Προς το περιεχόμενο

Fender USA-Fender Japan


Wickman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παρω Jazz bass, ποιος ο λογος να προτιμησω το Αμερικανικο και οχι το Γιαπωνεζικο?

Η διαφορα στην τιμη δικαιολογει και την διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα

 

για ποια μοντελα μιλας ; υπαρχει japan μοντελο που να παραγεται τωρά ; η εχεις στο νου σου καποιο μεταχειρισμενο ;

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Aπο συζητήσεις που εχω κάνει στο φόρουμ της σελίδας της fender, οι τυπάδες εκει ισχυρίζονται, πως τα Ιαπωνικά μπάσα της fender σε κάποια σημεία είναι ισάξια με τα Αμερικάνικα, αλλά έχουν πάντα ενα μεγάλο μειονέκτημα και αυτό εχει να κάνει με τα ηλεκτρονικά. Τώρα, δεν ξέρω κατα πόσο πρέπει να το πάρουμε της μετρητής αυτό, απλά σας παραθέτω κι αυτή την άποψη. ( Επίσης εικάζεται, πως τα USA έχουν και καλύτερης ποιότητας ξύλα απο τα ισότιμα πάνω κάτω Japan μπάσα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εικάζεται, πως τα USA έχουν και καλύτερης ποιότητας ξύλα απο τα ισότιμα πάνω κάτω Japan μπάσα

 

Επίσης εικάζεται, πως τα ...κσυλα των USA ραντιζονται με αγιασμο στον οποιο κολυμπανε πορνοσταρ παρθενες απο το Texas ενω  τα κσυλα στα ισότιμα πάνω κάτω Japan μπάσα πανε αδιαβαστα.

 

Παντως βεβαιωσου οτι οντως τα γιαπωνεζικα ειναι πιο φτηνα γιατι εκει που εχει ανεβει το γιεν για πολλα μοντελλα δεν ισχυει το "φτηνοτερο απο το αμερικανικο".

 

αυτο ας πουμε

 

http://fenderjapan.co.jp/jb75.html

 

κανει 1200 ευρω στην Ιαπωνια  ΧΩΡΙΣ μεταφορικα φορους και δασμους (τελικη δηλ.θα σου ερθει κανα 1600αρι-1700αρι αν το φερεις Ελλαδα)

 

και αυτο

 

http://www.fender.com/en-GR/products/search.php?partno=0190302821

 

στην ΕΕ το βρισκεις 2 χιλιαρικα πανω κατω.

 

δεν εχουν δηλ. και τοσο τρελλη διαφορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού να ξέρουν οι καημένοι οι Ιάπωνες απο ηλεκτρονικά... Ενώ οι Αμερικάνοι !!!

Άσε που τα κυκλώματα ενός μπάσου είναι κοντά στην διαστημική τεχνολογία.

Ξέρεις τι θα πεί δύο μαγνήτες, τρία ποτενσιόμετρα, ένα βύσμα σασί, και είκοσι περίπου  ( με το συμπάθειο ) πόντοι καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχοντας στην κατοχή μου δύο Fender Japan - Geddy Lee, Marcus Miller- και δύο Fender USA- Roscoe Beck, Precision '79- η «ετυμηγορία» μου είναι αυτή:

 

Τα Ιαπωνέζικα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα αμερικάνικα. Θα πω μάλιστα ότι το Geddy Lee είναι ένα φανταστικό jazz bass, με μπράτσο της απόλυτης αρεσκείας μου (thin C shape) και σούπερ «δάγκωμα» στον ήχο.    

 

Όσο για τα ηλεκτρονικά του, δεν έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα (το όργανο είναι '96 ή ' 99) και μάλιστα πρόσφατα ανοίγοντας το cavity άσχετο λόγο, είδα τις κολλήσεις και το wiring που ήταν άψογα (περιποιημένα και τακτοποιημένα  ;D).

 

Οπότε αν θες Japan just go ahead  ;)

Και αν θες το Jazz bass που κάνει την διαφορά Geddy Lee  ;D

 

ΥΓ: Τα μειονεκτήματα των Japan στα έγραψε ο SF, αν και μαθαίνω ότι πλέον οι Ιάπωνες προσέλαβαν... γκέισες για την «περιποίηση» των «κσύλων»  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου