Προς το περιεχόμενο

Soul Fingers, Knock On Wood - live


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H μπάντα ωραία γκρουβάρει, πειστικό ήχο έχετε. Χάρης δυνατό χτύπημα, όπως πάντα μέσα στο ρυθμό. Ο τραγουδιστής όμως είναι από άλλο ανέκδοτο, σε κάποια φάση περίμενα με το στυλ ερμηνείας του να πει "άλα" μαγκιόρικο για ρεμπετοκαταγώγιο. Πάντως το όλο εγχείρημα έχει ενδιαφέρον και θέλω να σας δώ "ζωντανά".

 

 

 

 

Υ.Γ. και μια λεπτομέρεια. Η πρώτη εισαγωγική νότα, σχεδόν ουδείς βρίσκεται επ' αυτής. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν βγαλουμε το Χαρη απο το καδρο (ο οποιος γκρουβαρει πειστικα με ωραιο χτυπημα) ο Τραγουδιστης δεν...οι Πνευστοι ξεκουρδιστοι οπως σχεδον ολοι οι πνευστοι (μεταξυ τους παντα )

Τι μενει αραγε;..... 8).Ο ιδιοκτητης του AFTER DARK  ο οποιος ''χαριεντιζεται'' με αμφιβολου ομορφιας κοπελα και κυριολεκτικα χωνεται στο καδρο.Ασχετο; μπορει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα που πρώτοι απάντησαν δύο από τους πιο αυστηρούς του Noiz! ;D

 

Νέστορα, για τον τραγουδιστή υπάρχει το ελαφρυντικό του άγχους μετά από μακρόχρονη αποχή των Fingers από τα live. Ξέρω ότι μπορεί να ερμηνεύσει καλύτερα και πολύ πιο 'αυθεντικά', αλλά φυσικά κρίνεις από αυτό που άκουσες και πολύ καλά κάνεις.

 

Περικλή, οι πνευστοί δεν μου ακούγονται και τόσο ξεκούρδιστοι, αλλά θα τους μεταβιβάσω την παρατήρησή σου.

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τα εποικοδομητικά σχόλια.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα που πρώτοι απάντησαν δύο από τους πιο αυστηρούς του Noiz! ;D

 

 

 

Ναι... Ο γερό Statler και ο γερό Waldorf  ;D ;D ;D Μην τους ακούς αυτούς- είναι επαγγελματίες γκρινιάρηδες (χειρότεροι από εμένα)  ;D ;D ;D

 

Λοιπόν μια χαρά ακούγεται η μπάντα, μου άρεσε και ο ήχος και η ατμόσφαιρα. Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα  ;D

 

Αλλά ξέρω... ο Περικλής και ο Νέστορας θέλουν γκάζια.... εντάσεις στο 11... να πέφτουν ντουβάρια  ;D ;D ;D ;D και μάλλον δεν τους άρεσε που παίζατε «συνετά» ;D

 

Let us know εγκαίρως πριν από το επόμενο σας live για να το εντάξουμε στο πρόγραμμα  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος drummer!

 

Για τον τραγουδιστή εγώ νόμισα ότι επί τούτου perform-άρει έτσι....σαν να λέει ποίημα στο Δημοτικό.  ;D

Νόμιζα το έκανε από άποψη με σκωπτικό attidute, και εμένα μου αρέσουν αυτά τα statements.  ;D

Αν τό έκανε από άγχος μου το χαλάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ακούγεται μια ξεκουρδίλα η οποία όμως κατόπιν δεν ακούγεται πια (δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι οι πνευστοί το διορθώνουν ή χάνεται όταν μπαίνουν και οι υπόλοιποι). Ο τραγουδιστής επίσης μπουκάρει με φάλτσο (μα τι μου θυμίζει αυτό; ;D) αλλά κι αυτός το διορθώνει μετά.

 

Η μπάντα είναι δεμένη και γκρουβάρει ωραία αλλά το αποτέλεσμα είναι ολίγον διεκπεραιωτικό νομίζω. Δηλαδή "άντε να το παίξουμε το κομμάτι να τελειώνουμε" ενώ δεν είδα και καθόλου κίνηση ρε παιδάκι μου. Σε τέτοια κομμάτια θα πρέπει, ακόμη και σε μικρή σκηνή όπως του βίντεο, τουλάχιστον να λικνίζονται όλοι. Εν ολίγοις μου δίνεται η εντύπωση ότι είναι όλοι σφιγμένοι και αγχωμένοι να βγει σωστά το περφόρμανς και τελικά κανείς δεν το διασκεδάζει, που είναι και το πιο βασικό σε αυτό το είδος γιατί το κοινό θέλει να χορέψει και ουδόλως το ενδιαφέρουν τα παικτικά λάθη. Το όλο θέμα έχει προφανώς να κάνει με τρακ το οποίο σας εύχομαι να το ξεφορτωθείτε γρήγορα.

 

Ξεχωρίζω το παίξιμο του Χάρη που είναι σε υψηλά στάνταρντς. Επίσης θα ήθελα το μπάσο πιο δυνατά και πιο νευρικό/στακάτο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Haris ...και να τους το μεταβιβασεις Χαρη παλι τα ιδια θα ακουσεις ..δυστυχως ειναι γενικο το προβλημα εδω στην Ελλαδα οταν εχεις 2-3 πνευστα δεν υπαρχει περιπτωση να κουρδισουν σωστα μεταξυ τους.Μονοι τους ειναι εξαιρετικοι (οχι ολοι ) αλλα οταν κανουν section τοτε κατι γινεται και δεν ακουγονται.Αντιθετα στην Αμερικη τα πνευστα σε ομαδικο παιξιμο ειναι 99% σωστα.Τωρα για τον χαρακτηρισμο ''αυστηρος'' δεν ισχυει γιατι αν δεν μ'αρεσει κατι το προσπερναω.Εδω ομως τουλαχιστον τα ντραμς και το μπασο γκρουβαρουν ...αρα με κατι ψιλοδιορθωσεις θα παιζετε παρα πολυ καλα σαν μπαντα.Ενταξει ο τραγουδιστης καλυφθηκε απο τον haris.Παιδια να σας δουμε και λιωε οποτε να παρετε μια γευση απο την γκρινια των 3''γερων''

του mapet show...δηλαδη :νεστορας ,terry&pericles ....φυλαχθειτε  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Η μπάντα είναι δεμένη και γκρουβάρει ωραία αλλά το αποτέλεσμα είναι ολίγον διεκπεραιωτικό νομίζω. Δηλαδή "άντε να το παίξουμε το κομμάτι να τελειώνουμε" ενώ δεν είδα και καθόλου κίνηση ρε παιδάκι μου. Σε τέτοια κομμάτια θα πρέπει, ακόμη και σε μικρή σκηνή όπως του βίντεο, τουλάχιστον να λικνίζονται όλοι.

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Που; Στην σκηνή του After Dark;  ;D ;D ;D ;D

 

Έχω παίξει εκεί με ανάλογη μπάντα- δύο πνευστά, κιθάρα, φωνή, πλήκτρα τύμπανα- και η κατάσταση έχει ως εξής: Βρίσκεις ένα σημείο που χωράς  ;D ;D ;D και απλά δεν κουνιέσαι για να μην κοπανήσεις κάποιον ή σε κοπανήσει αυτός  ;D ;D ;D

 

ΥΓ1: Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για τα «ζητηματάκια» της μπάντας, αλλά νταξ μωρέ  ;D δεν έγινε και τίποτα...  ;D ;)

 

ΥΓ2:Σήμερα αυτός ο... γέρος είναι στις καλές του  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου