Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή καμπίνας μπάσου


myrsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο.

Ο ρόλος του ξύλου στην καμπίνα.

 

Δεν θα επεκταθώ. Πιστεύω ότι αυτό που έκανες είναι το καλύτερο.

Κοντραπλακέ θαλασσης καλής ποιότητας είναι το ιδανικό για μικρά combo με το MDF ως δεύτερη επιλογή.

Θα ήθελα επίσης να δοκίμαζα το μεγάφωνο εξωτερικά τοποθετημένο με router στη μπάφλα για να κάτσει στο ύψος της.

Αν πήγαινα (που δεν θα πήγαινα) για τελείως hifi ήχο σε στάσιμη μπασοκαμπίνα, μπορεί να έβαζα και HDF. Το χω δει σε ηχεία και μάλλον too much.

Δεν μου αρέσουν τα pine γιατί μου βγάζουν φθήνια και treble στο μυαλό (με το οποίο ακούμε περισσότερο).

Αλλά αν ξέρεις να "κουρδίσεις" τα ξύλα (εδώ ισχύει) με τα μεγάφωνα (δες τα BBC μονιτορ) πετυχαίνεις υπέροχα αποτελέσματα.

ΑΥΤΟ βέβαια ΑΦΟΥ οι μετρήσεις σου είναι σωστές και κάτσουν σωστά τα μεγάφωνα στη καμπίνα.

Αν και στα μικρά open back combos ΑΝΤΙΘΕΤΑ με τις μπασοκαμπίνες, δεν παίζει και κανένα σπουδαίο ρόλο....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σε συμβούλευα να μην φτιάξεις combo τόσο μεγάλο... αφού θέλεις τόσα μεγάφωνα καλύτερα φτιάξε ξεχωριστή καμπίνα. Οι fearful είναι πολύ καλλές και αν δεν έχεις ξαναφτιάξει κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα μια με ένα 15"αρι και ένα tweeter. Αν δεν έχεις εμπειρία με ρούτερ ή σέγα το να κόψεις π.χ. τέσσερεις κύκλους σε μία (4x10) μπάφλα θα είναι δύσκολο. Επίσης θα σου έλεγα να αποφύγεις finger ή dovetail ενώσεις. Το industry standard από πλευράς υλικού είναι κόντρα πλακέ σημύδας πάχους από περίπου 1,5 με 2 cm. Χρησιμοποιείται όμως πολύ και το MDF που είναι και πιό ελαφρύ.

Δεν θα μπώ σε τεχνικές λεπτομέρειες αλλά σε συμβουλεύω να προγραμματίσεις τις κινήσεις σου και τα στάδια κατασκευής όσο καλύτερα μπορείς. Δεν μας είπες όμως τί θα οδηγεί αυτά τα μεγάφωνα ή καμπίνα... Τι τύπου ενισχυτής; Πόσα watt; Τι ήχο θέλεις; κ.τ.λ.

 

Καταρχήν, ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες.

 

Όταν λες να προτιμήσω τη λύση των χωριστών καμπινών, το λες για λόγους βάρους/ευελιξίας, ή υπάρχει και τεχνικός λόγος?

 

Ο ενισχυτής που θα ενσωματώσω στο (επίδοξο) combo είναι ένας ampeg svt-400t,  ο οποίος είναι 2Χ200 bi amplified, μπορεί να οδηγήσει 2 καμπίνες 4ωμ σε κάθε κανάλι (δηλαδή 4). Σκέφτομαι να διαχωρίσω τις εισόδους των ηχείων στο combo σε 2: η μια να πηγαίνει στο 1Χ15 και η άλλη στα 2Χ10 (αυτό σημαίνει πως το 15 πρέπει να είναι 4ωμ και τα 10 από 8ωμ?), χωρίς τουίτερ (αν δεν βάλω τουίτερ δεν θα χρειαστεί crossover?)

 

Ο λόγος που αποφάσισα να φτιάξω αυτό το combo, είναι το ότι αυτό το κεφαλάκι μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά είναι πολύ βαρύ και δεν το χρησιμοποιώ πουθενά, οπότε λέω να το κάνω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βαρύ και να το αφήσω σε ένα χώρο που κάνω πρόβες, ως ντουλάπα...

 

Τα ξύλα που έχω διαθέσιμα και μάλλον θα χρησιμοποιήσω είναι μασίφ συμίδα. Είναι οκ (πέρα από το βάρος), ή να ψάξω άλλα? Για την κατασκευή δεν πολυανησυχώ, αφού θα την κάνω σε ένα γνωστό μου επιπλοποιό, οπότε αν έχω σαφή εικόνα του πως πρέπει να είναι ο "σκελετός" του combo, μπορεί να την πραγματοποιήσει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Τώρα τα σχετικά με το "κούρδισμα" των ξύλων, μου αρέσουν πολύ, αλλά για να πω την αλήθεια, μου φαίνονται πολύ μακρυά από τις ικανότητές μου.

Σχετικά με τη μόνωση, εννοούμε να μονωθούν οι ενώσεις των ξύλων, ή πρέπει να επενδυθεί συνολικά το εσωτερικό της καμπίνας?

 

Ως κατασκευή, το σκέφτομαι closed back με bass reflex (χρειάζεται, έτσι δεν είναι? Που ακριβώς να το τοποθετήσω στη διάταξη?)

 

Τέλος, επειδή είμαι τελείως αρχάριος στο όλο θέμα, οι πληροφορίες που παρατίθενται, όσο πιο αναλυτικές, μου είναι και πιο χρήσιμες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν θέλεις ξεχωριστές καμπίνες για θέμα ευελιξίας και ποιότητας του ήχου.

2Χ10 συν 1Χ15 (όχι combo) είναι μια χαρά (εάν όχι υπερβολικά) για σπίτι/πρόβα και εύκολο (πάντα σχετικά) να κατασκευαστούν.

 

Και οι δυό σου καμπίνες πρέπει να είναι 8ωμες για να σου βγεί στο σύνολο 4Ohm αλλιώς θα τον γονατίσεις τον ενισχυτή (λίγοι αντέχουν τα 2ohm).

 

Δεν είναι απαραίτητο το crossover χωρίς το τουίτερ

 

Μασίφ σημύδα, εφόσον δεν σε νοιάζει το κόστος και το βάρος είναι μια χαρά.

 

Πρέπει να βάλεις πολύ και καλή κόλλα στις ενώσεις και να έχεις ενισχυτικές γωνίες εσωτερικά για δέσιμο. Εξωτερικά αφού δεν θα το κουνάς, αν θες βάζεις.

 

Του βάζεις επένδυση. H γρήγορη είναι ρικοφόν με συρραπτικό στους τοίχους. Όχι στη μπάφλα (μπροστινό μέρος που έχει τα μεγάφωνα). Μην το αφήσεις άδειο μέσα και μην κλείσεις τα bass reflex. Τα οποία (διάμετρος και βάθος) θα πρέπει να έχεις μετρήσει σωστά.

 

Εξωτερικά, το ντύνεις ή το βάφεις σύμφωνα με το γούστο σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε χρήση κάποιου λογισμικού για τη σχεδίαση, πολύ γνωστό και δωρεάν είναι το WinISD

 

(φυσικά θα πρέπει να έχεις τις Small/Thiele παραμέτρους του μεγαφώνου)

 

θα σου βγάλει λεπτομερείς διαστάσεις καμπίνας, καθώς και διάμετρο+μήκος του σωλήνα ανάκλασης χαμηλών (που συνήθως μπαίνει στο κάτω μέρος της καμπίνας, κάτω από το μεγάφωνο, και ορισμένες φορές πρόκειται για δύο σωλήνες αντί για έναν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και οι δυό σου καμπίνες πρέπει να είναι 8ωμες για να σου βγεί στο σύνολο 4Ohm αλλιώς θα τον γονατίσεις τον ενισχυτή (λίγοι αντέχουν τα 2ohm).

 

 

Στην πραγματικότητα, εκτός του ότι ο συγκεκριμένος ampeg αντέχει τα 2ωμ (στα 8 παίζει μόνο bridged),

δεν πάει 8 και 8, αλλά 4  ωμ ανά κανάλι. οπότε ουσιαστικά (από ότι υπολογίζω) θέλω 2 10ρια από 8 ωμ το καθένα (σύνολο 4 ) στο κανάλι Α και 1 15ρι 4 ωμ στο κανάλι Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

πολυ ωραια τα καταστηματα που παραθεσατε νωριτερα...

Απλα εδω στην Θεσσαλονικη εχετε να προτεινετε τιποτα?

Βρηκα χειρολαβη στον Μουτσιουλη και πλαινες χειρολαβες στον Ιωαννιδη αλλα για πλαστικες προστατευτικες γωνιες τιποτα!

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μας audiokostas με κάλυψε απόλυτα...  ;D

Εγώ πάντως θα πήγαινα για bridged mode εκτός αν πρόκειται να αξιοποιήσεις το stereo mode στο στήσιμο. Και μιάς και θα χρησιμοποιήσεις μασίφ συμήδα σκέψου πως θα το τελειώσεις κι αν θα το καλύψεις με tolex. Αν τα ξύλα είναι καλά ίσως να έβαζα κανένα όμορφο wood stain και βερνίκι αντί να το καλύψω... μμμμ

@audiokostas ξέρω πως είναι μεγάλο θέμα το ξύλο στην καμπίνα... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! επίσης συμφωνώ για το solid pine, ούτε εμένα μου αρέσει η υπερβολική απόκριση σε treble...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπερα,

πολυ ωραια τα καταστηματα που παραθεσατε νωριτερα...

Απλα εδω στην Θεσσαλονικη εχετε να προτεινετε τιποτα?

Βρηκα χειρολαβη στον Μουτσιουλη και πλαινες χειρολαβες στον Ιωαννιδη αλλα για πλαστικες προστατευτικες γωνιες τιποτα!

Καμια ιδεα?

 

Βρηκα και πλαστικες γωνιες στον Ιωαννιδη!

Ολα καλα,προχωρησε η κατασκευη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Λοιπόν! Τις έφτιαξα τελικά, λαμβάνοντας υπόψη και τις χρήσιμες συμβουλές σας (ευχαριστώ)

 

Χρησιμοποίησα emince bass legend ηχεία, plywood birch και poplar και τις έντυσα με 100% μάλλινο tweed...

Είναι 2Χ10 και 1Χ15 με ισχύ 400 και 300 watt στα 4 Ohm αντίστοιχα.

 

Ακούγονται 70s!!! τελείως...

 

Ορίστε και οι φωτογραφίες:

 

https://dl.dropbox.com/u/20000707/sc1.JPG

 

https://dl.dropbox.com/u/20000707/photo%282%29.JPG

 

https://dl.dropbox.com/u/20000707/photo%281%29.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου