Προς το περιεχόμενο

Rebranding Greece


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ , πάλι, ανεξάρτητα από την αρχική πρόθεση του συνεδρίου ή του uploader το video (οι οποίες προσωπικά μου είναι αδιάφορες) , το θέμα το είδα άκρως ΜΟΥΣΙΚΟ.

what

@LK αναφέρεσαι στο "it's all about image", που ακούγεται κάποια στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και η συζήτηση φλερτάρει επικίνδυνα το λουκέτο, δεν μπορώ να αντισταθώ, συγνώμη εκ των προτέρων...

 

Αυτό, πώς γίνεται?...Γιατί εγώ που είμαι εδώ και όχι εκεί όπως αυτοί, δεν το έχω καταλάβει...πώς δηλ ανατρέπεται μια σκληρή νεοφιλελεύθερη επίθεση...μήπως κάνω κάτι λάθος... 8)

 

+1

 

Και μέχρι στιγμής ο ελληνικός λαός δεν τους έχει απογοητεύσει.

 

Ποιούς δεν έχει απογοητεύσει και πώς;

 

edit:

Ας μιλήσει ο καθένας πρώτα σαν Ελληνας πατριώτης και όχι σαν Ελληνας νεοφιλελεύθερος/σοσιαλιστής/κομουνιστής/αναρχοαυτόνομος/δεξιός/παρλαπίπας.

 

Συγνώμη, μα και ο έλληνας πατριώτης ως σύστημα ιδεών-θεωρία-στάση ζωής ή όπως αλλιώς το λέμε, ανήκει στην ίδια κατηγορία με όλους τους υπόλοιπους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@LK αναφέρεσαι στο "it's all about image", που ακούγεται κάποια στιγμή;

...και όχι μόνο!

 

 

Αυτό που προσωπικά με άγγιξε ήταν το:

“Brands NEVER change their LOGO”

Θυμάμαι πως με «χάλασε» όταν η fender άλλαξε logo, όταν οι «Priest» άλλαξαν logo……….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

l;akh se katalava, no worries.

 

Κατά τα άλλα, εαν θεωρείτε ότι μπορούμε να μιλάμε για την ελλάδα και τους έλληνες σαν έθνος/πολιτεία/κενωνία κυρίως με όρους marketing (btw το είχα δει πριν λίγο καιρό το video, και το βρήκα ανιαρό στην καλύτερη), τότε μην σας εκπλήσσει το να χρησιμοποιείται ο όρος 'νεοφιλελεύθερος' τόσο νωρίς στην συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν την πρωτοείδα η παρουσίαση με ενθουσίασε.

 

Λέει πολλά πράγματα που είναι σωστά με εντυπωσιακό τρόπο. Τα οποία όμως, τελικά, είναι αρκετά επιφανειακά ακόμα και όταν μιλάμε για ένα προϊόν, πόσο μάλλον για μια χώρα.

 

Ναι, χρειαζόμαστε logo καλοφτιαγμένο και καλοστημένο και τα σχετικά.

 

Αλλά το logo δεν είναι αρκετό. Το logo θέλει και ένα προϊόν που είναι συνεπές, ικανοποιεί τις ανάγκες του καταναλωτή, υποστηρίζεται από καλό μάρκετινγκ και ικανούς μάνατζερ με καλές τακτικές και ρεαλιστικές στρατηγικές.

 

Και αυτές οι προϋποθέσεις δεν υπάρχουν.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το logo δεν είναι αρκετό. Το logo θέλει και ένα προϊόν που είναι συνεπές, ικανοποιεί τις ανάγκες του καταναλωτή, υποστηρίζεται από καλό μάρκετινγκ και ικανούς μάνατζερ με καλές τακτικές και ρεαλιστικές στρατηγικές.

 

Και αυτές οι προϋποθέσεις δεν υπάρχουν.

 

Θεωρώ πως προς αυτήν την κατεύθυνση μας προτρέπει να κινηθούμε, όχι ως μονάδες, αλλά ως σύνολο, ώστε να δημιουργήσουμε αυτές τις προϋποθέσεις, ακόμα και με ιδιωτική πρωτοβουλία, αφήνοντας στην άκρη παρωχημένες κρατικές αντιλήψεις. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το logo θέλει και ένα προϊόν που είναι συνεπές, ικανοποιεί τις ανάγκες του καταναλωτή,

 

Ρέυ ξέρεις τι πιστεύω;

 

Ναι συμφωνώ μαζί σου ότι φυσικά και πρέπει να έχεις ένα προϊόν να πουλήσεις, και μάλιστα αυτό πρέπει να είναι τουλάχιστον μέτριο.

 

Γνώμη μου είναι (ανάμεσα σε ομοειδή προϊόντα)  ότι ένα «μέτριο» προϊόν με καλό "σπρώξιμο", θα θάψει ένα "πολύ καλό" προϊόν με όχι τόσο καλό "σπρώξιμο".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ως σύνολο

το σύνολο όμως...από πάντα και ειδικά τη συγκεκριμένη στιγμή, δεν έχει το καθαρό μυαλό, την εκπαίδευση, τις ικανότητες και ένα σωρό άλλα πράγματα για να λειτουργήσει σε οποιαδήποτε κατεύθυνση. Συμφωνώ με τον RAy

Η ιδιωτική πρωτοβουλία, αυτή τη στιγμή, δίνει αγώνα επιβίωσης...όλα τα υπόλοιπα είναι πολυτέλειες και θεωρείες.

 

Γνώμη μου είναι (ανάμεσα σε ομοειδή προϊόντα)  ότι ένα «μέτριο» προϊόν με καλό "σπρώξιμο", θα θάψει ένα "πολύ καλό" προϊόν με όχι τόσο καλό "σπρώξιμο".

...όχι για πολύ καιρό...αυτό δείχνει η ιστορία των πωλήσεων.... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...όχι για πολύ καιρό...αυτό δείχνει η ιστορία των πωλήσεων.... ;)

 

Το πιστεύω αυτό διότι ,

τις ανάγκες του καταναλωτή

επίσης πιστεύω ότι εσύ , που παράγεις το προϊόν,  τις δημιουργείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ , που παράγεις το προϊόν  τις δημιουργείς.

και βασίζομαι σε καλά προϊόντα συνήθως...Βεβαίως έχω υποστηρίξει και κακά προϊόντα (το μεροκάματο βλέπεις)...που σήμερα δεν τα θυμάται κανένας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου