Προς το περιεχόμενο

Alesis 3630 compressor,pumping FX, budget compressors?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου αρεσει σε καποιες παραγωγες το breath FX...ξερετε...το κλασσικο FX που εχουν πολλα,κυριως,dance κομματια....disco,house κτλ...

 

αυτο το Fx μπορεις σχετικα ευκολα να το κανει καποιος με τα "WAVES" C1

 

καπου ομως διαβασα οτι ιδανικο εργαλειο για αυτο το FX ειναι το κομπρεσσορι της ALESIS - 3630 model....hardware....και εχει πολυ καλυτερα απολεσματα απο τα software sidechain compressors...παντα φυσικα φυσικα μιλαμε για το breath FX-pumping ή οπως αλλιως...

ειναι πραγματικα πολυ φτηνο...κατω απο 100Ε used....

 

το μονο που δε μου αρεσε ειναι οτι δεν εχει balanced I/O.

 

εμπειρια κανεις...αξιζει τον κοπο?

καπιος αλλος αντιστιχος compressor με sidechain,low price k balanced I/O?

 

τονιζω με ενδιαφερει μονο για να κανω το "pumping" με τον compressor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Κατα προσωπική άποψη πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχάνημα. Εγώ τον χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο send-return στην κεφαλή μπάσου μου. Έχει ένα κάπως "ψυχρό" αλλά γλύκό compression, σταθερός και το κυριότερο χωρίς παραμορφώσεις ακόμα και σε αρκετά υπεροδηγημένο σήμα (με τσιτωμένη την προενίσχυση του Warwick ο DBX ας πούμε "γονάτιζε" ενώ ο 3630...πέρα βρέχει). Σε recording δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα. Τη δουλείτσα σου θα την κάνεις μια χαρά. Αλλη εναλλακτική θα έλεγα τον 2600 της BEHRINGER (Exv ton 1600, σαν backup αλλά όταν άκουσα τον 2600 είπα "λάθος έκανα...")

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου