Προς το περιεχόμενο

Φτιαχνοντας Relic guitar


tsolberg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω με τις παρατηρησεις του TGL. Αλλα για να πω την αληθεια, διαβαζωντας οτι ειναι η πρωτη σου αποπειρα και βλεπωντας οτι οι κιθαρες ειναι φτηνες strat (αρα εχουν γυρω ενα τονο πλαστικου χρωματος και πολυουρεθανης πανω τους) περιμενα το αποτελεσμα πολυ χειροτερο.

 

Αν στην επομενη εισαι

α) λιγο πιο προσεκτικος στο πως κανεις τα χτυπηματα/φθορες

β) λιγο πιο συγκρατημενος/ρεαλιστικος στο βαθμο φθορας

γ) κανεις relic ολο το οργανο, οχι μονο το σωμα

θα εχεις ενα πολυ πιο αξιοπρεπες αποτελεσμα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω και εγω με την σειρα μου οτι διορθωσε τις φωτο γιατι δεν βγαζω (εγω τουλαχιστον) νοημα ποια ειναι ποια......καταλαβα μονο την μαυρη πως ηταν πριν και πως εγινε μετα

για πρωτη φορα η προσπαθεια σου ειναι κατω του μετριου (sorry αλλα ετσι ειναι)

 

επισης επειδη ασχολουμε και εγω με αυτη τη δουλεια θελω να σου δωσω καποιες συμβουλες αν μου επιτρεπεις

 

1: προσπαθησε να κανεις αργα τις οποιες επεμβασεις θελεις να κανεις (η γρηγοραδα φερνει σε κακο αποτελεσμα)

2: κανε ενα ψαξιμο στο ιντερνετ και δες "πως" περιπου θελεις να μοιαζει το τελικο αποτελεσμα και αντεγραψε το (οχι φυσικα στο επακρο,αυτο δεν γινεται)

3: υπαρχουν παραπανω απο 20 τεχνικες παλαιωσης των εξαρτηματων (με λιγο διαβασμα θα βρεις τι σου ταιριαζει)

4: ΔΕΝ γινεται να κανεις relicing με 1 γυαλοχαρτο μονο (καλως ή κακως χρειαζονται καποια εργαλεια)

5: και πιο σημαντικο - οταν εισαι ετοιμος να επεμβεις στο οργανο "φαντασου" την "ζωη" του ολα αυτα τα χρονια (που θελεις να του προσθεσεις) και φτιαξε μια μικρη ιστορια στο μυαλο σου γι'αυτο.(ισως εδω να εχει χτυπησει απο πεσιμο,ισως εδω να εχει ξεθωριασει απο το χερι του κιθαριστα που την κρατουσε και επαιζε) εχοντας στο μυαλο σου μια τετοια μικρη ιστορια μπορεις να κανεις και τις αντιστοιχες παρεμβασεις/επεμβασεις

 

καλη επιτυχια στο επομενο σου project  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή συνέχεια και απο μένα  :) .... αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση : η γέφυρα στην S.R.V. πρέπει να είναι ανάποδη  (αριστερόχειρ)  ;D αλλιώς δε λέει  ;) 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά relicing δεν γίνεται σε poly. Αυτό είναι δεδομένο.

 

Μιλάμε για ρεαλιστικό relicing έτσι...; Αν θες να κάνεις την κιθάρα σαν να πέρασε από πυρκαγιά, οκ. Αλλά να μοιάζει με κιθάρα 50-60's που έφαγε πολλά ψωμιά, ξεχάστε το...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εισαι ετοιμος να επεμβεις στο οργανο "φαντασου" την "ζωη" του ολα αυτα τα χρονια (που θελεις να του προσθεσεις) και φτιαξε μια μικρη ιστορια στο μυαλο σου γι'αυτο.

Πσσσσσσσσσσσσσσσσ τι ειπε ο ανθρωπος!!! ;D ;D ;D ;D

 

Εγω παντως ασχετα απο το ποσο ή οχι πλησιαζουν το relic μου αρεσουν πιο πολυ απο ηταν πριν.

 

Μπραβο φιλαρακο

Οσο πιο πολυ το ψαχνεις τοσο πιο καλα αποτελεσματα θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά relicing δεν γίνεται σε poly. Αυτό είναι δεδομένο.

μην το λες - απλα δεν το κανουν γιατι το αποτελεσμα δεν ειναι παντα ικανοποιητικο

 

Πσσσσσσσσσσσσσσσσ τι ειπε ο ανθρωπος!!! ;D ;D ;D ;D

ετσι ειναι - αμα πας στο κουτουρου και αρχιζεις με το κατσαβιδι και κανεις αμοιχες σε ασχετα σημεια χτυπαει παρα πολυ στο ματι  ;) trust me

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το λες - απλα δεν το κανουν γιατι το αποτελεσμα δεν ειναι παντα ικανοποιητικο

 

Βασικά δεν υπάρχει κιθάρα με poly φινίρισμα που να έχει φυσική εμφάνιση ρέλικ. Ό,τι και να της έχεις κάνει - εννοώ με φυσικό τρόπο, στη διάρκεια του χρόνου.

 

Έχω μια στρατ τριάντα χρόνια και αν τη δεις, παρά τους ψιλοτσαμπουκάδες που έχει, είναι σαν καινούργια.

 

Το φυσικό και από τον χρόνο relicing συμβαίνει μόνο σε κιθάρες με νίτρο.

 

Ως εκ τούτου είναι αδύνατον να αντιγραφεί σε κιθάρες με μισό εκατοστό poly επάνω. Αν θες να καταστρέψεις ένα φινίρισμα και να πείθεις τον εαυτό σου ότι είναι relic'ed, be my guest. Αλλά το αποτέλεσμα δεν θα είναι καθόλου ρεαλιστικό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω με την σειρα μου οτι διορθωσε τις φωτο γιατι δεν βγαζω (εγω τουλαχιστον) νοημα ποια ειναι ποια......καταλαβα μονο την μαυρη πως ηταν πριν και πως εγινε μετα

 

 

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις..κ τις συμβουλες παντα οι γνωμες αλλων ατομων ειναι πιο αντικειμενικες απο το να ρωτας φιλους κ γνωστους.

 

να πω πω κ εγω 2 πραγματα

τα λινκ ειναι σωστα δλδ η μαυρη ειναι αυτη που "εγινε" ας το πουμε "SRV"

 

κ η κοκκινη ας το πουμε "Mayer"

 

τα οργανα ηταν φθηνα οργανα (πειραματοζωα) ειχαν ενα τεραστιο στρωμα, πολυουρεθανη ηταν?δε ξερω κ εγω τι οποτε τις ετριψα εντελως να φανει ολο το ξυλο κ μετα με οση φαντασια ειχα εφτιαξα αυτο που ειδατε...

 

επισης τα υλικα που χρησιμοποιησα ηταν κ αυτα πολυ φθηνα μιας κ δε θελαμε να χαλασουμε χρηματα...

 

για αυτο κ οι ατελειες κ το τρεμολο που σωστα ανεφερε ο φιλος πιο πανω, να μου πεις αν δε χαλασεις χρημα ρελικ δε φτιαχνεις πολυ σωστο κ αυτο!!!

 

Αυτα τα ολιγα οπως κ να εχει ευχαριστω κ παλι :) :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ασχετα με τη δουλεια που εχεις κανει να πω το off topic μου...ρε παιδια αυτο ρελικ γιατι να το κανουμε στα οργανα μας...γιατι να καταστρεφουμε τα καινουρια μας οργανακια και να μην τα εχουμε 'καθαρα' και ομορφα...το μονο που δεχομαι ειναι να εχεις ενα οργανο 20-25 χρονια το οποιο θα εχει φθαρει φυσικα αλλα η φθορα δεν ειναι μονο γρατζουνιες και ξεβαμματα αλλα και εμπειριες...γιατι το οργανο να φαινεται σαν του S.R.V toυ οποιου εχει περασει τα πανδηνα ενω εμεις δεν εχουμε παιξει ουτε 30 ωρες με το δικο μας...Δε ξερω μου φαινεται ασχημη πτυχη καταναλωτικοτητας...δηλ να πληρωνεις καποιον να σου χαλασει το οργανο???

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχουμε ξανακανει τη κουβεντα,για να μη πολυ..προβληματιζεσαι σκεψου οτι πολλοι ανθρωποι προτιμουν να αγορασουν ενα ξεβαμενο...τζην απο ενα καινουργιο το οποιο θα ξεβαψει με το χρονο...ετσι ειναι και με τις κιθαρες... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου