Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει ποντεσιομετρο ( volume ) με ενδιαμεσα σταδια επιλο


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να το περιγραψω καλυτερα...

 

Ψαχνω ενα  ποντεσιομετρο κιθαρας volume το οποιο να μην γυρναει απο την μια πλευρα στην αλλη κατευθειαν αλλα να εχει καποια μικρη αντισταση καθως το γυρνας... Πως ειναι κατι ποντεσιομετρα πανω σε μεγαφωνα που κανουν ενα μικρο μικρο κλικ κλικ οταν τα γυρνας ?

 

Αυτο το ζηταω για 2 λογους... 1 ) επειδη οταν παιζω κατα λαθος με το δεξι μου χερι χαμηλωνω η δυναμωνω και το βολιουμ της κιθαρας ,

 

2) θελω καποιες στιγμες μια συγκεκριμενη ενταση απο το βολιουμ της κιθαρας και δεν ειναι ευκολα να την βρω με ενα απο τα κανονικα ποντεσιομετρα...

 

Αν καταλαβατε τι ζηταω καντε μου και δικες σας προτασεις... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1) δεν μπορω ν ακαταλαβω πως το καταφερνεις  ;D

Σε οτι αφορα το 2) δε νομιζω οτι θα σου ειναι και πολυ λειτουργικο σε βαθος χρονου, εκτος και αν εχεις αποφασισει να παιζεις με ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο και στον ιδιο χωρο για παντα  ;)

 

Εχεις σκεφτει τη λυση του αυτοκολλητου? η της μονωτικης ταινιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1) δεν μπορω ν ακαταλαβω πως το καταφερνεις  ;D

Σε οτι αφορα το 2) δε νομιζω οτι θα σου ειναι και πολυ λειτουργικο σε βαθος χρονου, εκτος και αν εχεις αποφασισει να παιζεις με ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο και στον ιδιο χωρο για παντα  ;)

 

Εχεις σκεφτει τη λυση του αυτοκολλητου? η της μονωτικης ταινιας?

 

το ενα ειναι κλασικο προβλημα πολλων κιθαριστων...

 

παιζεις και εφοσον το νομπ ειναι ακριβως απο κατω απο τον bridge μαγνητη και κατεπεκταση κατω απο το δεξι χερι , πολυ ευκολα αν δεν προσεξω χαμηλωνω το βολιουμ...

 

δεν θελω λυση μονωτικης γιατι το νομπ πρεπει να εχει λειτουργικοτητα...και οχι μια σταθερη ρυθμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω να βαλεις ενα κομματακι ταινιας πανω στο pickguard η στο σωμα, εκει που θελεις τον ηχο σου για να το βρισκεις πιο ευκολα. Και οπως αφησα να εννοηθει πριν, αν αλλαξεις εξοπλισμο καποια στιγμη, πιθανον να αλλαξουν και οι ρυθμισεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω να βαλεις ενα κομματακι ταινιας πανω στο pickguard η στο σωμα, εκει που θελεις τον ηχο σου για να το βρισκεις πιο ευκολα. Και οπως αφησα να εννοηθει πριν, αν αλλαξεις εξοπλισμο καποια στιγμη, πιθανον να αλλαξουν και οι ρυθμισεις σου

 

ναι τωρα καταλαβα . παραυτα θα μου αρεσε περισσοτερο αν υπηρχε καποιο ποντεσιομετρο με κλικ κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν τέτοια ποτενσιομετρα. Αλλά δεν ξερω πως τα λένε για να τα ψαξεις. Απλά ήρθα για να σου δωσω την πρωτη χαρά, ότι ναι, υπαρχουν ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν τέτοια ποτενσιομετρα. Αλλά δεν ξερω πως τα λένε για να τα ψαξεις. Απλά ήρθα για να σου δωσω την πρωτη χαρά, ότι ναι, υπαρχουν ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες σε κάποιες φάσεις του παιξιματός σου να βάζεις σε κάποια συγκεκριμένη ένταση το volume η πιο καλή λύση είναι ένα volume box.

 

Έχεις τέρμα το volume της κιθάρας και το volume box το έχεις ρυμθισμένο στην ένταση που επιθημείς π.χ. λίγο παραπάνω από το μισό,πατάς το footswicth και με την μια σε παραπέμπει στην επυθιμητή ένταση χωρίς να πεδεύεσαι να την βρεις με το ποντενσιόμετρο της κιθάρας και το κυριότερο η αλλαγή γίνεται με το πόδι. ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που ψάχνεις είναι ένα volume stepped attenuator.

Βέβαια για να χωράει στην κιθάρα θα πρέπει να είναι έχει διακριτές smd αντιστάσεις και όχι τις κανονικές.

Αυτό που επισυνάπτω (στα 250Κ με 21 "βήματα") νομίζω ότι είναι αυτό που ψάχνεις.

http://www.ebay.com/itm/SMT-Resistor-250K-LOG-Step-Volume-Control-Alps-upgrade-/320822775360?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item4ab2870e40

 

edit: Με πρόλαβε o electrictabs με πιθανότερα καλύτερη λύση...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου