Προς το περιεχόμενο

Knockin on heavens door - πώς είναι ο ήχος μου;


iconn6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Καθομουν αμεριμνος σημερα το βραδυ και εκανα προβα για 1000στη φορα τα κομματια που εχουμε ορισει με το συγκροτημα μου για μια συναυλια που προκειτε να κανουμε σε εναν μηνα,και οπως καταλαβαινετε σαν πρωτη μας συναυλια το ανχος ειναι μεγαλο.

Θα ηθελα λοιπον να ακουσετε τα παρακατω σολο απο το γνωστο Knockin on heavens door - GnR και να μου πειτε την γνωμη σας για τον ηχο..Ποσο κοντινος ειναι στον αυθεντικο τους ηχο?

Βεβαια ειναι πολυ χαλια γιατι η ηχογραφιση εχει γινει απο το κινιτο που ειχα προχειρο εκεινη την στιμγη αλλα..it doesnt matter...οποιος εχει εμπειρα αυτια πιστευω θα καταλαβει..επισης καθε παρατηρηση ως προς τον τροπο παιξιματος ειναι δεκτη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

Χρησιμοποιω :

Ibanez grgr121ex

Powersound pickups

Marshall valvestate vs30r AMP

Boss gt-6 Πεταλιερα

 

Επισης αν καποιος θελει να του πω τα settings της πεταλιερας πολυ ευχαριτως ^^

Voice019.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στο φόρουμ,

η άποψη μου-πάντα προσωπική κι ενδεικτική κι επ ουδενί δεσμευτική είναι η εξής:

 

1ον η ποιότητα της ηχογράφησης δεν είναι καλή και τα συμπεράσματα μου/μας θα είναι γενικά πρόχειρα

 

2ον όταν παίζεις κάτι για να τεστάρεις τον εαυτό σου,πόσο μάλλον γνωστό τραγούδι παίζε πάντα(όσο αυτό είναι δυνατό) πάνω από backing track http://www.guitarbackingtrack.com/  εδώ υπάρχουν άπειρα και είναι και τσάμπα

 

3ον όσον αφορά τον ήχο σου από το λίγο που μπορώ να κρίνω μου φάνηκε ικανοποιητικός,τώρα βέβαια σε μεγάλες εντάσεις...ποιός ξέρει!!

 

4ον όσον αφορά το παικτικό μέρος έχω κάποιες ενστάσεις είναι η αλήθεια,πρέπει σίγουρα να βελτιώσεις το βιμπράτα σου-του slash είναι πολύ χαρακτηριστικό και μαζί με τις les paul του προσφέρει άπειρο sustain στην νότα αντίθετα ενώ παίζεις τη νότα σωστά δεν την "εκτελείς" σωστά,δούλεψε τα βιμπράτα καλό είναι αν γίνεται να σου δείξει κάποιος-αν έχεις ας πούμε κάποιο δάσκαλο-γνωστό-φίλο που να είναι γνώστης,επίσης όσον αφορά τα βιμπράτα πάντα ο slash τα παίζει και μ ένα ιδιαίτερο τρόπο όπου χρησιμοποιεί τον δείκτη του για να mutaρει τις 3/4 κλπ κλπ χορδές

 

5ον σε μερικά bend άκουσα κάποια φάλτσα δούλεψε τα κι αυτά και προσπάθησε για βέλτιστα αποτελέσματα να παίξεις πάνω από το κομμάτι στο tempo του κομματιού γιατί μπορεί μερικές φορές να σου ακούγονται σωστά τα bends αλλά να μην είναι

 

όπως και να χει με δουλειά και υπομονή θα βελτιωθείς σίγουρα,καλό σου βράδυ καλά παιξίματα και καλή τύχη εύχομαι στο πρώτο σας live!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου