Προς το περιεχόμενο

Fender La Cabronita especial


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παναλαφρη

 

οχι ολες,οι 2 που εχω παιξει ηταν ψιλοβαριες,αλλα δεν πειραζει, διπλους φορανε ετσι κι αλλοιως... ;D

 

παντως η μη custom shop δεν ειναι και ασχημο deal (& φοραει και λιγοτερο hot μαγνητες απο την original)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλειδι ειναι πολυ ωραια κιθαρα. Μια αγορα που δε μετανιωσα ποτε. Την ακουσα προχτες σε ενα πλεξι και δακρυσα. Θα μου πεις μονο ο Tv jones και ο πλεξι εφταιγε.  Ειμαι και λιγο φετιχιστης με τις κιθαρες, οποτε δεν ειμαι κριτικος εμπιστοσυνης. Πιστευω παντα οτι οι αισθησεις επηρεαζονται απο το συνολο μιας εμπειριας. Απο τον μυθο, τα χρωματα, το αγγιγμα μιας κιθαρας, ακομα και απο τα 3000 που εδωσε κανεις. Χαχαχα. Την καλυτερη δουλεια νομιζω φιλε που ξεκινησες το τοπικ θα την κανεις με την παρτςκαστερ καμπρονιτα. Και θα την εχεις οπως θελεις. Αν δεν εισαι βλακας σαν εμενα που ηθελα να ειναι Φεντερ.

Και εχει δικιο ο φιλος σουπερφανκ, η telebration καμπρονιτα ειναι καλο in between. Απλως εχει μαλακια μπρατσο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εισαι βλακας σαν εμενα που ηθελα να ειναι Φεντερ.  

 

σε 20 χρονια που θα την πουλησεις 20.000 ευρω θα λες αλλα,trust me... ;),πηρες μια ltd edition custom shop κιθαρα, οχι ενα μοντελλο που το εχει ο καθε πικραμενος ... ;D (σαν και αυτους που πουλανε μεξικανικες Fender για ....ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ holly grail στις αγγελιες του ΝΟΙΖ.. ;D ;D)

 

Απλως εχει μαλακια μπρατσο.  

 

εχει νομιζω το ιδιο με τις am std ,ενταξει δεν ειναι παχουλουτσικο οπως της La Cabronita  αλλα δεν ειναι και μπουζουκι.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα φιλοδοξω να ειμαι εδω σε 20 χρονια. χαχα. Μετα θα την πουλαω? Ισως αν με πιασει η κριση των 50 και θελω διθεσιο. One way or another, it's sweet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κακά τα ψέματα το θέμα τις μεταπώλησης καίει..το καταλαβαίνεις μετά τα 30 και αφού έχεις πάρει ότι παπαριά από κιθάρα σου πουλάει η κάθε εταιρεία.Το θέμα το άνοιξα γιατί ερωτεύτηκα το συγκεκριμένο όργανο και βάση τις εμπειρίας μου είπα να προβώ στη κίνηση τις αγοράς τις.Είναι τελείως διαφορετικό να πάρεις ένα όργανο φτιαγμένο από τη Custom Shom είτε τις Fender είτε τις Gibson και τελείως διαφορετικό να καθίσεις να κάνεις μόνος σου ένα project.Τι κιθάρα θα τη κάνεις για σένα και όχι με σκοπό να τη δώσεις διότι δεν πρόκειται να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.Μπορεί να κάνεις πολύ καλύτερο όργανο αλλά άλλο εσύ και άλλο μια επώνυμη εταιρεία που έχει επενδύσει πολύ χρήμα και χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα το ξαναπώ πάντως ότι είναι πραγματικά πολύ όμορφο-εύκολο [λόγω ταστιέρας] όργανο που έχω δει και έχει ήχο ακριβώς στα μέτρα μου.Μακάρι να βρω λύση..

 

Προσωπικα δε καταλαβα γιατι η Fender (και η Warmoth που ακολουθει τα εμπορικα παιχνιδια της μαμας) εδωσε αλλο ονομα στη κιθαρα. Μια tele με διαφορετικους μαγνητες ειναι οπως στο παρελθον εχει βγαλει πολλες tele χωρις τους δυο κλασικους μονους. Το ιδιο σωμα & μπρατσο εχει οπως ολες οι tele μεσα στα πλαισια της εταιρειας που δεν εχει σταθεροτητα στα neck shapes της και μπορεις να βρεις αρκετα διαφορετικα μεγεθη. Εκτος και εχει αλλες διαφορες που δε γνωριζω γιατι εχω σταματησει να ασχολουμαι με την εταιρεια εδω και πολυ καιρο. Το καλο της Cabronita ειναι οτι εκανε πιο γνωστους τους TV Jones, ειδικα σε κοσμο που νομιζε οτι οι συγκεκριμενοι  μαγνητες μονο για Gretsch ειναι καταλληλοι.

 

Παιδιά κακά τα ψέματα το θέμα τις μεταπώλησης καίει..το καταλαβαίνεις μετά τα 30 και αφού έχεις πάρει ότι παπαριά από κιθάρα σου πουλάει η κάθε εταιρεία.Το θέμα το άνοιξα γιατί ερωτεύτηκα το συγκεκριμένο όργανο και βάση τις εμπειρίας μου είπα να προβώ στη κίνηση τις αγοράς τις.Είναι τελείως διαφορετικό να πάρεις ένα όργανο φτιαγμένο από τη Custom Shom είτε τις Fender είτε τις Gibson και τελείως διαφορετικό να καθίσεις να κάνεις μόνος σου ένα project.Τι κιθάρα θα τη κάνεις για σένα και όχι με σκοπό να τη δώσεις διότι δεν πρόκειται να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.Μπορεί να κάνεις πολύ καλύτερο όργανο αλλά άλλο εσύ και άλλο μια επώνυμη εταιρεία που έχει επενδύσει πολύ χρήμα και χρόνο..

 

Αν εισαι πανω απο 30 και παιζεις καποια χρονια κιθαρα θεωρω οτι εχεις καταλαβει τι θες και τι δε θες απο τις κιθαρες σου. Ειτε εισαι απο αυτους που δε μπορουν χωρις το λογοτυπο ειτε φτιαχνεις τη κιθαρα που εσυ θες στα μισα (ισως και λιγοτερα) χρηματα. Εγω εχω φτιαξει τρεις και ουτε που το σκεφτομαι για πωληση, ετσι κι αλλιως ουτε τα μισα χρηματα δε θα επαιρνα πισω.

 

Οι TV Jones ειναι παρα πολυ καλοι μαγνητες. Διπλοι αλλα με καλυτερο καθαρο ηχο απο τους κλασικους διπλους και μπορεις να παιξεις τα παντα. Εχω βαλει τον Classic plus και παιζει metal ανετα, κατι που δεν το περιμενα πριν τον ακουσω. Τα καθαρα του ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει σε bridge διπλο μαγνητη. Τους προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιους το σκεφτονται, μπορεις να παιξεις τα παντα. Οι TV Jones και οι P90's ειναι οι πιο ευελικτοι ηχητικα μαγνητες που εχω παιξει. Πολυ καλα καθαρα, πολυ καλα γκαζια! Ελπιζω περισσοτερες εταιρειες να τους χρησιμοποιησουν σε μοντελα τους.

W_Thinline.thumb.jpg.0940bc7b7669d5ce27eb55bc3ce84383.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η Warmoth που ακολουθει τα εμπορικα παιχνιδια της μαμας

 

???

 

η WARMOTH δεν ειναι θυγατρικη εταιρεια της Fender απλα ενα licensing της παρεχει η Fender οπως παρεχει σε ολους τους after market κατασκευαστες που εχουν το δικαιωμα να αναπαραγουν το HEADSTOCK (για το σωμα δεν ισχυει η πατεντα της) της.

 

δεν εκαναν λοιπον κανενα.....εγκλημα... ;D...καλως η κακως η κιθαρα ετσι λεγεται ,(θα γινουμε και κεχαγιαδες της Fender & θα τους λεμε πως να...βαφτιζουν τα ..παιδια τους?οπως θενε θα τα βαφτιζουν.... ;D) oποτε αν καποιος θελει να φτιαξει μια τετοια κιθαρα απο after market parts ΠΩΣ στο καλο θα βρει αυτο που θελει?Μυριζοντας τον αερα? ;D.....οχι προφανως...αλλα ψαχνοντας για cabronita parts στο google... ;)

 

που δεν εχει σταθεροτητα στα neck shapes της

 

ολα τα ΙΔΙΑ μοντελα της Fender εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ neck shapes ,εκτος κι αν εννοεις οτι δεν χρησιμοποιει,και καλα κανει,το ιδιο neck shape και στα...345 διαφορετικα μοντελα που παραγει....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά θέμα γούστου..oi P90 είναι μάνα στο να σου δώσουν όγκο στη κιθάρα σου σου π.χ. αν πάρεις μια studio les paul καλά θα είναι να πάρεις με P90 από ‘κει και πέρα δεν μου αρέσει στη Tele αλλά βέβαια είναι θέμα γούστου καθαρά όπως είπαμε..είμαι και πολύ κλασσικός και παραδοσιακός στον ήχο μου και στις κιθάρες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε el-voice να σου βάλω και εγώ φυτίλια , η κάτωθι φωτό είναι πριν από 5-10 λεπτά

 

DSC00420.jpg

 

.. έφτιαξα την παρτκάστερ διότι η τιμή της κάστομ σοπ (Αν και μου τρέχαν τα σάλια όποτε την έβλεπα σε φάση αφυδάτωσης) μου φαινόταν υπερβολικά τσουχτερή ,καλύτερα να τα κρατούσα να πάρω κανέναν παλιό VOX AC 30 με αυτά τα λεφτά ,σκεφτόμουν! (Λέμε τώρα)

Eίμαι βέβαια σίγουρος ότι αν έχεις το real thing είναι μια #αύλα παραπάνω...

 

οπότε πήγα στη μεριά του Mark Jenny που μου έδωσε και μαμάτο ρέλικ. Το θέμα με το pole spacing δεν είναι αξιοσημείωτο κατά τη γνώμη μου (παραθέτω φωτό) αν διαβάσεις στο ιντερνετ θα δεις πώς πάει το μαγνητικό πεδίο του κάθε πόλου ,οπότε πιάνει και από δίπλα τις χορδές και αν θες τα ρυθμίζεις και πλήρως σε ύψος για να 'φέρεις΄ την ένταση.

 

DSC00421.jpg

 

Διάλεξα την Callaham hardtail γιατί την προτιμώ σε σχέση με την Am Stnrd. Επίσης oi πέρλες στα κλειδιά μου την έσπαγαν οπότε έβαλα κλασικό kluson distressed.

 

έπειτα μπορείς να κάνεις ό,τι θες με το μανίκι (πήρα ό,τι πιο χονδρό υπήρχε και ο MJ το έκανε μούρλια) όλη η φάση κόστισε γύρω στα 720-750 και είναι ένα πρότζεκτ που απολαμβάνω καθημερινά σχεδόν άσε που παίζει από country μέχρι ...bon jovi!

 

Oι TV Jones είναι μαγνήτες που πρέπει να έχουν όλοι!! Πραγματικά καλά καθαρά και φοβερό γκάζι . Έχω τους Classic στην gretsch και τον powertron στην cabronita και ειδικά ο powertron όπως είπε και ο φίλος παραπάνω αγαπά έναν γκαζωμένο plexi!

 

(ο,τιδήποτε θες να ρωτήσεις πάνω στο πρότζεκτ εννοείται στείλε πμ)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου