Προς το περιεχόμενο

Απορία ανάμεσα σε 2 κάρτες ήχου


loufos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'τα χαρακτηριστικά που γράφει στο site της mackie δεν διευκρινίζει αν όντως γράφει πολυκάναλα ή αν στέλνει μόνο 2ch στη firewire (Το 16Χ2 που λέει δεν το αναλύει). 

 

Mackie Onyx 1220i Mixer - 4x mic/line inputs, 2x line inputs (DI), 4x stereo inputs, 4x inserts, balanced direct outs per channel, 2-band EQ (1x parametric), 2x auxes (switchable pre/post), 2 Firewire ports,switchable phantom power per channel, control room out, internal talkback microphone. Optional FireWire card and rack kit available. Dimensions: 420 x 310 x 96mm. Weight: 6.0kg

 

Αυτο δεν εννοεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλα και να παρεις τετοιο μικτη να ξερεις οτι παιζει στην τελικη τις ρυθμισεις ενος daw να χρησιμοποιεις για τις εντασεις....Ειναι σα να δινεις 300 ευρω παραπανω για να εχεις hands on

 

Σκέφτομαι το εξής πέρα απο τα faders, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και τα eq του και ακούγωντας καλά λόγια για την mackie υποθέτω θα είναι και κομπλέ.. (φυσικά δεν τα έχω ακούσει). Και αφού προς το παρόν θα κάνω την μίξη όσο αναφορά με τα faders και τα eq (σαν μία πρώτη μίξη ας πούμε) και μία τελίκη στο pc με effect & compressor (και άν στο μέλλον μου έρθει και αγοράσω κανένα αναλογικό γιατι όχι..). Κάπως έτσι το σκέφτομαι με αυτό το μίξερ.

Φυσικά άν πολύ απλά δέν ηταν mackie σειρά onyx δεν θα έμπαινα κάν στην διαδικασία να το σκεφτώ.. (αυτής της κατηγορίας κι όλας mixer)

Ειλικρινά δεν είμαι κολημένος με το digital αλλά έχει έτσι μία ωραία γλύκα το αναλογικό.

Και το σκέφτομαι τόσο πολυ και εγώ και σας ζαλίζω γιατί μία φορά θα γίνει αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mackie Onyx 1220i Mixer - 4x mic/line inputs, 2x line inputs (DI), 4x stereo inputs, 4x inserts, balanced direct outs per channel, 2-band EQ (1x parametric), 2x auxes (switchable pre/post), 2 Firewire ports,switchable phantom power per channel, control room out, internal talkback microphone. Optional FireWire card and rack kit available. Dimensions: 420 x 310 x 96mm. Weight: 6.0kg

 

Αυτο δεν εννοεί?

 

To θεμα ειναι αυτες οι εισοδοι αν πηγαινουν στο pc παλι σαν επιμερους καναλια του master ή ενιαια σαν master.Δεν νομιζω να πηγαινει μονο το master αλλα καλο θα ηταν να το τσεκαρεις.Ολα αυτα που αναφερει πιο πανω ειναι τι αχει ο μικτης στο αναλογικο μερος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι αυτες οι εισοδοι αν πηγαινουν στο pc παλι σαν επιμερους καναλια του master ή ενιαια σαν master.Δεν νομιζω να πηγαινει μονο το master αλλα καλο θα ηταν να το τσεκαρεις.Ολα αυτα που αναφερει πιο πανω ειναι τι αχει ο μικτης στο αναλογικο μερος του.

ναι οκ απλα νλομιζα πως αυτο εννοούσε σε αυτήν την πρόταση φυσικά όμως έχεις δίκιο και το ψάχνω να είμαστε σιγουροι βρήκα αυτα τα 2 manual :

 

http://www.mackie.com/pdf/onyx_firewire_om.pdf

&

http://www.mackie.com/Products/onyxiseries/docs/Onyx1220i_OM.pdf

 

εάν κατάλαβα καλά γιατί απο ένα σημείο και μετά το έχασα κάπως το θέμα, περνά κάθε κανάλι ξεχωριστά στο pc κανονικά.

Τσεκάρετε και αν έχω λάθος διορθώστεμε οπωσδήποτε!

Συνεχίζω ψάξιμο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ρώτησα στο thomann και όντως κανονικά περνανε ταυτόχρονα σε ξεχωριστά κανάλια στο πρόγραμμα!

Αρχίζω λοιπόν να την καλοβλέπω τσακάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιστρέφει όμως 16 πίσω στη κονσόλα για μίξη, μόνο 2 (το αναφέρω αν τυχόν υπολόγιζες να μιξάρεις κιόλας πάνω της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγω την γνωμη μου περι των καρτων αυτων.

 

1. και οι 2 καρτες που αναφερεις ειναι πολυ καλες για τα χρηματα τους , σταθεροι drivers και αντοχες m-audio , "σκυλια" δλδ.

 

2.απο την εμπειρια μου , οι καρτες firewire συνδεσης , ειναι προτιμοτερες , ΑΛΛΑ ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ να εχεις στον Η/Υ chipset της texas instruments , προκειμενου να μην εχεις προβληματα σταθεροτητας.

 

3.συμφωνω οτι η σειρα DELTA ειναι πολυ καλη επιλογη απο m-audio (ειχα παλιοτερα την delta 44 & 1010) , ομως ¨ειδα το φως¨ με την σειρα saffire της focusrite.

 

ΑΛΛΗ ΚΛΑΣΗ προενισχυτων , για αυτη τη κατηγορια καρτων.

 

έχω δουλεψει σε mackbook pro την saffire pro 40 & protools χωρις προβλημα και στο pc μου , δουλευω την pro 24 dsp. 1.000.000 % ευχαριστημενος , απο ολες τις πλευρες.

 

4.πριν προβω σε αγορα , ειχα κοιταξει την "λυση" των usb/fw mixers. ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΑ , και απο τη στιγμη που θα μπορεις εκ των υστερων να φτιαξεις εντασεις κλπ μεσω του DAW , για μενα δεν σου χρειαζεται κατι τετοιο. τελος κατα την ταπεινη μου αποψη η σειρα saffire , δεν εχει τιποτα να ζηλεψει σε προενισχυτες απο τα mackie , χωρις να τους θεωρω χειροτερους.

 

ελπιζω να βοηθησα.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιστρέφει όμως 16 πίσω στη κονσόλα για μίξη, μόνο 2 (το αναφέρω αν τυχόν υπολόγιζες να μιξάρεις κιόλας πάνω της)

Τι εννοείς δεν κατάλαβα? Να λειτουργεί σαν controler εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

usb/fw mixers. ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΑ

Πολυκάναλα γραάφουν σου λέω συνεννοήθηκα με το thomann ηχογραφείς ταυτόχρονα σε ξεχωριστά κανάλια στο πρόγραμμα όσα έχεις πάνω στο mixer όπως και σε μία κάρτα ήχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό το mixer mackie 1620i (μεγαλύτερο απο το 1220i όπως είχα προαναφέρει, προτιμώ 1620i επειδή έχει περισσότερα κανάλια και eq) κουμπώνεις πάνω του ότι θές πχ ένα mpc με 8 outputs και κάνεις την μίξη σου όσο αναφορά τις εντάσεις και eq, επίσης μπορείς να κλέψεις τα plugins του προγράμματος και να τα στείλεις στα aux  καθώς κάνεισ την μίξη σου εντασιακά και συχνοτικά και αφοθ τελειώσεις ας πούμε έχεις την δυνατότηατα να τα περάσεις στο πρόγραμμα ταυτόχρονα όλα μαζι τα κανάλια σου και ξεχωριστά όπως τα είχες και στην κονσόλα σου.. και άν κάτι ας πούμε δεν σου αρέσει τελικά το αφαιρείς ή το αλλάζεις απο το πρόγραμμα..

Αυτές είναι οι εφαρμογές που σου προσφέρει αυτο το mixer και είναι αξιοζήλευτες και μιλάμε για mackie..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου