Προς το περιεχόμενο

FENDER SQUIER VINT. MOD. SURF STRAT B


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο forum!!

 

σε μια πρόσφατη αναζήτηση στο γνωστό site βρήκα τη συγκεκριμένη κιθάρα: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_surf_strat_b.htm ?

 

κάτι το vintage tremolo κάτι το υπέροχο χρώμα κάτι τα medium jumbo frets σε συνδιασμό με την τιμή με σπρώχνουν να την αγοράσω,ο μόνος μου ενδιασμός βρίσκεται στους μαγνήτες για τους οποίους έψαξα στο site της seymour duncan και βρήκα κάποιες πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες είναι ικανοποιητικοί για blus-rock που παίζω-βέβαια θα μου πεις οι μαγνήτες αλλάζουν....

 

οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής:

-γνωρίζει κανείς τι παίζει με την ποιότητα κατασκευής του οργάνου

-ξέρει κανείς τι κλειδιά έχει(κυρίως αν κρατάνε κούρδισμα)

-από ηλεκτρικά πώς πάει(swithes-pots κλπ)

-τι θεωρείται καλό deal "για τα λεφτά του"

-έχετε ακούσει τους μαγνήτες και αν ναι τι άποψη έχετε γι αυτούς(ίσως το λιγότερο σημαντικό από τα παραπάνω γιατί ο ήχος είναι και λίγο στο "κεφάλι" μας)?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα ειναι ΠΟΛΥ προσφατη για να την εχει ακουσει καποιος,ακουσε την λοιπον εδω

 

 

 

 

-γνωρίζει κανείς τι παίζει με την ποιότητα κατασκευής του οργάνου

 

φανταζομαι θα ειναι αψογη οπως σε ολες τις Squier,δεν βλεπω το λογο για τον οποιο να μην εχει το ιδιο υψηλοτατο επιπεδο κατασκευης

 

-ξέρει κανείς τι κλειδιά έχει(κυρίως αν κρατάνε κούρδισμα)

 

τα κλειδια δεν κρατανε το κουρδισμα ,δεν υπαρχουν δηλ.τοσο κακα κλειδια που να χανουν το κουρδισμα στην εποχη μας,το σωστο set up που φυσικα θα κανεις στη κιθαρα θα την κανει να μη χανει,παντως τα κλασσικο kluson copies φοραει,πολυ καλυτερα απο τα κλειδια που φορουσαν οι πανακριβες vintage Fender.

 

-τι θεωρείται καλό deal "για τα λεφτά του"

 

τζαμπα πραμα!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλεια!!!! χαίρομαι που συμφωνούμε  ;D

 

Κώστα να συμπληρώσω ότι όλες οι Squier VM και CV (εκτός αν άλλαξε κάτι) φοράνε Alpha pots και φτηνούς (με τυπωμένο) τριθέσιους ή πενταθέσιους. Τον διακόπτη λοιπόν κάποια στιγμή καλό είναι να τον αλλάξεις γιατί θα χαλάσει εγγυημένα. Τα υπόλοιπα τα αφήνεις στην ησυχία τους.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην tele μου παντως κρατανε εκπληκτικα το κουρδισμα τα κλειδια (δεν εχω παραπονο δλδ)

αλλα οτι θελει ενα καλο σεταπ μολις την παρεις θελει - προσωπικα οπως εχω αναφερει και σε αλλη συζητηση το μονο που εκανα ηταν να βγαλω το pickguard και να ξαναφτιαξω λιγο τα καλωδια μεσα γιατι ητανε σπαγγετι και σηκωνανε τον μεσαιο μαγνητη ψηλα - αλλα δεν συμβαινει σε ολους - ταστοδουλεια απεριγραπατα καλη για τα λεφτα της και γενικα πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες μου εδω και καιρο

 

Κώστα να συμπληρώσω ότι όλες οι Squier VM και CV (εκτός αν άλλαξε κάτι) φοράνε Alpha pots και φτηνούς (με τυπωμένο) τριθέσιους ή πενταθέσιους. Τον διακόπτη λοιπόν κάποια στιγμή καλό είναι να τον αλλάξεις γιατί θα χαλάσει εγγυημένα. Τα υπόλοιπα τα αφήνεις στην ησυχία τους.  ;)

οντως......αλλα μπορει και να μην παθει και τιποτα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη thinline tele της σειράς. Κλειδιά οκ, μαγνήτες όχι για πολλά γκάζια. Ικανοποιημένος είμαι από το όργανο. Χώρα κατασκευής Κίνα αν σ' ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας το όργανο αποφασίστηκε ότι θα το αγοράσω και θα πάει πάραυτα για ένα επαγγελματικό setup στον κύριο οικονομάκη (είμεθα και γείτονες γαρ)  :P

 

καλό σας βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου