμε για ασυνόδευτη μέταλ κιθάρα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε παιδί μου, δεν σου λέμε ότι κοπανάς κατσαρόλες, αλλά ξέρεις και η μουσική ενοχλητική μπορεί να γίνει. Δεν ακούν όλοι Gorgoroth. Και υπάρχει διαφορά μεταξύ του "επαγγελματικού" θόρυβου με τον χεβιμεταλά στον 4ο.

 

Μια ερώτηση από περιέργεια. Πως στα κομμάτια έχεις βρεί χώρο για τέσσερις 4x12;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημανω οτι δεν κανω ΘΟΡΥΒΟ!!! Παιζω ΜΟΥΣΙΚΗ!!! Πολυ αντιδημοκρατικους σας βρισκω, ομως........ Θυμηθειτε:Βενζιναδικα/πλυντηρια, ξυλουργεια, τορνατζιδικα, καθαριστηρια, οδοντιατρεια, κτηνιατρεια, συνεργεια, φαναρτζιδικα, καφενεια, πρακτορεια προπο και διαφορα αλλα τα οποια, αναποφευκτα θορυβουν......

 

αν και είμαι βέβαιος πως ματαιοπονώ:

 

ο φαναρτζής, που κάνει τη δουλειά με την οποία θρέφει την οικογένειά του, βρίσκεται στο φαναρτζίδικό του, εργάζεται, και κάνει θόρυβο

 

το ίδιο ο μαραγκός ή ο τορναδόρος ή ο σιδεράς

 

εσύ, κάνεις το ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΟΥ, δεν εργάζεσαι, συνεπώς δεν ισχύει το "αναπόφευκτα θορυβείς", αλλά και να εργαζόσουν, θα βρισκόσουν είτε σε προβάδικο, είτε σε λάιβ σκηνή, είτε σε ιδιόκτητο στούντιο, και ΤΙΠΟΤΕ από αυτά δεν ισχύει για το σπίτι σου, και επίσης ΤΙΠΟΤΕ από αυτά δεν ενοχλεί ανθρώπους στα σπίτια τους, ΟΛΟΙ αυτοί οι χώροι διαθέτουν βαρβάτη ηχομόνωση ως sine qua non χαρακτηριστικό

 

μάλιστα τα προβάδικα υπάρχουν ΑΚΡΙΒΩΣ για να επιτρέπουν σε μουσικούς (αλλά και μεταλάδες) να παίζουν δυνατά και να γουστάρουν ΧΩΡΙΣ να ενοχλούν, και είναι και ΠΑΜΦΘΗΝΑ

 

τέλος σε ευχαριστώ για τον σουρεαλιστικό χαρακτήρα που έδωσες στην κουβέντα αναφέροντας - τρεις φορές - τον οδοντίατρο ως επαγγελματία που παράγει αξιόλογο θόρυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου