Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής AX84 Hi-Octane


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πολύ χαρά σας παρουσιάζω τ 1το μ ενισχυτή που κατασκεύασα . Μετά από πολύ τρέξιμο επιτέλους κατάφερα κ τ τελείωσα!!!  ;D παραθέτω φωτο . Ζητώ συγνώμη για την ανάλυση είναι από κινητό!!

 

scaled.php?server=849&filename=bhkjlhlkjb.jpg&res=medium

 

34y780y.jpg

 

5uk0zl.jpg

 

ma9ao1.jpg

 

2n04spf.jpg

 

2cys4go.jpg

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

WOW! Ωραίος! Πραγματικά, είναι πολύ ωραίο και δημιουργικό project! Πως παίζει?

Είχες προηγούμενη εμπειρία από πετάλια κλπ?

 

 

μπα όχι και πολλά είμαι φρέσκος και δεν έχω και καλό μεγάφωνο και κιθάρα . θα έρθει 1 φίλος μου και θα κάνω κάποια ηχογράφηση για να ανεβάσω ..

 

θέλω να ρωτήσω κάτι !! πόσα W μεγάφωνο μπορώ να βάλω ?  ο ενισχυτής έχει 2 12ax7 και 1 EL84!!

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπα όχι και πολλά είμαι φρέσκος και δεν έχω και καλό μεγάφωνο και κιθάρα . θα έρθει 1 φίλος μου και θα κάνω κάποια ηχογράφηση για να ανεβάσω ..

 

θέλω να ρωτήσω κάτι !! πόσα W μεγάφωνο μπορώ να βάλω ?   ο ενισχυτής έχει 2 12ax7 και 1 EL84!!

 

Ok, φαντάζομαι προσέχεις πολύ όταν τον ανάβεις, έτσι? Είναι επικίνδυνες οι τάσεις που κυκλοφορούν εκεί μέσα...

Από μεγάφωνο, μπορείς να βάλεις ό,τι είναι από 15W και άνω. Είναι 5-6W ο τελικός του ενισχυτή.

Τώρα το έχεις συνδέσει σε κάποια καμπίνα? Καλύτερο μεγάφωνο για τέτοιους ενισχυτές πάντως είναι κάποιο δυνατό(μεγάλης ευαισθησίας σε dB-deciBel) των 12" ιντσών σε μια 1Χ12" καμπίνα. Έχω φτιάξει κι εγώ 5W amps (epi valve jr κλώνο και μικρότερους) και σε 1Χ12" ακούγονται πολύ ωραίοι ενώ σε οτιδήποτε μικρότερο(6,8, ίσως και 10" δεν έχουν τέτοια απόδοση). Συχνά χρησιμοποιώ τους μεγαλύτερους combo που έχουν 12" μεγάφωνο ως καμπίνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, φαντάζομαι προσέχεις πολύ όταν τον ανάβεις, έτσι? Είναι επικίνδυνες οι τάσεις που κυκλοφορούν εκεί μέσα...

Από μεγάφωνο, μπορείς να βάλεις ό,τι είναι από 15W και άνω. Είναι 5-6W ο τελικός του ενισχυτή.

Τώρα το έχεις συνδέσει σε κάποια καμπίνα? Καλύτερο μεγάφωνο για τέτοιους ενισχυτές πάντως είναι κάποιο δυνατό(μεγάλης ευαισθησίας σε dB-deciBel) των 12" ιντσών σε μια 1Χ12" καμπίνα. Έχω φτιάξει κι εγώ 5W amps (epi valve jr κλώνο και μικρότερους) και σε 1Χ12" ακούγονται πολύ ωραίοι ενώ σε οτιδήποτε μικρότερο(6,8, ίσως και 10" δεν έχουν τέτοια απόδοση). Συχνά χρησιμοποιώ τους μεγαλύτερους combo που έχουν 12" μεγάφωνο ως καμπίνες...

 

 

 

Τ έχω συνδέσει σε μεγάφωνο μικρού ενισχυτή που σου δίνουν με τα πακέτα κιθάρας, (yamaha) οπότε πρέπει να πάω για καμπίνα. Δηλαδή άμα πάρω μια καμπίνα στα 100w θα παίζει οκ- δυνατά? . Μου βγάζει 3 εξόδους στα 4 - 8 - 16Ω. Άμα αγοράσω στα πόσα Ω να τ πάρω?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσο δυνατά θα παίζει εξαρτάται από την ισχύ του ενισχυτή σου και την ευαισθησία του μεγαφώνου, ΟΧΙ από την ισχύ του μεγαφώνου

 

αν το μεγάφωνο 100 βατ που λες έχει ευαισθησία 95, και κάποιο άλλο μεγάφωνο 15 βατ έχει ευαισθησία 96, με το δεύτερο θα ακουστείς δυνατότερα

 

προτίμησε καμπίνα  8Ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τ έχω συνδέσει σε μεγάφωνο μικρού ενισχυτή που σου δίνουν με τα πακέτα κιθάρας, (yamaha) οπότε πρέπει να πάω για καμπίνα. Δηλαδή άμα πάρω μια καμπίνα στα 100w θα παίζει οκ- δυνατά? . Μου βγάζει 3 εξόδους στα 4 - 8 - 16Ω. Άμα αγοράσω στα πόσα Ω να τ πάρω?

 

Mην πάρεις πολλά Watt καμπίνα ή μεγάφωνο γιατί μόνο 5W είναι ο ενισχυτής. Εκτός βέβαια, αν θέλεις την καμπίνα και για άλλη 100W κεφαλή.

Από ήχο, το 12" μεγάφωνο δεν έχει καμιά σχέση με το 6" των practice amps και θα ακουστεί πολύ καλύτερα και δυνατότερα ο ενισχυτής σου. Το πόσα deciBel(dB) αποδίδει η καμπίνα σου είναι το κλειδί για μεγάλη ένταση(όσο περισσότερα dB, τόσο δυνατότερη η ένταση).

 

Παράδειγμα οικονομικής cab 1X12" με μεγάφωνο ένα αντίγραφο του Celestion G12-75

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g112.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην πάρεις πολλά Watt καμπίνα ή μεγάφωνο γιατί μόνο 5W είναι ο ενισχυτής. Εκτός βέβαια, αν θέλεις την καμπίνα και για άλλη 100W κεφαλή.

Από ήχο, το 12" μεγάφωνο δεν έχει καμιά σχέση με το 6" των practice amps και θα ακουστεί πολύ καλύτερα και δυνατότερα ο ενισχυτής σου. Το πόσα deciBel(dB) αποδίδει η καμπίνα σου είναι το κλειδί για μεγάλη ένταση(όσο περισσότερα dB, τόσο δυνατότερη η ένταση).

 

Παράδειγμα οικονομικής cab 1X12" με μεγάφωνο ένα αντίγραφο του Celestion G12-75

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g112.htm

 

δηλαδή δεν παίζουν μεγάλο ρόλο τ βατ αλά τ ντεσιμπέλ !!!!! τα ντεσιμπέλ πώς μπορώ να τ μετρήσω στον ενισχυτή μου?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσο δυνατά θα παίζει εξαρτάται από την ισχύ του ενισχυτή σου και την ευαισθησία του μεγαφώνου, ΟΧΙ από την ισχύ του μεγαφώνου

 

αν το μεγάφωνο 100 βατ που λες έχει ευαισθησία 95, και κάποιο άλλο μεγάφωνο 15 βατ έχει ευαισθησία 96, με το δεύτερο θα ακουστείς δυνατότερα

 

προτίμησε καμπίνα  8Ω

 

σε ευχαριστώ πολύ σας κουράζω με της γελοίες ερωτήσεις μ αλλά που θα πάει θα μάθω κ εγώ !!!! ;D ;D

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δηλαδή δεν παίζουν μεγάλο ρόλο τ βατ αλά τ ντεσιμπέλ !!!!! τα ντεσιμπέλ πώς μπορώ να τ μετρήσω στον ενισχυτή μου?

 

Σου μιλάμε για την ευαισθησία του μεγαφώνου, ΟΧΙ του ενισχυτή σου

 

η ευαισθησία του μεγαφώνου ορίζεται ως "τα ντεσιμπέλ που μετρώνται σε απόσταση ενός μέτρου από το μεγάφωνο, όταν τροφοδοτείται με σήμα ισχύος ενός watt RMS"

 

το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι ένα γράφημα με ντεσιμπέλ στον Υ άξονα και κύκλους στον Χ άξονα, οπότε η ονομαστική ευαισθησία είναι η μέση τιμή του γραφήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου