Προς το περιεχόμενο

Peavey 3120 και παραγγελία preamp tubes (προτάσεις???)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

παρακαλώ θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις προενισχύτριες λυχνίες του εν λόγω ενισχυτή καθώς πρέπει να παραγγείλω το συντομότερο δυνατόν τουλάχιστον μια - ή ακόμη καλύτερα τέσσερις νέες λυχνιες (ώστε να έχω στην άκρη για ώρα ανάγκης).

 

ΙΣΤΟΡΙΚΟ

---------

Πριν από μερικές εβδομάδες απέκτησα τον Peavey 3120 (:)) άλλά, λόγω αυξημένων υποχρεώσεων, μόλις πριν από μερικές μέρες είχα επιτέλους την ευκαιρία να τον ανοίξω σε εντάσεις πρόβας με την μπάντα μου (σε Mesa 2x12 cab). Αμέσως παρατήρησα πως ήταν πολύ "ήσυχος" παρότι τα 120 φουλ λαμπάτα watts του και το μυαλό μου πήγε απευθείας στις καλυμμένες με καπάκια προενισχύτριες λυχνίες (οι τελικές έδειχναν να δουλεύουν μια χαρά).

 

Σε γνωστό Καβαλιώτη τρελαμένο δασκαλοκιθαροενισχυτοπεταλοσυλλέκτη (και εξαιρετικό άνθρωπο - thanx Κώστα!) είχα την ευκαιρία να αντιπαραβάλω δύο 3120 με τις ίδιες ρυθμίσεις στην ίδια καμπίνες και όντως υπήρχε αισθητή διαφορά ώς προς την ένταση.

 

Αφού αφαίρεσα τα καπάκια από τις προενισχύτριες λυχνίες, επιβεβαιώθηκα: μια δεν έλαμπε καθόλου. Άλλαξα θέσεις μεταξύ τους και όντως η μια είχε παραδώσει το πνεύμα.

-------

 

Και φτάνουμε στο παρόν. Επειδή πρέπει να κάνω το συντομότερο παραγγελία λυχνιών ώστε να τις έχω την επόμενη εβδομάδα (στα πολύ κοντά έρχονται και live εμφανίσεις), έχω τις παρακάτω απορίες:

1) Ποιές οι stock προενισχύτριες του 3120? Ο δικός μου φοράει 3xJJ ECC83S και 1xElectro-Harmonix 12AX7EH και ίσως να μην είναι οι stock (ο ενισχυτής ήταν b-stock σε εξαιρετική κατάσταση και τιμή). Γενικά δεν βρήκα στο internet ποιές είναι οι "μαμίσιες" λυχνίες (μάρκα & μοντέλο)

2) Μου προτάθηκαν Groove Tubes. Επειδή δεν έτυχε να ξαναλλάξω λυχνίες, έχω μπερδευτεί με τους διαφορετικούς κωδικούς/τύπους παρότι όλες 12ΑΧ7.

3)Τι προτείνετε βάσει της εμπειρίας σας για προενισχύτριες στο τερατάκι μου?

 

Παρεπιπτόντως παίζω (λόγω μπάντας) κυρίως metal (metalcore/death metal) αλλά γουστάρω και rockιές και πιο χαλαρά πράγματα (εκεί κολλά ο 3120 ώς versatile amp). Είμαι απολύτως ικανοποιημένος με τον 3120 μου.

 

Αναμένω σχόλια και προτάσεις σας, σας ευχαριστώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν "μαμίσιες" 12AX7 λυχνίες.

(Αν ας πούμε είχες έναν bugera και είχε φακα φούκα - κινεζικες - ότι νάναι λυχνίες θα εψαχνες τις ίδιες για να τις αντικαταστήσεις?)

 

Οι συγκεκριμένες αλλάζουν ανάλογα με τα γούστα του καθε χρήστη άφοβα καθως δεν χρειάζεται να κάνεις άλλες ρυθμίσεις στον ενισχυτή σου σε αντίθεση με τις τελικές που πολλές φορές πρέπει να ρυθμίσεις το  bias.

 

Θα σου πρότεινα λοιπόν αφού φοράει jj ήδη να πάρεις jj ECC83S να σου βγει και φθηνά και καλά καθώς είναι οι στάνταρ προενισχύτριες που χρησιμοποιεί όλος ο ντουνιάς.

Οι groove tubes είναι υπερεκτιμημένες κατά τη γνώμη μου και κοστίζουν ακριβά.

 

Με γεια την ενισχυτάρα!

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα το είχα και εγώ με τον Peavey XXX αλλά οι λάμπες όλες δουλέυανε κανονικά. Τα καθαρά ήταν πάααρα πολύ δυνατά αλλά τα βρώμικα ήταν "ήσυχα" όπως λες και εσύ! Ακόμα το ψάχνω :/

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα λοιπόν αφού φοράει jj ήδη να πάρεις jj ECC83S να σου βγει και φθηνά και καλά καθώς είναι οι στάνταρ προενισχύτριες που χρησιμοποιεί όλος ο ντουνιάς.

Οι groove tubes είναι υπερεκτιμημένες κατά τη γνώμη μου και κοστίζουν ακριβά.

Καλά είδα τιμές Goove Tubes και λάλησα, θα προτιμούσα πιο οικονομικά επίπεδα δίχως όμως έπτωση σε ποιότητα ώς προς τον παραγόμενο ήχο+αξιοπιστία. jj ECC83S στη λίστα λοιπόν.

 

Με γεια την ενισχυτάρα!

Thanx! Στη Mesa πάντως θέριζε! Που νά 'ρθει στα συγκαλά του δηλ με τη προσθήκη της νέας λυχνίας  :D

 

Αυτό το θέμα το είχα και εγώ με τον Peavey XXX αλλά οι λάμπες όλες δουλέυανε κανονικά. Τα καθαρά ήταν πάααρα πολύ δυνατά αλλά τα βρώμικα ήταν "ήσυχα" όπως λες και εσύ! Ακόμα το ψάχνω :/

Το πρώτο που κοιτάξαμε πάντως ηταν η fx loop, αν συμπεριφερόταν σωστά. Αν ακόμη έχεις τον XXX και δεν βλέπεις να αλλάζεις όλο το σετ preamp+power amp, δε ξέρω κατά πόσο καλό θα ήταν να δεί κάποιος εξειδικευμένος τεχνικός την fx-loop σου.

 

Από την άλλη οτι υπάρχουν διαφορές εντάσεων στα κανάλια υπάρχουν (το άκουσα και στον 3120 που ήταν OK) αλλά όχι τόσο αισθητές. Στη περίπτωσή μου έπαιζα με master στο 5-6 και τερματισμένο channel volume για να φτάσω έναν 6505 με master στο 3-3,5 και channel σίγουρα όχι στο τέρμα! Ε εκεί με ζώσαν τα φίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που κοιτάξαμε πάντως ηταν η fx loop, αν συμπεριφερόταν σωστά. Αν ακόμη έχεις τον XXX και δεν βλέπεις να αλλάζεις όλο το σετ preamp+power amp, δε ξέρω κατά πόσο καλό θα ήταν να δεί κάποιος εξειδικευμένος τεχνικός την fx-loop σου.

 

Από την άλλη οτι υπάρχουν διαφορές εντάσεων στα κανάλια υπάρχουν (το άκουσα και στον 3120 που ήταν OK) αλλά όχι τόσο αισθητές. Στη περίπτωσή μου έπαιζα με master στο 5-6 και τερματισμένο channel volume για να φτάσω έναν 6505 με master στο 3-3,5 και channel σίγουρα όχι στο τέρμα! Ε εκεί με ζώσαν τα φίδια!

 

Toν 6505 έπρεπε να πάρω και το κατάλαβα αργά ο λ@λ@κας. Toν 3120 τον περίμενα μήπως και τον τσιμπούσα αλλά απο video στο youtube δεν ψήθηκα. Μου θύμιζε πολύ τον XXX

 

Μεγειές ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σωστα ανεφερε ο eMoRdReD περι fx loop, οι συγκεκριμενοι ενισχυτες (JSX,XXX,3120 κλπ) αρχιζουν και θυμιζουν το μεγεθος τους με ενεργοποιημενη τη λουπα και τα ρυθμιστικα της απο τη μεση και πανω.

Χωρις αυτο ειναι... ησυχοι.

Εχει αρκετες αναφορες σε αυτο και στο φορουμ των PEAVEY.

Εγω παντως στον jsx μου παρατηρησα και συχνοτικο "ζωντανεμα" με το πουσαρισμα μεσω της λουπας,προφανως απο τις τελικες που αρχιζουν να ξυπνανε πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα μια no name chinese 12ΑΧ7 στην V4 που πάει πακέτο με τις τελικές και δεν άλλαξε τίποτε. Παρήγγειλα νέες JJ λυχνίες και θα τις βάλω στις V2 και V3 θέσεις (για τα rythm/lead channels). Η V1 δεν θα αλλαχθεί αφού εκεί η ένταση είναι τούμπανο, όπως πρέπει να είναι.

 

Για να βγεί η πρόβα έπαιζα με Master στο 3, rythm στο ~4, clean στο 3-4, με το FX Loop ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ και τα ρυθμιστικά του τερματισμένα. Δίχως τη loop έπεφτε η ενταση στα βρώμικα και είχα καλή στα καθαρά. Θα δοκιμάσω να έχω ένα Patch cable στη Loop ενώ είναι αυτή απενεργοποιημένη ή και καθαρισμό της (τα τελευταία προτεινόμενα από forum της Peavey).

 

Αυτό το θέμα το είχα και εγώ με τον Peavey XXX αλλά οι λάμπες όλες δουλέυανε κανονικά. Τα καθαρά ήταν πάααρα πολύ δυνατά αλλά τα βρώμικα ήταν "ήσυχα" όπως λες και εσύ! Ακόμα το ψάχνω :/

Μια από τα ίδiα man.

 

Ούφ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να βγεί η πρόβα έπαιζα με Master στο 3, rythm στο ~4, clean στο 3-4, με το FX Loop ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ και τα ρυθμιστικά του τερματισμένα. Δίχως τη loop έπεφτε η ενταση στα βρώμικα και είχα καλή στα καθαρά. Θα δοκιμάσω να έχω ένα Patch cable στη Loop ενώ είναι αυτή απενεργοποιημένη ή και καθαρισμό της

 

 

Δοκιμασε πιο πολυ μαστερ (6~7) με χαμηλοτερες επιμερους εντασεις των καναλιων,

ριξε λιγο σπρευ επαφης σε ενα καρφι που θα παιξεις μεσα-εξω στις υποδοχες της λουπας να καθαρισουν,και βαλε το patch cable και ενεργοποιησε την με τα ρυθμιστικα της λιγο πανω απ τη μεση.

Παντως αν εισαι πχ ΟΚ με clean στο 3~4 οπως λες,αντιστοιχα το rhythm θα ειναι καπου στο 5~6 για να "ταιριαξουν" οι εντασεις,αυτο δεν ειναι παραξενο ειδικα για τη συγκεκριμενη σειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά...κάποιες τελικές λυχνίες δεν "πατούσαν" καλά στις βάσεις τους -τις πίεσα και κουμπώσαν καλά. Ο ενισχυτής με master στο 2 είναι πλέον δυνατός (clean και rythm/lead channel volume πάνω-κάτω κοντά στο 3). Η αλλαγή εντάσεων μεταξύ των καναλιών είναι πολύ μικρή και είναι πλέον αισθητές οι αλλαγές του dumping switch (tight, normal, loose). Όλα τα παραπάνω με τερματισμένα τα ρυθμιστικά send και return (+περασμένο patch cable στη loop) και ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ το footswitch (=by default η FX Loop είναι ενεργοποιημένη σε αυτή τη περίπτωση).

 

Με το που συνδέεται το footswitch, όλα τα παραπάνω ισχύουν με την FX Loop ενεργοποιημένη ΑΛΛΑ με το που αυτή απενεργοποιείται παρουσιάζεται μια μεγάλη "βουτιά" στις εντάσεις όλων των καναλιών. Δεν αλλάζει ο τόνος, μόνο η ένταση.

 

Ούφ! Αφού πλέον γλίτωσα ταλαιπωρία και τσάμπα έξοδα (αφού αποδίδει τις σωστές εντάσεις -με τις πλέον κουμπωμένες καλά τελικές) και μετά από δοκιμές και feedback που έλαβα σχετικά με τους 3120/ΧΧΧ, ΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, ο 3120 μου δεν έχει κάποια βλάβη και έχει αυτές τις ιδιαιτερότητες εκ κατασκευής. Right?

 

Τώρα μένει να βρώ κάποια καλή καμπίνα (Framus2x12, OrangePPC2x12, MesaRectifier2x12, ENGL2x12) να τον χαρώ γιατί προς το παρόν τον έχω σε open back 2x12 combo με V30's!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 3120 μου δεν έχει κάποια βλάβη και έχει αυτές τις ιδιαιτερότητες εκ κατασκευής. Right?

 

 

 

Right

 

Τώρα μένει να βρώ κάποια καλή καμπίνα (Framus2x12, OrangePPC2x12, MesaRectifier2x12, ENGL2x12) να τον χαρώ γιατί προς το παρόν τον έχω σε open back 2x12 combo με V30's!!

 

Για την orange εχω καποιες επιφυλαξεις,πανεμορφη αλλα ειναι τοσο "βαρια" και στιβαρη που μου φανηκε οτι σχεδον δεν συμμετεχει στον ηχο και ακους σκετα μεγαφωνα. Δεν "σοναρει" που λεμε. Και δεν ειναι μονο δικη μου αυτη η εντυπωση. Η Framus με εντυπωσιασε και η engl (η ορθια) δεν μου πολυαρεσε. Αυτα απο μενα για αυτες που ειπες,για mesa δεν ξερω.

 

ΥΓ: τα ρυθμιστικα της λουπας τερμα ειναι extreme ρυθμιση,αλλα αν εσενα σου αρεσει εμενα μου περισσευει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου