Προς το περιεχόμενο

Aged whige knobs


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τοτε ολοι αυτοι οι κατασκευαστες ακουστικων κιθαρων (Martin,Taylor etc) που δεν χρησιμοποιουν One piece backs & soundboards δεν ξερουν τι τους γινεται....  για να μη αρχισουμε με τις Les Paul που απο κατασκευης ειναι....χιλια κομματια...

 

δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ρολο στον ηχο,ακομα και ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ μια κιθαρα απο 7 κομματια που ειναι καλοφτιαγμενη,ελαφρια και resonant θα ακουγεται καλυτερα απο μια απο ενα κομματι που ειναι γκουμουτσα...

γιαυτο ειπα οτι "λενε"και προσπαθησα να το εξηγησω στο μυαλο μου οτι μαλλον θα εχει να κανει με τις δονησεις κτλ.

τωρα για τα ακουστικα οργανα ,εχουν "ηχειο" σωμα και εκτος απο τους πορους του ξυλου

η δονηση μεταφερεται και στα τοιχωματα,ισως τα πολλα κομματια να ειναι για θεματα διαστολης-συστολης αναλογα με το περιβαλλον.ισως παλι να λεω οτι να ναι δεν ειμαι ειδικος απλα ετσι τα καταλαβενω τα πραγματα.παντως δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου οτι ειναι θεμα μαρκετιν τα ξυλα(δεν λεω για τα ποσα κομματια μονο).

αποψη μου παντα και λεω ξανα δεν ειμαι ειδικος.

παντως και οι τεσσερις κιθαρες που εχω ουτε ενα κομματι ειναι ουτε εχουν εξωτικα ξυλα,αλλα αυτο που ακουω μου αρεσει ,και τις λατρευω ολες!αυτο πιστευω πως εχει μεγαλυτερη σημασια απο τα παραπανω(και για τον καθενα μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παντως και οι τεσσερις κιθαρες που εχω ουτε ενα κομματι ειναι ουτε εχουν εξωτικα ξυλα,αλλα αυτο που ακουω μου αρεσει ,και τις λατρευω ολες

να ξεχασω δηλ.τα περι δονησεων και ξυλων?

...αυτό ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν παραγγειλω αυτο http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-CREAM-PICKUP-COVERS-KNOBS-4-FENDER-STRAT-GUITAR-/300532665996?pt=Guitar_Accessories&hash=item45f9248e8c#ht_1135wt_1031 θα ερθει 100% και αν ναι περιπου σε ποσο καιρο λεει περιπου 10 εργασιμες ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν παραγγειλω αυτο http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-CREAM-PICKUP-COVERS-KNOBS-4-FENDER-STRAT-GUITAR-/300532665996?pt=Guitar_Accessories&hash=item45f9248e8c#ht_1135wt_1031 θα ερθει 100% και αν ναι περιπου σε ποσο καιρο λεει περιπου 10 εργασιμες ισχυει;

Εάν παραγγείλεις αυτό, δεν θα σου έρθει ποτέ γιατί δεν στέλνει Ελλάδα...βρές κάποιον άλλον :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως στο θεμα τον τεμαχιων ,αλλα για το ειδος των ξυλων θα ταχθω υπερ οσων πιστευουν οτι παιζει ρολο .ας πουμε οτι δινω σε εναν κατασκευαστη (πολυ καλο μαστορα ετσι) ξυλα ,για παραδειγμα απο ικεα,και του λεω να μου κανει μια ,θα εχει το ιδιο καλο ηχο (οχι μονο για τα δικα μου αυτια)

με μια αλλη ιδια που πχ ειναι απο μαονι (λεμε τωρα)ονδουρας?

βεβαια ποτε δεν με βλεπω να αποκτω ποτε εκεινη την prs :( με τα ΑΑΑΑΑ ξυλα γιατι δεν παιζει να κανω πεζοδρομιο  :) :), δεν τρελαινομαι με τα ξυλα..ειπαμε αρκει να την ακουω εγω καλα!απλα αναρωτιεμαι το γιατι !!!γιατι να κανουν κιθαρες απο "ακριβα" ξυλα ,ενω μπορουν με πιο φθηνα να εχουν το ιδιο αποτελεσμα?μονο και μονο για να μας τα "περνουν"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν παραγγείλεις αυτό, δεν θα σου έρθει ποτέ γιατί δεν στέλνει Ελλάδα...βρές κάποιον άλλον :D

στελνει μονο USA ΕΛΕΟΣ! σε περιπτωση που αγορασω κατι με paypal και δεν μπορει να το στειλει Ελλαδα (αφου δεν το προσεξα) τι γινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να κανουν κιθαρες απο "ακριβα" ξυλα ,ενω μπορουν με πιο φθηνα να εχουν το ιδιο αποτελεσμα?μονο και μονο για να μας τα "περνουν"??

...κάνουν κιθάρες από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ξύλα...έχεις δεί πολλές κιθάρες από...ελιά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ... ναι και ειναι υπεροχες  ;D

Αυτό είναι φλούδα ελιάς :) Άμα ήταν υπέροχες, θα τις βλέπαμε στη παραγωγή 8)

 

ΥΓ...πολύ ωραίες είναι βέβαια. Έχω ένα φίλο που κατασκευάζει κλασσικές και έχει βάλει τέτοιο στο head και όντως είναι μούρη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου