Προς το περιεχόμενο

Τζάμπα καίει (;) η λάμπα (Tonelab)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η συγκεκριμενη λυχνια απλα χρειαζεται 6,3 Volt για να αναψουν τα νηματα της

 

Το κυκλωμα της tonelab για να μπορει σε καποια presets να παραγει ηχο και χωρις την λυχνια σημαινει οτι δεν την χρησιμοποιει κατα αναγκη. Δλδ δεν μιλαμε καν για υβριδικο προενισυχτη που θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι ειναι.

 

Κοιτωντας το schematic της η λυχνια δεν ειναι καν στην εξοδο και για αυτο δεν επηρεαζει την λειτουργια της. Τωρα τα παρακατω που θα μπω, μπορει να ειναι και μπαρουφες γιατι δεν ειμαι ηλεκτρονικος(ουτε κιθαριστας)! Απλα εχω καποια εμπειρια με λυχνιες. Αποτι καταλαβα την χρησιμοποιει αναμεσα σε "codec/effect processors" τα οποια ειναι ολοκληρωμενα και θα περιεχουν σιγουρα τελεστικους ενισχυτες. Τα ποια processors θα δουλεψουν το κρινει το κυριο ολοκληρωμενο που θα ναι ο πυρηνας του κυκλωματος. Αρα μαλλον την εχει για να "γλύκαινει" τον ηχο μετα την επεξεργασια των συγκεκριμενων processors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλωστε μονο και μονο το γεγονος οτι παιζει κιθαρα φορωντας ΜΕΣΑ στο σπιτι ζιβαγκο-φλις θα επρεπε να σε προβληματισει..... ;D

χε

 

Internet. Όταν το θάψιμο βρήκε την πλατφόρμα που του αξίζει.  ;D

 

επίσης χε

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη ευκαιρία που θα βρείτε αλλάξτε την λάμπα και αν δεν ακούσετε καμία διαφορά εμένα να μου τρυπίσετε την μύτη  ;D. Την έχω αλλάζει δυό-τρείς φορές (διαφορετικές μάρκες) και άκουσα διαφορά. Μιλάω πάντα για την SE, προφανώς το ίδιο και για τις υπόλοιπες Tonelab.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χαλάνε αυτές οι 12ΑΧ7 της Tonelab ? Διότι η δική μου πεταλιέρα παίζει ΧΑΛΙΑ... μπας και πρέπει να την αλλάξω ??? (δεν την άλλαξα ποτέ - την αγόρασα μεταχειρη την SE).

Ρωτάω διότι αν την δουλεύουν χαλαράααα δεν θα θέλει αλλαγή (πιθανώς).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χαλάνε αυτές οι 12ΑΧ7 της Tonelab ? Διότι η δική μου πεταλιέρα παίζει ΧΑΛΙΑ... μπας και πρέπει να την αλλάξω ??? (δεν την άλλαξα ποτέ - την αγόρασα μεταχειρη την SE).

Ρωτάω διότι αν την δουλεύουν χαλαράααα δεν θα θέλει αλλαγή (πιθανώς).

Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά θέλει αλλαγή κάποια στιγμή. Στη δικιά μου όταν της άλλαξα λάμπα πήρε τα πάνω της για καλά.

Επίσης στο βίντεο που έβαλα πιο πάνω, άκου τι λέει το παληκάρι στο τέλος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χαλάνε αυτές οι 12ΑΧ7 της Tonelab ? Διότι η δική μου πεταλιέρα παίζει ΧΑΛΙΑ... μπας και πρέπει να την αλλάξω ??? (δεν την άλλαξα ποτέ - την αγόρασα μεταχειρη την SE).

Ρωτάω διότι αν την δουλεύουν χαλαράααα δεν θα θέλει αλλαγή (πιθανώς).

 

Δοκίμασε να την αλλάξεις ή να την πάς στον πρώην τεχνικό του Bon Studio, άψογος στην δουλεία του και πολύ γρήγορος. 6977320880 Κ.Μπούρας (Δικαστήρια Ευελπίδων)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμενες προενισχυτριες λυχνιες που παιρνει η ToneLab και στα Volt που τις δουλευει θελουν αλλαγμα μετα απο 10-12 χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου