Προς το περιεχόμενο

Drum triggers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry για το άσχετο, αλλά αν όντως mute-αρει τα τύμπανα με σήτες κτλ, δεν μπορεί να πάρει triggers και μέσω αυτών να παίρνει ήχους από υπολογιστή;;

 

(δηλ. υπάρχει τρόπος μια φυσική drums να την μετατρέψεις σε ηλεκτρονική;)

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, αλλά εγώ σκεφτομουν κάτι που θα εφαρμόζεται πάνω στη μεμβράνη και θα ενεργοποιείται σε κάθε χτυπημα, και μέσω midi να στέλνει δεδομένα σε pc πρόγραμμα, κάτι σαν σε reason κλτ.

 

 

ΥΓ: ρε σεις, αν δεν υπάρχει μήπως να το κατοχυρώσω σε πατέντα;;;; ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και βέβαια γίνεται αυτό με τα triggers.

 

Κοστίζει κατι τις αλλά είναι άλλο θέμα, που αξίζει συζήτηση αν δεν το ξέρεις.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά δεν είμαι drumer, αλλά είναι ο αδερφός μου... :-[

ο οποίος και έχει τη Roland TD-12 και εκείνου το αιώνιο πρόβλημα του ήταν ο θόρυβος.

 

Αν είναι θα μαζέψω περισσότερες πληροφορίες και θα επανέλθω....

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Yameth, γίνεται. Αλλά γιατί να το κάνει ο αδερφός σου, αφού έχει την TD-12;

 

Καλημέρα!

:) Φυσικά και δεν το χρειάζεται τώρα πια ο αδερφός μου, αλλά η απορία γεννήθηκε καθώς έδωσε πάρα πολλά λεφτά για τα ηλεκτρονικά(περίπου 2500ε!!), και τώρα πια βλέποντας πως η τεχνολογία στη μουσική βιομηχανία προχωράει πάρα πολύ, σκέφτομαι ΤΙ εναλλακτικές θα μπορούσε να είχε...

 

Και σκεφτόμουν, "ρε συ, του λέω, με τόσα λεφτά, θα έπαιρνες μια custom drumset και θα είχες: το φυσικό feelling, ρεαλιστική εμφάνιση, όποτε θα ήθελες θα τα mute-αρες κτλ."

 

Και πλέον, εαν γίνεται, με triggers (σε φυσικά drums) να χρησιμοποιείς δείγματα μέσω υπολογιστή, φανταστείτε σε live κτλ τί ποιοτητα θα καταφέρνεις να βγάζεις, παρακάμπτοντας  τις όποιες δυσκολίες στο στήσιμο, ρύθμιση, και σετάρισμα αξιοπρεπούς ηχοληψίας...

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα που εχω αντιμετωπισει σαν ντραμερ σε live με ηλεκτρονικα τυμπανα ειναι το monitoring...Θελει πραγματικα πολυ δυνατο PA για να ακουει ο ντραμερ αξιοπρεπως απο ηλεκτρονικα τυμπανα και πιστεψε με εχω ξενερωσει απειρες φορες ακομη και με DDRUM 4 που επαιξα...ενω η κεφαλη ειχε φοβερους ηχους και πολυ καλο feel τα pads στη μεση του live οταν αρχισαν να τσιτωνουν οι κιθαρες εγω ηθελα να παω σπιτι μου να κλαψω...ενοιωθα σαν..πληκτρας ενα πραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SImon2000 νομίζω οι επιλογές σ'αυτήν την περίπτωση είναι 2:

 

Ακουστικά όπως αυτά:

headphones_main_image.gif

για να ακούς την μίξη που θες άσχετα απ'το τι ακούγεται έξω (εννοείται η πιο οικονομική λύση αλλά είναι θέμα αν μπορείς να παίζεις με ακουσικά).

 

Να έχεις ένα monitor δίπλα σου με level για να το ανεβάζεις την ντραμς όσο θες όταν βλέπεις ότι τα κιθαρόνια στο γκρουπ αρχίζουν και τσιτώνουν.

PA00255.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister το μόνιτορ που έβαλες στη φώτο είναι αξιόπιστο?

Έχω μαύρα μεσάνυχτα πάνω σε τέτοια θέματα!  8)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου