Προς το περιεχόμενο

Fender USA-Fender Japan


Wickman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κι εχει περασει καμποσος καιρος απο την τελευταια απαντηση ,εχω μια απορια.

Eχω βαλει στο ματι μια fender strato reissue 62 crafted in japan .Aυτη με αλλαγη ηλεκτρονικων και μαγνητων ,εχει πιθανοτητα να ανταγωνιστει τις αμερικανικες vintage 62'& vintage hot rod 62?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν κι εχει περασει καμποσος καιρος απο την τελευταια απαντηση ,εχω μια απορια.

Eχω βαλει στο ματι μια fender strato reissue 62 crafted in japan .Aυτη με αλλαγη ηλεκτρονικων και μαγνητων ,εχει πιθανοτητα να ανταγωνιστει τις αμερικανικες vintage 62'& vintage hot rod 62?

 

Το θέμα είναι να σου αρέσει εσένα η κιθάρα και να σε βολεύει.

 

Καλό θα είναι όμως να πάρεις αυτήν που δοκίμασες και σου άρεσε (αν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής) ,όχι κάποιο άλλο κομμάτι.

Αυτό είναι ίσως πιο σημαντικό απο το αν είναι η κιθάρα japan ή usa.

 

Η δική μου άποψη είναι ότι "καλύτεροι" μαγνήτες θα αναδείξουν στα αυτιά σου μιά κιθάρα μόνο αν αυτή η κιθάρα έχει κάτι να σου πεί ηχητικά unplugged.

Μερικοί ίσως να διαφωνούν με αυτό αλλά τουλάχιστον in my book είναι εδώ και αρκετά χρόνια "διασταυρωμένο".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποια πιθανότητα! Αλλά η διαφορά τιμής είναι τόσο μεγάλη που δεν τίθεται θέμα σύγκρισης! Αν σου αρέσει να την πάρεις οπωσδήποτε. Όντως μερικές έχουν ηλεκτρικά US, nitro finish και vintage specs. Ποια έχεις βρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,εχει πιθανοτητα να ανταγωνιστει τις αμερικανικες vintage 62'& vintage hot rod 62?

 

την vintage 62 ναι (μια και αν βαλεις στην κιθαρα σου τους 57/62 θα εχεις περιπου την ιδια κιθαρα μια και η vintage 62 εχει πολυεστερικη βαφη οπως και η ιαπωνικη αλλα και τα ιδια,απαραδεκτα.. ;D,vintage ταστα.)

 

την hot rod οχι (πιο παχυ μπρατσο με μεγαλα ταστα,full nitro finish,ss tremolo block)

 

 

Όντως μερικές έχουν ηλεκτρικά US, nitro finish και vintage specs.

 

nitro finish ειχαν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ (ουτε 200 δεν εχουν παραχθει) οποτε δυσκολο να βρεθει τετοια κιθαρα στην Ευρωπη,πλεον δεν παραγονται βεβαια.

 

απο εκει και περα βεβαια ισχυει αυτο

 

Το θέμα είναι να σου αρέσει εσένα η κιθάρα και να σε βολεύει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

περλ χάρμπορ συνέχεια λοιπόν  ;D

 

σε μια αναζήτηση έπεσα πάνω σε μια "50's reissue mij stratocaster" (όπως την περιγράφει ο μαγαζάτορας, ο οποίος ζητάει και 800 ευρώ).

μου τράβηξε το ενδιαφέρον ώσπου ένας γκιτάρ τεκ γκουρού εξτραορντινέρ  ;D από εδώ συστήνει την ολ τάιμ κλάσσικ αμερικάνικη στάνταρντ με +200 απ' το θωμά.

απολύτως σεβαστή άποψη και τον ξαναευχαριστώ, παρόλα αυτά τα 200 ευρώ είναι κι αυτά λεφτά...

κι η ερώτησή μου είναι:

- αρκεί αυτή η περιγραφή απ' το μαγαζάτορα για να εκτιμήσει κανείς αν "αξίζει" αυτή η κιθάρα; θέλω να του τηλεφωνήσω για παραπάνω πληροφορίες. υπάρχει κάτι, οτιδήποτε, τεχνικό ή μή που μπορώ να του ζητήσω για να μπορέσω να αξιολογήσω καλύτερα περι τίνος πρόκειται;;; η επίσκεψή μου στο κατάστημα στην παρούσα φάση αποκλείεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε συ...800 ευρω για ιαπωνικη reissue.. ::)....μονο για να της βαλεις μαγνητες της προκοπης θες αμεσως πανω απο 120...,για ταστα,σε κανα χρονο, καμμια 200ρα....ασε...παρε την am std με τη σκληρη θηκη της )μονο αυτη κανει κανα 130αρι),τα ωραια της ταστα,τους καλους μαγνητες της και την μεταπωλητικη αξια της....

 

παρ’την πριν εξαφανιστει...,το μοντελλο αλλαξε φετος και οι καινουργιες θα κανουν ΠΟΛΥ παραπανω...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_american_standardstrat_lhrwowt.htm

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παρ’την πριν εξαφανιστει...,το μοντελλο αλλαξε φετος και οι καινουργιες θα κανουν ΠΟΛΥ παραπανω...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_american_standardstrat_lhrwowt.htm

 

fair enough  8)

 

φχαριστώ πολύ

 

τελικά καταλαβαίνω οτι οι γιαπωνεζούλες είναι απλώς για.. γούστα! χεχε  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fair enough  8)

 

τελικά καταλαβαίνω οτι οι γιαπωνεζούλες είναι απλώς για.. γούστα! χεχε  ;D ;D

 

οχι απλως για γουστα δεν ειναι αλλα δεν ειναι και για....800 ευρω....μη τρελλαθουμε κι ολας....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου