Προς το περιεχόμενο

Αναγκαιο το mic preamp?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

....μπορώ να σου πω απλά την γνώμη μου

 

και τα 2 είναι θεωρητικά μοντέρνες εκδοχές 2 κλασσικών μικροφώνων....στην ουσία και τα 2 είναι είναι εντελώς διαφορετικά από τους διάσημους προκατόχους τους..αλλά με διαφορετικό τρόπο...το σημερινό 451 είναι απλά αστείο......ακούγεται σαν οποιοδήποτε φθηνό κινέζικο μικρόφωνο....υπερβολικά bright σχεδόν ενοχλητικό σε κάποιες περιπτώσεις

...σε ένα απαλό jazz kit με brushes δεν θα ακουστεί άσχημα ενώ γενικά είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον μικρόφωνο για το snare drum αν το επιτρέπει το παίξιμο αλλά γενικά είναι απαράδεκτο το γεγονός πως η akg ονόμασε 451 αυτό το μικρόφωνο...σίγουρα μπορεί να βρει και άλλες εφαρμογές, ίσως σαν μικρόφωνο για ένα dark ride ή κάτι τέτοιο......έχει κάποια λειτουργικά πλεονεκτήματα όπως ένα LowCut φίλτρο και ένα ,η αλήθεια είναι χρήσιμο, μεταβλητό pad (σε αντίθεση με το ΚΜ184 που δεν εχει αντίστοιχες δυνατότητες).

Γενικά ενώ το παλιό 451E μου ήταν εξαιρετικά συμπαθές ειδικά με την κάψα του C60 (νομίζω η c26....28 ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων) την μοντέρνα εκδοχή του την βρήκα απογοητευτική....

 

Το ΚΜ184 επίσης δεν είναι ΚΜ84.....είναι όμως ένα πολύ συμπαθητικό μικρόφωνο με "ανοιχτό" αλλά όχι ενοχλητικό top end ,πλούσιο σώμα και γενικά αρκετά γεμάτο και smooth ήχο..ίσως αρκετά πιο ακριβό από το τι είναι πραγματικά αλλά απο την αλλη μπορεί να βρει πολλές εφαρμογές ως sdc από ακουστικά όργανα σε κρουστά κλπ κλπ

 

Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα oktava mk012.....είναι αρκετά έως πολύ κοντά στα 184 με κάπως πιο edgy ψηλά μεσαία και σίγουρα πολύ πιο αδύναμο Low end....γενικά ίσως λίγο πιο χοντροκομμένα θα μπορούσε να πει κάποιος....αλλά και με τι διαφορά τιμής 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

oktava mk012..

 

το οποιο btw παιζει να ειναι και το καλυτερο...close mic για ride που εχω ακουσει ποτε.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα oktava mk012.....είναι αρκετά έως πολύ κοντά στα 184 με κάπως πιο edgy ψηλά μεσαία και σίγουρα πολύ πιο αδύναμο Low end....γενικά ίσως λίγο πιο χοντροκομμένα θα μπορούσε να πει κάποιος....αλλά και με τι διαφορά τιμής  

 

 

Φανταζομε πως λες για αυτο?

http://www.thomann.de/gr/oktava_mk_012_black.htm

 

Εντυπωσιακη διαφορα τιμης παντως σε σχεση με αυτα

http://www.thomann.de/gr/neumann_km184_stereoset.htm

 

Διευκρινιζω οτι ψαχνω για για overhead, παντως αν οπως λες ειναι αρκετα εως πολυ κοντα στα 184 αυτα θα παρω λογω τιμης

 

Επειδη ακομα δεν εχω την πειρα να αντιλαμβανομε την ποιοτητα του καθε μικροφωνου βασιζομε αρκετα στα φορουμ και στην εμπειρια σας!

 

cheers!

 

η μαλλον ελεγες για αυτα?? http://www.thomann.de/gr/oktava_mk_01201_mkiimatched_pair.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλημέρα

 

κατ'αρχάς αν πρόκειται να πας προς Oktava θα σου πρότεινα να αγοράσεις απ'ευθείας από τους ίδιους και το online store που έχουν γιατί εδώ και κάποια χρόνια "παίζει" ένα θέμα με κινέζικα αντίγραφα το οποίο ποτέ δεν ξεκαθάρισε πλήρως.....

 

Αν τώρα ήσουν διατεθειμένος να πληρώσεις τα KM184 εγώ θα σου πρότεινα αυτό το σετ της oKtava:

http://www.oktava-shop.com/view_prod.php?id=50

 

...είναι σχεδόν τα μισά χρήματα και είναι όντως ένα σχεδόν πλήρες σετ επιλογών που θα σε καλύψει για πολλές εφαρμογές ,όχι μόνο για τύμπανα αλλά και αρκετά πράγματα.

 

Θα σε συμβούλευα επίσης να έχεις στο μυαλό σου , ότι πολύ σύντομα είναι πιθανό να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με το προενισχυτικό μέρος - κυρίως σώμα του modular mk012 (είναι το αδύναμο κατασκευαστικά σημείο ενός κατά τ'άλλα τρομερού value for money modular μικροφώνου).....μπορείς όμως ανά πάσα στιγμή να αγοράσεις χώρια μόνο τα "πουράκια" - σώματα είτε όταν χρειαστεί, είτε ακόμη και προληπτικά κάτι που θα σου δώσει την δυνατότητα να αξιοποιείς ταυτόχρονα διαφορετικά capsules για διαφορετικές εφαρμογές.

Στο συγκεκριμένο σετ εκτός από τις small diaphragm capsules (cardioid, hypercardioid & omni) υπάρχει και ένα ζευγάρι από τις 101 μεγάλου διαφράγματος fixed cardioid capsules οι οποίες είναι εξαιρετική επιλογή για ακουστικά όργανα με πολύ όμορφο smooth χαρακτήρα και με ένα ελαφρύ roll off στα ψηλά σχεδόν ribbon style.....εξαιρετικό μικρόφωνο.

 

Γενικά στα μικρόφωνα ισχύει το εξής.......σε καμμία εφαρμογή δεν υπάρχει ένα που να αποδίδει πάντα τέλεια.....έτσι είτε (αν είσαι επαγγελματίας οφείλεις) να μπορείς να καλύψεις το μεγαλύτερο δυνατό φάσμα επιλογών, είτε βρισκεις κάτι που είναι αρκετά all around για την συγκεκριμένη φάση στην οποία βρίσκεσαι και αποτελεί και τον καλυτερο συνδυασμό απόδοσης τιμής. Με απλά λόγια.......στην περίπτωση μου όλα αυτά τα μικρόφωνα που αναφέρουμε υπάρχουν στο mic locker μου και οι μικροδιαφορές τους ασχέτως αν δεν συνάδουν με τις διαφορές στην τιμή αποτελούν αναγκαία λύση όταν χρειάζεται να επιλέξω το κατάλληλο για κάθε πρότζεκτ, δηλαδή όλα βρίσκουν την κατάλληλη χρήση.....στην περίπτωση σου από την άλλη δεν υπάρχει και δεν πρέπει να υπάρχει για την ακρίβεια αυτού του είδους η σκέψη....γιατί πολύ απλά θα σε βάλει σε έναν αέναο κύκλοσυγκρίσεων ,επιλογών και τελικά απιομάκρυνσης από τον πραγματικό σκοπό που είναι η δημιουργία.

 

Θα μπορούσες λοιπόν να πάρεις τα ΚΜ184 και να έχεις πάρει ένα αξιοπρεπέστατο ,πολύ καλά κατασκευασμένο μικρόφωνο μικρού διαφράγματος, με ηχηρό όνομα και πολύκαλήαπόδοση σε αρκετές επιλογές....

Από την άλλη θα μπορούσες να πάρεις το σετ της oktava που σου έδειξα με πολύ λιγώτερα χρήματα, παραπλήσια ηχητικά χαρακτηριστικά (σε ότι αφορά το καρδιοειδές μικρού διαφράγματος) συν μια μεγάλη εξτρά ομάδα επιλογών (και ουσιαστικά μικροφώνων) αλλά από ένα σαφέστατα υποδεέστερο "όνομα" και σίγουρα με χαμηλότερη κατασκευαστική ποιότητα (όχι σχεδιαστική....κατασκευαστική).

 

The choice is yours.... 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω Νικοδημε, εσπαζα το κεφαλι μου μεχρι να αποφασισω. Τελικα εχω καταληξει στα ΚΜ184...

 

Ποναει λιγο στην τσεπη αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλη επιλογη!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις προαλλες τσακωνομουν(φιλικα παντα  ;D) με ενα φιλο μου ο οποιος σε λιγο καιρο θα τελειωσει το ΙΕΚ που σπουδαζει(ηχοληψια) και θα αρχισει να ετοιμαζει το πρωτο δικο του studio.Το λοιπον,μιλουσαμε για το θεμα preamp,και μου ελεγε πως για αρχη θα επενδυσει σε ενα καλο preamp (>1000 euro) και ενα δυο καλα πυκνωτικα,εγω παλι διαφωνουσα εντελως και θεωρω πως για αρχη να δωσεις 1000 ευρω για εναν προενισχυτη ειναι τουλαχιστον παραλογο,καλυτερα παρε μια καρτα ηχου με προενισχ. και ενα καλο μιξερακι,και οταν τα αποσβεσεις  ;D,αποκτησεις και εμπειρια στην ηχοληψια δωσε και 2 χιλιαρικα για προενισχυτη...εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά. Έναν καλό προενισχυτή θα τον έχει μια ζωή, σε αντίθεση με τις καρτούλες και τα μικτάκια που θα φάνε φούντο με την πρώτη ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου