Προς το περιεχόμενο

Νέα από το Winter NAMM 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάσου ένα guitar/bass multieffect που θα κάνεις edit με ακριβώς τέτοιο τρόπο και από πίσω θα σου πετάει eqs, compressors whatever με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Με έγχρωμο touchscreen και real time editing. That would be so sweet.

 

πολλοί κιθαρίστες χρησιμοποιούν το Korg Mini-KP και είναι κοντα σε αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ η να λυπηθώ που οι squier πλέον βγάζουν καλύτερες (σε δημιουργικό επίπεδο) από την fender .... 8)

Να σου πω.

Αυτοί που έχουν παίξει μόνο με Fender λυπούνται και αυτοί που έχουν παίξει με καλές Squier χαίρονται  ;)(Sorry για το off topic).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ η να λυπηθώ που οι squier πλέον βγάζουν καλύτερες (σε δημιουργικό επίπεδο) από την fender .... 8)

 

Πέρα από τη "δημιουργικότητα", που, ας μη γελιόμαστε, δεν είναι και κάτι φοβερό να βάλεις διαφορετικούς μαγνήτες ή μπράτσα σε ένα γνωστό σχήμα, υπάρχει και κάτι άλλο πιο ουσιαστικό, kateme.

 

Οι Squier (ΚΑΙ τα μπάσσα, ίσως και περισσότερο) έχουν φτάσει να είναι good enough για κάποιον που θα το σκεφτόταν να πάρει 7ender με τα διπλάσια χρήματα.

 

Κατά τη γνώμη μου, η σειρά Mexican θα έπρεπε να επαναπροσδιοριστεί. Δηλαδή στην ουσία να αντικαταστήσει τις Am.Std για να μην πω και τις Deluxe. Η 7ender ίσως πρόκοβε περισσότερο βγάζοντας αμερικάνικες κιθάρες που να τιμολογούνται πάνω από 1,5 χιλιάρικο, και μόνο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη "δημιουργικότητα", που, ας μη γελιόμαστε, δεν είναι και κάτι φοβερό να βάλεις διαφορετικούς μαγνήτες ή μπράτσα σε ένα γνωστό σχήμα, υπάρχει και κάτι άλλο πιο ουσιαστικό, kateme.

 

Οι Squier (ΚΑΙ τα μπάσσα, ίσως και περισσότερο) έχουν φτάσει να είναι good enough για κάποιον που θα το σκεφτόταν να πάρει 7ender με τα διπλάσια χρήματα.

 

Κατά τη γνώμη μου, η σειρά Mexican θα έπρεπε να επαναπροσδιοριστεί. Δηλαδή στην ουσία να αντικαταστήσει τις Am.Std για να μην πω και τις Deluxe. Η 7ender ίσως πρόκοβε περισσότερο βγάζοντας αμερικάνικες κιθάρες που να τιμολογούνται πάνω από 1,5 χιλιάρικο, και μόνο.

Έχεις δίκιο Genius, αλλά μένοντας στο θέμα δημιουργικότητας ξέρω πολύ καλά πως ο ήχος μιας κιθάρας fender πρέπει να μείνει έτσι...Για να είναι Fender!Αλλά αλλάζοντας μαγνήτες και όλα αυτά καταφέρνεις να συσσωρεύεις "δυνατά σημεία" από ορισμένες κιθάρες, πχ η τελε με τον neck jazzmaster είναι κάτι που...σε τραβάει γιατί με 500> ευρώ καταφέρνεις να έχεις 2 χαρακτηριστικούς ήχους fender και συνδυασμό τους, τοποθετημένους σε αξιοπρεπέστατες κατασκευες!

Και με άξονα αυτό θα κατέληγα εκεί που κατέληξες και εσύ σκόπιμα και βάσιμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι η Fender και η Gibson κρατάνε χαρακτήρα σκοπίμως μιας και αν αρχίσουν οι πολλές παραλλαγές θα χαθεί η ταυτότητα της κάθε εταιρείας.

 

Από την άλλη η squier και η epiphone είναι εταιρείες που όπως και να το κάνουμε δεν είχαν καποια συγκεκριμένη ταυτότητα (ή έστω έτσι έχει επικρατήσει) συνεπώς παράγουν πολλές παραλαγές κιθαρών με σκοπό να χτυπανε τον ανταγωνισμό μιας και στην ''μικρή'' κατηγορία γίνεται σφαγή!

 

Στα πιο ακριβά όργανα είναι συγκεκριμένα τα πράγματα και οι αγοραστές (γίνοται) πιο συνειδητοποιημένη.

 

Στην μικρή κατηγορία όμως αρχίζεις και το σκέφτεσαι όταν βλέπεις πολλά χρώματα σχέδια μαγνήτες κτλ κτλ.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου