Προς το περιεχόμενο

Απ: Πόσο δυνατά παίζετε κιθάρα σε διαμέρισμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα σου δεν ειναι η καμπινα, αλλα, οσο και αν σου φανει παραξενο, το αν εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτητης!!! Αν συμβαινει το πρωτο και εχεις γκρινιαρηδες γειτονες.....τον ηπιες χυμο κατεψυγμενο..... Αν, ομως συμβαινει το δευτερο τοτε μαθε το εξης: Μπορουν να γκρινιαζουν οσο θελουν!!!!! Εαν δεν φερουν συνεργειο του ΥΠΕΧΩΔΕ να ηχομετρησει θορυβο (παραγομενο απο εσενα) που να ξεπερνα τα 70 db στο χωρο τους σου κλανουν μια μαντρα απο εδω εως τα Τρικαλα!!! Υπ'οψιν οτι αυτη η ενταση πρεπει να προερχεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ!!!!!! Δηλαδη, πολυ απλα, δεν πρεπει να ακουγεται ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ την ωρα που θα γινει η μετρηση!!! Αν σκεφτεις οτι εγω παιζω στο σπιτι με 4 4χ12 1960 Marshalls και δεν φτανω αυτο το επιπεδο θορυβου στα γειτονικα διαμερισματα........ τοτε κακως ψαχνεσαι να αλλαξεις την καταπληκτικη Orange που εχεις!!! Προς Θεου μην σου φερουν Αστυνομια και ψαρωσεις!!!!! Το μονο σου προβλημα ειναι, επαναλαμβανω, αν εισαι ενοικιαστης..... Εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα.... Πολυ απλα, αν τους κοντραρεις θα μαζεψουν υπογραφες απο τους ιδιοκτητες και θα σου κανουν εξωση....... Οπως λεει και η παροιμια: O Θεος να σε φυλαει απο κακο γειτονα!!! Οσο για την καμπινα, εγω δεν θα την αλλαζα με τιποτα..... Ειναι υπεροχη!!! Ελπιζω να βοηθησα λιγο......

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπως λεει και η παροιμια: O Θεος να σε φυλαει απο κακο γειτονα

 

δηλ.θεωρεις τον εαυτο σου ...καλο γειτονα (με 4 καμπινες Μαρσαλ να μαμανε τους διπλανους?)

 

επισης οσο διαρκει το μισθωτηριο συμβολαιο ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σε διωξει απο πουθενα (φυσικα οταν ερθει η ωρα της ανανεωσης παιρνεις το τριτο το μακρυτερο και καλα να παθεις αφου εισαι κανιβαλλος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ.θεωρεις τον εαυτο σου ...καλο γειτονα (με 4 καμπινες Μαρσαλ να μαμανε τους διπλανους?)

 

επισης οσο διαρκει το μισθωτηριο συμβολαιο ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σε διωξει απο πουθενα (φυσικα οταν ερθει η ωρα της ανανεωσεις παιρνεις το τριτο το μακρυτερο και καλα να παθεις αφου εισαι κανιβαλλος)

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ.θεωρεις τον εαυτο σου ...καλο γειτονα (με 4 καμπινες Μαρσαλ να μαμανε τους διπλανους?)

 

επισης οσο διαρκει το μισθωτηριο συμβολαιο ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σε διωξει απο πουθενα (φυσικα οταν ερθει η ωρα της ανανεωσης παιρνεις το τριτο το μακρυτερο και καλα να παθεις αφου εισαι κανιβαλλος)

 

+1000

 

Πολυ σωστο ποστ.

 

Βρε inquisitor τι 4 4χ12 στο σπιτι? πλακα κανεις; σε καμμια ερημο στην Αυστραλια μενεις;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εντυπωσιάζει πάντως η λογική του "δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα, βάρα όσο δυνατά θες". Ακόμη και αν (νομίζεις ότι) καλύπτεσαι νομικά, είναι φοβερό το πόσο αδιαφορείς για την συνύπαρξή σου με τους γείτονές σου. Κατά τα άλλα (για τον OP) μάλλον η λύση του attenuator είναι η πιο ασφαλής, εξυπακούεται ότι και σε ώρες κοινής ησυχίας θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στις εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο απειροελάχιστο σημείο του σώματός μου ή της ψυχής μου που δεν σιχαίνεται μετά βδελυγμίας τον τρόπο σκέψης που εκφράζει ο inquisitor.

 

Τα δε βιβλία/χαλιά/πουφ και τα λοιπά είναι ωραία και βοηθάνε λίγο αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα.

 

Στο σπίτι αν θέλεις να κάνεις practice...

....γιατί δεν δοκιμάζεις να παίξεις και με ακούστικα τις ώρες κοινής ησυχίας ; όπως και να έχει εφόσον έχεις ενισχυτες με 2 βατ το ανώτερο τότε λογικό ότι δεν υπάρχει άλλη λύση. Υπάρχουν ακουστικά με 30 ευρώ ασύρματα με φοβερή απόκριση σε μπασα κτλ. Θα τα γουστάρεις τόσο πολύ όταν τα μάθεις που δεν θα τα βγάζεις. Γιατί δεν λέει να ενοχλεις όπως και να χει.

Από κει και πέρα μόνο χαμηλές εντάσεις οι οποίες όμως δεν σε βοηθάνε να φτιάξεις τον ήχο σου. Για αυτό υπάρχουν τα προβάδικα. Ο ήχος σε εντάσεις ψιθύρου δεν βοηθάει ούτως ή άλλως να καταλάβεις πολλά για τον ήχο σου και από την άλλη οι εντάσεις αεροδρομίου μέσα στο σπίτι (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ) είναι ενοχλητικές για τους συνανθρώπους.

 

Όπως καταλαβαίνεις η αλλαγή μεγαφώνου είναι άσχετη.

Η αλλαγή σκέψης αντιμετώπισης του ζητήματος από την άλλη, είναι απαραίτητη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ σε τέτοιους γείτονες (παράλογους κι εκνευριστικούς, γιατί στην τελική κι εγώ έχω δικαίωμα λογικής χρήσης του χώρου μου) έκανα το εξής:

 

Έρχονταν επάνω, απολογούμουν με όσο πιο ειλικρινή τρόπο μου έβγαινε, έφευγαν και το έβαζα ακόμη πιο δυνατά... ;D

 

Μετά από λίγη ώρα, τα παράτησαν. Αν θέλανε, ας αγοράζαν βίλα απομονωμένη να μην τους ενοχλεί κανείς ή ας μετακομίσουν σε κανα χωριό στην Γροιλανδία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

όταν παίζεις, οι από κάτω μπορούν να:

 

- διαβάσουν;

- ακούσουν μουσική;

- δουν τηλεόραση;

 

Τα τακούνια της συζύγου του δεν νομίζω ότι παρεμποδίζουν τέτοιες διαδικασίες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τόσο βαθιά αντίθετος (και δυστυχώς στην χώρα που ζω, τόσο μόνος) από την αδιαφορία του συνάνθρωπου μου ειδικά στο θέμα του δικαιώματος μου στην ησυχία, που δεν θα συνεχίσω τον διάλογο καθότι με νοιώθω έτοιμος να παρεκτραπώ.

 

Και με ξύλινο καρφωτό πάτωμα τα τακούνια ΕΙΝΑΙ τρομερά ενοχλητικά. Ακόμα και μέσα στο σπίτι. Πολλώ δε μάλλον από πάνω.

 

Άστο όμως. Ο καθένας με τις ευαισθησίες του. Αν υπάρχουν. Καθότι υπάρχει και η αντίθετη λέξη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τόσο βαθιά αντίθετος (και δυστυχώς στην χώρα που ζω, τόσο μόνος) από την αδιαφορία του συνάνθρωπου μου ειδικά στο θέμα του δικαιώματος μου στην ησυχία, που δεν θα συνεχίσω τον διάλογο καθότι με νοιώθω έτοιμος να παρεκτραπώ.

 

Και με ξύλινο καρφωτό πάτωμα τα τακούνια ΕΙΝΑΙ τρομερά ενοχλητικά. Ακόμα και μέσα στο σπίτι. Πολλώ δε μάλλον από πάνω.

 

Άστο όμως. Ο καθένας με τις ευαισθησίες του. Αν υπάρχουν. Καθότι υπάρχει και η αντίθετη λέξη.

 

Λοιπον να σου πω κατι ?

 

Ετσι ειναι... !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου