Προς το περιεχόμενο

"Where the wild roses grow" cover: gkou&Ριχάρδος


gkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικη αποψη και αν θελεις την εξεταζεις αν οχι την αποριπτεις

 

"σωστη" ηχογραφιση με 1 μικροφωνο ειναι σχεδον αδυνατο να κανεις

τι θελω να πω

μιας και το κομματι που θελετε να βγαλετε δεν εχει τιποτα σε εξτρα (τυμπανα μπασο κ.τ.λ.) καλο θα ηταν να πειραματιστεις με ενα DAW και να γραψεις καθε τι ξεχωριστα

1 καναλι κιθαρα

και καθε καναλι φωνη ξεχωριστά

 

επειδη δεν γνωριζω αν ασχολεισαι με το αντικειμενο και δεν ξερω ΚΑΝ αν διαθετεις καρτα ηχου ή καποιο αλλο μεσο που μπορεις και συνδεεις το μικροφωνο και ηχογραφεις  σου προτεινω να ξεκινησεις απο εδω

http://www.reaper.fm/ δωρεαν και απο τα καλυτερα  ;)

 

για οτι αλλο χρειαστεις here we are  :D

 

Υ.Γ.το λινκ με την κανονικη εκτελεση ακουγεται ΠΟΛΥ καλυτερα ;D

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις...Η ηχογράφηση έγινε μέσω του reaper με το κάθε κανάλι ξεχωριστά. Χρησιμοποίησα τον ενισχυτή μου (marshall haze), κιθάρα/μικρόφωνο στο input και από το line out στην οnboard καρτα ήχου του υπολογιστή (σιγά-σιγά ψάχνομαι για μια καλή κάρτά, γτ μάλλον η onboard δημιουργεί το βόμβο).  :-\

 

 

Πέραν της ηχογράφησης όμως το συγκεκριμένο δεν αντέχει κριτικής ούτε από τη πλευρά των φωνητικών (κυρίως των αντρικών), ούτε από πλευρά κιθαριστικής συνοδείας.

 

 

Εντύπωση μου κάνει η άποψη σου για τα φωνητικά...Αν θες δικαιολόγησε το λίγο, είναι το μόνο πράγμα που νομίζω ότι πήγε πράγματι καλά  ;D

 

@Loki: Σίγουρα το πρώτο πράγμα που κρατάω είναι ότι το denoiser δεν είναι πανάκεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που δε μπορεί να γίνει τροποποίηση στο αρχικό ποστ, θα δίναμε αυτό το λινκ με την πιο καθαρή ηχογράφιση! :(

Αυτή ήταν η μείξη του Ριχάρδου, μετά εγώ έλεγα να βάλουμε και λίγο βάθος κι εκεί το χαλάσαμε το αρχείο...

Σας ευχαριστούμε πολύ για όλες τις συμβουλές σας! :)

 

Νέστορα, δεν είμαι εγώ η κοπέλα στο άβαταρ, εδώ το βρήκα και το έβαλα :P

Στο δικό σου ποια είναι; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπεις Georgia, εδώ ξαναγυρνάς .... ;)

Καλως ξανάρθες.

 

Μην το πάρετε όμως και οι δυο σας στραβά αλλά αφού βαρεθήκατε να το φτιάξετε να ακούγεται, βαριέμαι κι εγώ να κάνω κριτική σε κάτι που μπορώ μόνο να υποθέσω.

 

Άσε που μου βγάζει τόση αρνητικίλα (sic!) το original ντουέτο που πρέπει να προσπαθήσω...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεκτό Κώστα! :)

Θα το ακούσεις όταν το ξαναφτιάξουμε καλύτερα! ;)

 

Όταν ξαναγυρνάω, ξαναγυρνάω και εδώ και παντού! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος πολύ καλός φίλος ανέλαβα και μας "κόλλησε" τις φωνές στο  original backing track , και επίσης να το ενορχηστρώσει. Επειδή όμως αυτό το δεύτερο θα αργήσει, ακούστε μας στη πρώτη του μείξη:

https://rapidshare.com/files/897881891/where_the_wild_roses_grow.mp3

Νομίζω ότι τώρα ακουγόμαστε πολύ πιο καθαρά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τώρα ακουγόμαστε πολύ πιο καθαρά :)

 

Πολύ καλύτερο σαν αποτέλεσμα καθως οι φωνές ακούγονται πλέον μεσα στο υπόλοιπο κομμάτι.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι η κανονικη πλεον θα ειναι πολυ καλυτερη αλλα και αυτη δεν παει πισω - εις αυριον τα σπουδαια λοιπον ?  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου