Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής AX84 Hi-Octane


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου μιλάμε για την ευαισθησία του μεγαφώνου, ΟΧΙ του ενισχυτή σου

 

η ευαισθησία του μεγαφώνου ορίζεται ως "τα ντεσιμπέλ που μετρώνται σε απόσταση ενός μέτρου από το μεγάφωνο, όταν τροφοδοτείται με σήμα ισχύος ενός watt RMS"

 

το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι ένα γράφημα με ντεσιμπέλ στον Υ άξονα και κύκλους στον Χ άξονα, οπότε η ονομαστική ευαισθησία είναι η μέση τιμή του γραφήματος

 

επιτελουσ τ καταλαβα  :)

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...στην καθομιλουμένη (και ΧΩΡΙΣ κεφαλαία), η ευαισθησία του μεγαφώνου είναι ένα κατασκευαστικό χαρακτηριστικό που με λίγη τύχη και γκουγκλάρισμα μπορεί να το βρεις ο ίδιος, ή να αναγράφεται επάνω του στην ετικέτα του.

 

Ο ενισχυτής φαίνεται πολύ ενδιαφέρων και δουλειά με μεράκι. Θα μπορούσες να μας ηχογραφήσεις κάτι? Θα ήθελα να τον ακούσω!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στην καθομιλουμένη (και ΧΩΡΙΣ κεφαλαία), η ευαισθησία του μεγαφώνου είναι ένα κατασκευαστικό χαρακτηριστικό που με λίγη τύχη και γκουγκλάρισμα μπορεί να το βρεις ο ίδιος, ή να αναγράφεται επάνω του στην ετικέτα του.

 

Ο ενισχυτής φαίνεται πολύ ενδιαφέρων και δουλειά με μεράκι. Θα μπορούσες να μας ηχογραφήσεις κάτι? Θα ήθελα να τον ακούσω!

 

ναι φυσικά αλλά θα γίνει από μεγάφωνο από αμπ όπως λέω κ παραπάνω, μιάς και δεν ξέρω κάποιον φίλο μου να έχει κάποια καμπάνα για ν το δοκιμάσω !! μέσα στη βδομάδα θα ανεβασω  ;D

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε ratman πως πάει η κατασκευή σου από feedback?..

Εγώ τον δικό μου HiOctain παρά την ιδιαίτερη προσοχή στην κατασκευή του δεν μπόρεσα να τον θωρακίσω αρκετά, ώστε να ανοίγω τέρμα τα δύο Gain χωρίς να υπάρχει κάποιου είδους feedback με σφύριγμα και μικροφωνισμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ratman πως πάει η κατασκευή σου από feedback?..

Εγώ τον δικό μου HiOctain παρά την ιδιαίτερη προσοχή στην κατασκευή του δεν μπόρεσα να τον θωρακίσω αρκετά, ώστε να ανοίγω τέρμα τα δύο Gain χωρίς να υπάρχει κάποιου είδους feedback με σφύριγμα και μικροφωνισμο..

 

καλησπέρα , δεν μπορώ να τ βάλω πολύ δυνατά γιατί δεν έχω καλό μεγάφωνο, όταν θα βρω - αγοράσω κάποια καμπίνα να τ δοκιμάσω θα σου πω!! 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθέτω καινούριες φωτο  . αυτή η απόχρωση είναι διότι  μου έχει χαλάσει η κάμερα από τ κινητό και τ βγάζει έτσι 

10032012012.thumb.jpg.1d60120ef964a86c3bf3a040b83a4812.jpg

10032012014.thumb.jpg.8113f14c4a786119b285b8b6f691fc6f.jpg

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Φίλε ratman πως πάει η κατασκευή σου από feedback?..

Εγώ τον δικό μου HiOctain παρά την ιδιαίτερη προσοχή στην κατασκευή του δεν μπόρεσα να τον θωρακίσω αρκετά, ώστε να ανοίγω τέρμα τα δύο Gain χωρίς να υπάρχει κάποιου είδους feedback με σφύριγμα και μικροφωνισμο..

 

στο δικός μου μπορώ να ανοίξω και τα δυο gain στο τέρμα και να παίξω μέχρι το 7-8 volume αν θεωρήσουμε πως πάει μέχρι το 10 αν παίξω λίγο με τ  -M - T - B - , και τον δοκίμασα με μικρο μεγάφωνο 6ιντσο και σε κλειστό χώρο. Δηλαδή σύνδεσα τ ηχείο και άνοιξα τα  gain και volume τέρμα και είδα που μου έκανε μικροφωνισμό!!

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και πάλι μπράβο  :o και στις καινούριες φώτο φαίνεται ότι ακόμα και στο κουτί του έχει πέσει πολύ μεράκι. :D

 

Ανυπομονούμε να ακούσουμε. :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και πάλι μπράβο  :o και στις καινούριες φώτο φαίνεται ότι ακόμα και στο κουτί του έχει πέσει πολύ μεράκι. :D

 

Ανυπομονούμε να ακούσουμε. :D

 

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια τώρα για την ηχογράφηση πρέπει να κανονίσω να πάω στον δάσκαλο μου να τον δοκιμάσουμε σε κάτι μεγάφωνα που έχει και τ πότε δεν το ξέρω!! :(

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου