Προς το περιεχόμενο

Aged whige knobs


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! εχθες βρισκομουν σε ενα μαγαζι και επαιζε ενα φιλος με μια στρατ και προσεξα οτι η κιθαρα ειχε τα καπακια μαγνητων και ρυθμιστικα volume tone εντονο μπεζ λες και την ειχε παρατησει στον ηλιο κανα χρονο μου ειπε οτι λεγονται aged white knobs τα ειδα λοιπον απο κοντα και δεν ηταν σαν αυτα που ειχε το παιδι ουτε καν.. αυτα ηταν πολυ πιο ανοιχτο το χρωμα τους που μπορω να βρω ακομα πιο εντονα; και κατι ακομα το σωμα της  american special που ειναι alder αποτελειτε απο 1 κομματι alder η απο παραπανω; ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και κατι ακομα το σωμα της  american special που ειναι alder αποτελειτε απο 1 κομματι alder η απο παραπανω

 

H Fender ποτε στην ιστορια της δεν εχει χρησιμοποιησει one piece bodies (αντε να εφτιαξε τυχαια καμμια δεκαρια τελε το 50 με ενα κομματι ash) γιατι να το κανει σε μια φτηνη κιθαρα οπως η Am.Special ? (ειδικα alder ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ενα κομματι ετσι κι αλλοιως οσα φραγκα κι αν εχεις...)

 

Τα περισσοτερα μοντελλα της ειναι 3 Piece & καποια 2 piece (υπαρχουν βεβαια και 4 και 5 piece ειδικα στα φθηνοτερα μεξικανικα μοντελα),αληθεια υπαρχει καποιος λογος που σε απασχολει μια τετοια αστεια λεπτομερεια?

 

 

τα ειδα λοιπον απο κοντα και δεν ηταν σαν αυτα που ειχε το παιδι ουτε καν.. αυτα ηταν πολυ πιο ανοιχτο το χρωμα τους που μπορω να βρω ακομα πιο εντονα;

 

αν και δεν καταλαβα τι ρωτας και που τα ειδες, πουλαει η Fender,αν τα θες ακομα πιο κιτρινα βαλτα σε ενα ποτηρι νερο με 2-3 κουταλιες νεσκαφε και αστα μεσα καμμια εβδομαδα,σουπερ θα γινουν (βγαλε και το ποτηρι στον ηλιο για ακομα καλυτερο κιτρινισμα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αληθεια υπαρχει καποιος λογος που σε απασχολει μια τετοια αστεια λεπτομερεια?

βλεπω την δικια μου και βλεπω στο πισω αλλα και στο μπροστα μερος εχει καθετες γραμμες και νομιζα ειναι θεμα βαφης... αρχικα νομιζα ειναι απο 1 κομματι γιατι εβλεπα το βιντεο του vaughn απο το little wing ξερεις :P

οσο για τα ρυθμιστικα και τα καπακια ψαχνω κατι σαν αυτο http://www.drehvan.com/images/fender_knob_set_cream.jpg

http://www.absolutebestguitars.com/servlet/the-97/VINTAGE-CREAM-PICKUP-COVERS/Detail ειναι κρεμ βασικα ετσι λεει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα νομιζα ειναι απο 1 κομματι γιατι εβλεπα το βιντεο του vaughn απο το little wing ξερεις

 

Δεν ξερω και δεν πολυκαταλαβαινω τι σχεση εχει με το 1 κομματι alder αλλα δεν πειραζει.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω και δεν πολυκαταλαβαινω τι σχεση εχει με το 1 κομματι alder αλλα δεν πειραζει.. ;D

ελα ντε απορια :P αφου τα κολλανε τοσο καλα δεν με απασχολει...! ελα πες μου τωρα που θα βρω αυτα τα πλαστικα  ;) της εχω βαλει ενα Tartoise pickguard και θελω και αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω την δικια μου και βλεπω στο πισω αλλα και στο μπροστα μερος εχει καθετες γραμμες και νομιζα ειναι θεμα βαφης... αρχικα νομιζα ειναι απο 1 κομματι γιατι εβλεπα το βιντεο του vaughn απο το little wing ξερεις :P

 

Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα Strat με κάποιο veneer (δηλ. λεπτό φύλλο ξύλου σαν "καπάκι" πάνω από το σώμα). Αυτό για λόγους αισθητικής κυρίως, για ημιδιάφανα φινιρίσματα.

 

Συζητιέται κατά πόσον το ένα κομμάτι στο σώμα έχει νόημα, ή ακόμα και αν είναι καλό. Για παράδειγμα, ένα κομμάτι ξύλο σημαίνει ότι το σώμα θα είναι πιο εύκολο να σκευρώσει θεωρητικά.  ;) Και φυσικά κοστίζει πολύ περισσότερο.

 

Για τους περισσότερους επώνυμους κατασκευαστές, αλλά και επώνυμα aftermarket σώματα, μιλάμε για 2 ή 3 κομμάτια ξυλείας στο σώμα. Βέβαια δεν είναι σπάνιο να βρίσκεις και περισσότερα, ειδικά εφόσον "κρύβεται" εύκολα.

 

Σχετικά με τα knobs, δες στο ebay (εννοείται). Από μαγαζιά, πιθανότατα έχει ο Stewmac όπως και το αγγλικό Axesrus.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια επεξηγηση Genius βασικα δεν εχω μετρησει ποσες γραμμες ειναι αλλα μακαρι να μην ειναι πανω απο 3 γιατι το made in u.s.a ηταν ο λογος που πηρα αυτο το οργανο  :P οσο για τα knobs μου αρεσε το κολπο που μου ειπε ο λατρεμενος SF με τον καφε εκει πρεπει να ποτιζει απο τον καφε το πλαστικο και να περνει εκεινο το κρεμ-κιτρινο χρωμα ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν θελω να πω σε καμια περιπτωση οτι εκανα κακη αγορα... ισα ισα το οργανο το εχω λατρεψει-ερωτευτει και με εχει βολεψει τοσο που δεν μπορω να το αποχωριστω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το made in u.s.a ηταν ο λογος που πηρα αυτο το οργανο

άρα όταν (εάν) αποφασίσεις να το πουλήσεις...και ο επόμενος, αυτό θα δεί και όχι τα πολλά κομμάτια... ;)

 

(δεν θελω να πω σε καμια περιπτωση οτι εκανα κακη αγορα... ισα ισα το οργανο το εχω λατρεψει-ερωτευτει και με εχει βολεψει τοσο που δεν μπορω να το αποχωριστω.)

...άρα δεν σε νοιάζει από πόσα κομμάτια αποτελείται :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα όταν (εάν) αποφασίσεις να το πουλήσεις...και ο επόμενος, αυτό θα δεί και όχι τα πολλά κομμάτια... ;)

...άρα δεν σε νοιάζει από πόσα κομμάτια αποτελείται :)

:) δεν προκειτε να κανω εμποριο οργανων εχω ακομα την πρωτη μου κιθαρα στην κατοχη μου και ειναι 16 χρονον. αρα ουτε την πουλαω ουτε με νοιαζει απο ποσα κομματια ειναι απλα με ενδιαφερει να ξερω τι οργανο εχω πως να το κανουμε εινα η περιεργεια αξιοσεβαστε marathon!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου