Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και τροφοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. 

Εχω μερικά πετάλια και σκέφτομαι να αρχίσω  τα τροφοδοτω με επαναφορτιζόμενες  μπαταριες, όσα παίρνουν.

Σκεφτομαι ότι μπορεί έτσι να έχω λιγότερο θόρυβο και να μην μπλεκω με καλώδια τροφοδοτικά και πιάνουν χώρο.

Τι λέτε,ποιος το κάνει ή το έκανε έτσι, τα συν και πλην ? Τι να προσέξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω 2μπαταριες των 9volt gp 200mah. Οι 9βολτες μπαταριες ξεκινανε απο 200mah και φτανουν ως 300mah (μπορει και ναναι λιγοτερο/απλα ετσι αναφερει ο κατασκευαστης), οποτε μπορεις να δεις αν σε συμφερει. Απο θορυβο σιγουρα γλυτωνεις, απο αποψη ενεργειας και λειτουργικοτητας μπορει οχι. Πριν προχωρησεις δες την καταναλωση των πεταλιων σου και υπολογισε ποσο θα αντεξουν μεχρι να εκφορτιστουν. Ειναι πανακριβες....και δεν συμφερει. Αν ειναι για προβα με ενα πεταλι οκ, αλλα και παλι αλκαλικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επαναφορτιζόμενες 9v δεν έχουν και τρελή διάρκεια πριν χρειαστούν επαναφόρτιση. ;)

Δηλαδή? Δεν κρατανε μερικες ωρες?

 

 

Εγω εχω 2μπαταριες των 9volt gp 200mah. Οι 9βολτες μπαταριες ξεκινανε απο 200mah και φτανουν ως 300mah (μπορει και ναναι λιγοτερο/απλα ετσι αναφερει ο κατασκευαστης), οποτε μπορεις να δεις αν σε συμφερει. Απο θορυβο σιγουρα γλυτωνεις, απο αποψη ενεργειας και λειτουργικοτητας μπορει οχι. Πριν προχωρησεις δες την καταναλωση των πεταλιων σου και υπολογισε ποσο θα αντεξουν μεχρι να εκφορτιστουν. Ειναι πανακριβες....και δεν συμφερει. Αν ειναι για προβα με ενα πεταλι οκ, αλλα και παλι αλκαλικη.

 

Απο αποψη λειτουργικοτητας γιατι οχι?

 

Παντως δεν ειναι και τοσο ακριβες. Τωρα με ενα προχειρο ψαξιμο βλεπω να κυμαινονται στα 5-15 ευρω οι 2  και εχω βρει απο 175mah εως και 2000mah .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επαναφορτιζόμενες βγάζουν κάπως μικρότερη τάση αλλά έχουν μεγαλύτερη αντοχή διότι το ρεύμα τους κρατάει περισσότερο.

Γι αυτό βλέπεις έχουν μεγάλη πέραση σε φλας ή φακούς.

Θα έλεγα ότι είναι περίπου σαν τα πετρελαιοκίνητα.

Μικρότερη ισχύς μεγάλη διάρκεια.

Αν έχεις βέβαια κάποιο od ή dist πετάλι, θεωρητικά δεν θα οδηγεί τόσο καλά λόγω μικρότερης τάσης. Εκεί ίσως να βάλεις τροφοδοσία ή αλκαλικές.

Για άλλη χρήση είναι ΟΚ.

Τώρα αν έχεις 200mah και το πετάλι τραβάει 10-15 θεωρητικά 8-10 ώρες θα βγάλει.

Ίσως και παραπάνω.

Αν θα πάρεις φρόντισε να πάρεις καλή μάρκα. Παίζει τεράστιο ρόλο.

Πχ με κλειστά μάτια eneloop.

Ό,τι άλλο πάρεις είναι ημίμετρο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα το MXR phase 90 Βλεπω εδω οτι τραβαει 5mA.

Αρα μια μπαταρια που ειναι 200-2000mA θα κρατησει για 40-400 ωρες (!!)

To distortion+ θελει 2.5mA και αρα βαλτε τις διπλασιες ωρες.

Το MXR reverb ακομα που τραβαει αρκετα πολυ,δηλαδη 240mA θα κρατησει απο 50' εως 8 ωρες

Οχι και τοσο ασχημα. Και παντα μπορω να εχω μια αναπληρωματικη διπλα.

 

Τα λεω καλα (??) γιατι μολις  πρωτοειδα και εγω τι εστι mah και τα συναφη !

 

οι επαναφορτιζόμενες βγάζουν κάπως μικρότερη τάση

Γιατι μικροτερη? Βλεπω εδω μπαταριες με διαφορες τασεις . πχ μπαταρια με ταση 9V.

 

Αν έχεις βέβαια κάποιο od ή dist πετάλι, θεωρητικά δεν θα οδηγεί τόσο καλά λόγω μικρότερης τάσης. Εκεί ίσως να βάλεις τροφοδοσία ή αλκαλικές.

 

Μπορει να ακουγεται και λιγο διαφορετικα , αρα και για μερικους ενιοτε καλυτερα απο οτι με τροφοδοσια :P

 

Αν θα πάρεις φρόντισε να πάρεις καλή μάρκα. Παίζει τεράστιο ρόλο.

Πχ με κλειστά μάτια eneloop.

Ό,τι άλλο πάρεις είναι ημίμετρο.

 

Η eneloop εχει εννιαβολτες επαναφορτιζομενες? Γιατι δεν εχω βρει μεχρι στιγμης - μονο φορτιστη για μπαταριες eneloop

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι μπαταρίες ειναι πολλαπλάσια του 1.5 volt.

Μονο που δεν βγαζουν όλες τοσο.

οι αλκαλικές ναι. Καινουργιες και 1.65 ισως.

οι ncd 1.2. Λιγο παραπάνω οι nimh.

συνεπως 9 δύσκολα με φορτιζομενη. Ομως αν δεις καμπύλες εκφορτισης θα δεις οτι για μεγάλο διάστημα κρατάνε πχ ενα 8ρι σταθερο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9ρες πανω απο 300 mah δεν υπάρχουν.  Αν δεν έχει η eneloop σίγουρα εχει αλλες. Πχ accupower. Διοτι σκεψου ποσο μικρες ειναι οι 6 1.5ρες που την απαρτίζουν.  Οταβ αντίστοιχα μια 1.5 ΑΑ είναι 2000 mah

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να δεις καμια ακριβοτερη (αλλα ισως μακροχρονια φτηνοτερη) λυση σαν αυτα?

 

https://www.thomann.de/gr/pedaltrain_volto_2.htm

 

https://www.thomann.de/gr/rockboard_power_lt.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου