Προς το περιεχόμενο

To πρώτο κομμάτι του demo/E.P. μας στο youtube! (audio)


Marshallist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια!

 

Αν είναι εύκολο και αν έχετε κάποια σχόλια για το μιξ/μάστερ θα θελα να μου λέτε σε τι ηχεία το ακούτε! :) Ξέρω πως οι βαρβάτες παραγωγές ακούγονται jet και σε κινητό...έτσι πληροφοριακά ρωτάω γιατί απο ηχείο σε ηχείο ακούγεται αλλιώς. Στο αμάξι βροντάνε όλα (με την καλή την έννοια), στο laptop οι κιθάρες είναι τσίτα, στα 2.1 ακούγεται κομπλέ κτλ κτλ

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο mix υπάρχουν κατά τη γνώμη μου τα εξής προβλήματα:

1. Ότι αφενός  η κιθάρα , όντως η πρώτη- lead, είναι πολύ μπροστά σε σχέση με τα λοιπά, αλλά

και 2.  εν γένει δεν ακούω τίποτα άλλο, πλέον μεσαίων συχνοτήτων.

 

Το άκουσα δε (επίτηδες) σε χρωματισμένα ηχεία hi-fi, που αν έστω υπήρχε υποψία χαμηλών ή υψηλών συχνοτήτων θα τις κολάκευαν ιδιαίτερα.

 

Σε ό,τι άλλο να το παίξω (laptop, monitor, ετέρα hi fi  ηχεία αλλά πιο ουδέτερα, mp3 player με ακουστικά) δεν θα βελτίωνε αυτή την εικόνα.

 

Πρόχειρο tip, να ΜΗΝ μιξάρει σε πολύ δυνατές εντάσεις.

Όσο χαμηλότερα (σε ένταση) τόσο καλλίτερα θα μπορέσει να κάνει το mix.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Santriani και Karma to burn οι επιρροές σας?

Ωραίος ήχος, θέλει λίγο δουλειά στη μίξη, αλλά με budget 0 ευρω και ερασιτεχνικά είναι μια χαρά!

Κομμάτι που θα το έβαζα να παίζει άνετα για backround music σε άραγμα και κανα multiplayer με φίλους.

Keep it up

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου