Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και τροφοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πραγματικα ανοιξα αυτο το θεμα και με πολλα που εχουν συμβει τελευταια αλλα και με τον μεγαλο φορτο εργασιας που εχω το αφησα αν και με ενδιαφερει πολυ φυσικα.

Επανερχομαι μετα απο μερες.

Η ιδεα που ειχα με τις μπαταριες απορριπτεται-εχετε δικιο. Δεν εχω καποιο πολυτροφοδοτικο. Εχω 7 πεταλακια στην παρουσα φαση που δεν τα βαζω ποτε μαζι αλλα ανα 2 ή 3 . 3 mxr, 1 της EH ,1 Mooer και 2 joyo. Νομιζω ειναι αναλογικα εκτος απο τα joyo(Ultimate Drive & D-seed delay ). Aν κανω λαθος διορθωστε με. Δηλαδη 5 αναλογικα και 2 ψηφιακα,αν ειναι το ultimate drive ψηφιακο, δεν ξερω τη διαφορα-απλα το αν ειναι μου αρκει.

 

Οποτε τι προτεινετε, να εχω τα 5 αναλογικα σε ενα πολυτροφοδοτικο και τα αλλα 2 ξεχωριστα?

Δεν πρεπει να τα εχω με το ιδιο τροφοδοτικο η λαθος καταλαβα?

 

Αν έχεις 7-8 πετάλια, πάρε ένα 1spot με 25 ευρώ και καθάρισες. Αν έχεις περισσότερα, ή αν είναι ενεργοβόρα πετάλια (ψηφιακά κυρίως) , πάρε δύο!

Μπορεις να μου στειλεις καποιο λινκ και να μου πεις ποσα μπορω να φορτιζω με αυτο?

Ευχαριστω ολους.

 

Δεν εχω καποιο πολυτροφοδοτικο και απλα υπεθεσα οτι ισως υπαρξει θορυβος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tο ultimate drive δεν είναι ψηφιακο, λογικά θα καταναλώνει 5-10 mA, Το D-Seed Delay είναι - λογικά θα καταναλώνει καμιά 100-150 mA (εικασία κάνω, δεν ξέρω ακριβώς, αλλά δεν το κόβω για παραπάνω (το πετάλι από κάτω ή στο κινεζομάνιουάλ του,  θα γράφει)

 

Το 1 Spot βγάζει... 1.700 mA.

:)

 

Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα - πολλοί τροφοδοτούν και 10-11 πετάλια με ένα 1 Spot.

Προςωπικά, παίζω με 6-7 πετάλια και μου αρκεί. Αν είναι να προσθέσω όμως και κανένα επιπλέον πετάλι που είναι πολύ ενεργοβόρο (π.χ. το ψηφισκό πολυεφέ  Μ5 της Line 6 -που τρώει μια 350 mA μόνο του, ε, τότε χρησιμοποιώ και ένα δεύτερο τροφοδοτικό μόνο γι' αυτό.)

 

Αυτά χρειάζεσαι

Truetone 1 Spot 9V/DC - Thomann Belgium

 

Mooer Multi-Plug Power Cable 8 Angle - Thomann Belgium

 

Προσοχή μόνο: αυτά που συζητάμε είναι για πετάλια (όπως τα περισσότερα εκεί έξω) που δουλεύουν στα 9V DC και με center negative.

Να κοιτάζεις πάντα τα specifications των πεταλιών σου - αν συνδέσεις τροφοδοτικό με πολικότητα center negative σε ένα πετάλι που θέλει center positive , το πιθανότερο είναι να του κάνεις ζημιά.

Το γράφω απλώς ως disclaimer , δεν είναι πολλά που κυκλοφορούν πια έτσι , αλλά καλό είναι να τσεκάρεις πάντα από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ultimate drive δεν είναι ψηφιακο, λογικά θα καταναλώνει 5-10 mA, Το D-Seed Delay είναι - λογικά θα καταναλώνει καμιά 100-150 mA (εικασία κάνω, δεν ξέρω ακριβώς, αλλά δεν το κόβω για παραπάνω (το πετάλι από κάτω ή στο κινεζομάνιουάλ του,  θα γράφει)

 

Το 1 Spot βγάζει... 1.700 mA.

:)

 

Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα - πολλοί τροφοδοτούν και 10-11 πετάλια με ένα 1 Spot.

Προςωπικά, παίζω με 6-7 πετάλια και μου αρκεί. Αν είναι να προσθέσω όμως και κανένα επιπλέον πετάλι που είναι πολύ ενεργοβόρο (π.χ. το ψηφισκό πολυεφέ  Μ5 της Line 6 -που τρώει μια 350 mA μόνο του, ε, τότε χρησιμοποιώ και ένα δεύτερο τροφοδοτικό μόνο γι' αυτό.)

 

Αυτά χρειάζεσαι

Truetone 1 Spot 9V/DC - Thomann Belgium

 

Mooer Multi-Plug Power Cable 8 Angle - Thomann Belgium

Δηλαδη ηταν τοσο απλο?  ;D

Με ενα τετοιο δεν θα υπαρχει θορυβος? Δεν ξερω πραγματικα-δηλωνω ασχετος.

Ειτε αυτα , ειτε ενα πολυτροφοδοτικο το ιδιο ειναι αρκει να κανω τη δουλεια μου? Δηλαδη να τα τροφοδοτω.

 

Οταν μιλαω για θορυβο το αναφερω γιατι δε θελω να εχω μεγαλο θορυβο οταν θα ηχογραφω. Σε λαιβ , προβα η σπιτι μου δε με πολυνοιαζει το ζητημα προφανως

 

Απο οτι καταλαβα ειναι καλο να εχω τα αναλογικα ολα μαζι και το ψηφιακο σε αλλο τροφοδοτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις ότι έχεις  πετάλια, αλλά ότι δεν τα βάζεις ποτέ όλα μαζί, αλλά 3 πάνω κάτω τη φορά. Με τρια-τέσσερα πετάλια που συνδέεις μόνο όπως λες, δεν θα έχεις θόρυβο!

(υπάρχουν και πιο μικρά Daisy chain για τροφοδοσία - αν χρησιμοποιείς 4- μόνο, πάρε πιο μικρό daisy chain για ακόμη περισσότερη αποφυγή θορύβου από τα "ελεύθερα" τζακ) Δες εδώ τι σε καλύπτει: http://bit.ly/2pw4V1j

 

Δώσε κάποια set up σου, να καταλάβουμε.

 

Το EHX σου, ποιο είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα ειναι καλο να εχω τα αναλογικα ολα μαζι και το ψηφιακο σε αλλο τροφοδοτικο?

 

Όχι απαραίτητα. Πρέπει απλώς να κοιτάς το σύνολο της κατανάλωσης mA όλων των συνδεδεμένων πεταλιών σου, να ΜΗΝ υπερβαίνει αυτά που δίνει το τροφοδοτικό. Δεν θα γίνει κάτι, απλά μπορεί να μην λειτουργούν σωστά.

 

Εδώ θα βρεις όλες τις απαντήσεις

How to power your pedals (simple version) | stinkfoot.se

 

Και εδώ τι καταναλώνει πάνω κάτω κάθε πετάλι, ανά μάρκα

The Power List | stinkfoot.se

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα τετοιο δεν θα υπαρχει θορυβος?

 

Επειδή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, μπορείς να δανειστείς κάποιο daisy chain από φίλο που μπορεί να έχει και να τσεκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα ειναι καλο να εχω τα αναλογικα ολα μαζι και το ψηφιακο σε αλλο τροφοδοτικο?

 

Το τροφοδοτικό για το οποίο σου έγραψα πριν έχει ειδικές θύρες (τις 5-6) για πιο ενεργοβόρα πετάλια και η επίδοσή τους είναι πράγματι καλύτερη σε αυτές τις θύρες. Όχι ότι δεν παίζουν καλά και με το one spot...

 

maxresdefault.jpg

 

Επειδη θελω να αρχιζω να χρησιμοποιω 5-6 μαζι θα παω στην πανω λυση μαλλον.

Το elh ειναι το small stone phaser

 

Αν είναι να πάρεις 2 one spot και να πρέπει να ψάχνεις για 2 πρίζες κάθε φορά, ξανακοίταξε το fame.

Αν δεν σε ενοχλεί το γεγονός ότι είναι ογκώδες και βαρύ, είναι απλά το ιδανικό isolated τροφοδοτικό.

Κοστίζει όσο 4 9βολτες μπαταρίες...  ::)

Το δικό μου έχει κάνει πάνω από 100 live και δεν έχει πάθει τίποτα. Για θόρυβος ούτε λόγος φυσικά.

Και το one spot μια χαρά είναι απλά το αναφέρω σε περίπτωση που όντως χρειάζεσαι δυο.

 

 

Το ELH πρόσεξέ το, γιατί αν είναι παλιό μπορεί να έχει θετική πολικότητα. Τουλάχιστον αυτό έπαθα εγώ με ένα Small Clone που πήρα μεταχειρισμένο, αλλά τελικά πρέπει να ήταν παμπάλαιο... Ωστόσο τον πήγα σε έναν ηλεκτρονικό και μου άλλαξε την πολικότητα του πεταλιού οπότε no harm done  :)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::)

Δεν βρίσκω πουθενά το Fame DCT200 να γράφει τη λέξη "isolated". Αν ήταν όντως, φαντάζομαι πως δεν θα παρέλειπαν να το αναφέρουν:

 

Fame DCT-200 Multi-Output Power Supply | DV247

 

Ακόμη κι αν είναι isolated όμως, το 1/3 της τροφοδοσίας του θα σου είναι άχρηστο , αφού είναι μόνο για πετάλια που δουλεύουν στα 12V (έχει δυο εξόδους για 12βολτα από 250mA η καθεμία = 500 από τα 1.600 που βγάζει συνολικά το τροφοδοτικό)

 

Επίσης, είναι επιεικώς τεράστιο (διαστάσεις:  17.0 x 10.8 x 7 cm).

Δεν ξέρω αν έχεις πεταλιέρα για τα τρια πετάλια που χρησιμοποιούσες έως σήμερα, για να το χρησιμοποιήσεις όμως και να μην το σέρνεις με τα καλώδιά του σε live, προβες κλπ,, σίγουρα θα χρειαστείς πεταλιέρα και guess what, το τροφοδοτικό αυτό είναι τόσο ογκώδες, που δεν χωράει από κάτω...

 

Το γεγονός δε, ότι είναι τόσο φθηνό (made in China) γι' αυτό που υποτίθεται ότι προσφέρει, με κάνει ιδιαίτερα σκεπτικό ως προς την ποιότητά του.

 

2qhAUBJ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου