Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και τροφοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

''The FAME DCT-200 is universal for your effect pedal collection. It has eight stabilized 9V DC outputs, one 12V DC output and a 12V AC output. Each output is completely isolated and equipped with short circuit protection.''

 

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Fame-DCT-200-Multi-Power-Supply-/art-GIT0019066-000;pgid=w8tgifmYHwJSRp8vBwHta6.r0000NfIKifLj

 

Ακόμη κι αν είναι isolated όμως, το 1/3 της τροφοδοσίας του θα σου είναι άχρηστο , αφού είναι μόνο για πετάλια που δουλεύουν στα 12V (έχει δυο εξόδους για 12βολτα από 250mA η καθεμία = 500 από τα 1.600 που βγάζει συνολικά το τροφοδοτικό)

 

Δεν γνωρίζω πολύ καλά από αυτά, αλλά δεν νομίζω να είναι μειονέκτημα που έχει και 12βολτες θύρες. Ειδικά κάποια λαμπάτα πετάλια έχω διαβάσει πολύ προτιμούν να τα τροφοδοτούν με 12V... επίσης πέρα από τις θύρες 5-6 υπάρχει adjustable knob για τις θύρες 7-8, ενώ κάτω από το πετάλι υπάρχουν dip switches για τα V και τα mA με αποτέλεσμα να έχεις πολλές επιλογές...

 

Fame%20DCT200%20Boden.JPG

 

Επίσης, είναι επιεικώς τεράστιο (διαστάσεις:  17.0 x 10.8 x 7 cm).

Δεν ξέρω αν έχεις πεταλιέρα για τα τρια πετάλια που χρησιμοποιούσες έως σήμερα, για να το χρησιμοποιήσεις όμως και να μην το σέρνεις με τα καλώδιά του σε live, προβες κλπ,, σίγουρα θα χρειαστείς πεταλιέρα και guess what, το τροφοδοτικό αυτό είναι τόσο ογκώδες, που δεν χωράει από κάτω...

 

Το μέγεθος είναι όντως πρόβλημα, όχι τόσο σε επιφάνεια αλλά σε όγκο. Εγώ χρησιμοποιώ πλέον για λόγους ευκολίας και μεταφοράς μια BOSS BSB-60 pedalboard με το δικό της τροφοδοτικό. Ωστόσο αν είχα ''custom'' pedalboard σίγουρα θα χρησιμοποιούσα ακόμα το fame.

 

O OP ας πάρει ό,τι θέλει, απλά αν καταλήξει σε κάποιο power τανκ του προτείνω ανεπιφύλακτα στο συγκεκριμένο.

 

Το γεγονός δε, ότι είναι τόσο φθηνό (made in China) γι' αυτό που υποτίθεται ότι προσφέρει, με κάνει ιδιαίτερα σκεπτικό ως προς την ποιότητά του.

 

Το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 100 φορές σε λάιβ και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Γενικά εμένα προσωπικά κανένα από τα κινέζικα πράγματά μου δεν με ''πρόδωσε'' on stage (σε αντίθεση με πετάλι radial των 360 ευρώ, footswitch ενισχυτή του χιλιάρικου, κιθάρα του +χιλιάρικου κτλ κτλ κτλ ....)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντα παίρνεις αντίστοιχη ποιότητα με αυτό που πληρώνεις.

Και όταν μιλάμε για high current , απλά παίζεις με τη ζωούλα σου. Δεν χρειάζεται κάτι να έχει πρόβλημα από την αρχή - 100 φορές να το παίξεις, αν σου κάνει τη ζημιά  την 101η, δεν θέλεις άλλη.

Δεν θέλω να κινδυνολογώ ούτε να κάνω κι εγώ διαφήμιση "συνιστώντας" ένα προϊόν έτσι αβίαστα, βασισμένος στην προσωπική μου και μόνο εμπειρία με αυτό, αλλά στα forum δίνουν τελείως άλλη εικόνα για το Fame...

freestompboxes.org • View topic - FAME DCT 200 guts

Μιλάνε για υποτροφοδοσία και non regulated ρεύμα (8.3 V αντί για 9), για ψυχρές κολλήσεις και για ηλεκτροπληξία.

Δεν πρόκειται για κάποιο πεταλάκι (όλοι έχουμε κινέζικο gear λίγο ή πολύ), αλλά για μια μπρίζα συνδεδεμένη με το δίκτυο ηλεκτρικού ρεύματος. Και για quality control, πριν αυτό το προϊόν φτάσει στον πελάτη.

Προσωπικά κοστολογώ τη ζωή μου πολυ΄ακριβότερα από 40 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου